AFC Hermannstadt a promovat matematic în Liga 2. Csikszereda revine pe primul loc, iar Ripensia se distanțează în fruntea Seriei a 4-a. Rezultatele și marcatorii etapelor 23 și 26

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 May. 2017, 21:02 Actualizat: 10 May. 2017, 17:50 Rezultate
AFC Hermannstadt a promovat matematic în Liga 2. Csikszereda revine pe primul loc, iar Ripensia se distanțează în fruntea Seriei a 4-a.  Rezultatele și marcatorii etapelor 23 și 26

SCM Pitești (Seria 3), prima echipă promovată din Liga a 3-a în acest sezon, va fi premiată la finalul meciul pe care îl va desfășura sâmbătă, de la ora 18:00, pe teren propriu, cu CS U Craiova II, de președintele Răzvan Burleanu, clubul argeșean fiind astfel primul laureat ai unui proiect în premieră al Federației Române de Fotbal. FRF va premia din acest an câștigătoarea fiecărei serii de Liga 3, precum și câștigătoarea Ligii 2, în ceremonii care se vor desfășura pe terenul echipelor care au reușit aceste performanțe.

Va urma Metaloglobus București (Seria 2), a doua promovată matematic din Liga 3, iar, ulterior, AFC Hermannstadt (Seria 5) va fi felicitată de președintele FRF. Echipa sibiană este foarte aproape de promovare după ce runda trecută a câștigat meciul cu a doua clasată Metalurgistul Cugir, însă matematic mai are de jucat, fiindcă mai sunt patru etape, iar diferența dintre ei și Cugir poate fi insuficientă. AFC Hermannstadt poate promova matematic și la finalul meciului de sâmbătă, de pe teren propriu, cu CS Oșorhei, însă Metalurgistul Cugir trebuie să facă un egal sau să piardă astăzi cu Gaz Metan Mediaș II.

Cât privește lupta pentru promovare în seriile 1 și 4, aceasta este mult mai disputată și probabil se va da până în ultima etapă. În Seria 1, în această etapă liderul AFC Hărman (55 pct.) joacă la Avântul Valea Mărului (locul 8, 30 pct.), a doua clasată AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (53 pct.) are meci în deplasare la AFC Odorheiu Secuiesc (locul 12, 22 pct.), iar a treia clasată Știința Miroslava (51 pct.) are meci tot în deplasare, la Sportul Chiscani (locul 14, 13 pct.).

În Seria a 4-a, nu mai puțin de șase cluburi au șanse matematice la promovare: Ripensia Timișoara (43 pct.), Industria Galda (43 pct.), Național Sebiș (43 pct.), CSM Școlar Reșița (42 pct.), CNS Cetate Deva (40 pct.) și CSM Lugoj (39 pct.).

În privința locurilor retrogradabile, singurele echipe care până acum au bifat această contraperformanță sunt: SC Bacău (Seria 1), Arsenal Malu (Seria 2, retrasă), CS Podari (Seria 3, retrasă) și FC Bistrița (Seria 5, retrasă).

În acest weekend sunt programate meciurile etapei a 23-a pentru seriile 2 și 4 și a 26-a pentru seriile 1, 3 și 5. Toate partidele au loc de la ora 18:00, odată cu trecerea în luna mai.

Cât privește soarta clubului Atletico Vaslui, acesta nu a fost exclus din campionat, după ce Comisia de Disciplină și Etică a FRF a reprogramat meciul lor pe care ar fi trebuit să îl joace la Aerostar Bacău, însă la care nu au ajuns din cauza condițiilor meteo de la acea vreme.

Înaintea desfășurării acestei runde, liderii celor cinci serii sunt: AFC Hărman (S1 – 55 pct.), Metaloglobus București (S2 – 54 pct.), SCM Pitești (S3 – 62 pct.), Ripensia Timișoara (S4 – 43 pct.) și AFC Hermannstadt (S5 – 59 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 26

vineri, 5 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – SC Bacău    2-0
Tudorel Tudorache (54), Alexandru Sahru (57 – pen.)
sâmbătă, 6 mai, ora 18:00
Sporting Liești – CSM Roman    2-1
Ștefan Adamache (70 – pen.), Bogdan Crihană (72) / Cosmin Țapu (44)
Olimpic Cetate Râșnov – Atletico Vaslui    5-0
Robert Vasiloi (6, 37), Ionel Dinu (16, 58), Iliuță Blaj (90+3)
Sportul Chiscani – Știința Miroslava    2-6
Emmanuel Ndigwe (16), Emilian Gașpar (61) / Emanuel Ndigwe (6 – aut.), Eduard Sandu (19), Cosmin Nemțanu (51), Alexandru Taciuc (71, 90), Alexandru Marin (76)
Metalosport Galați – CSM Pașcani    2-2
Claudiu Zaharia (13), Răzvan Rusu (90+2 – aut.) / David Bălașa (30), Răzvan Rusu (85)
Avântul Valea Mărului – AFC Hărman    1-0
Adrian Anastasie (14 – pen.)
AFC Odorheiu Secuiesc – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc     1-4
Bogdan Panait (80 – pen.) / Nandor Tamas (8, 86), Barna Bajko (51, 56)
Olimpia Râmnicu Sărat stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 23

vineri, 5 mai, ora 18:00
Dinamo București II – Viitorul Constanța II    0-1
Alexandru Cicâldău (27)
Înainte Modelu – Unirea Slobozia    2-2
Ricardo Mihalache (7), Vasile Bucă (47) / Adrian Răduca (16), Adrian Gherasim (37)
SC Popești Leordeni – CSM Oltenița    2-0
Nicușor Romanescu (20, 78 – pen.)
Metaloglobus București – Axiopolis Sport Cernavodă     3-2
Andrei Voican (44), Silviu Dragomir (55), Alexandru Potecea (59) / Denis Husein (31), Nicolae Moise (90+3)
Delta Dobrogea Tulcea – Arsenal Malu     3-0
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.
sâmbătă, 6 mai, ora 18:00
Petrolistul Boldești – CS Tunari    0-5
Cătălin Ionescu (3 – aut.), Robert Dumitru (47), Alexandru Burlacu (70), Adrian Luiceanu (85), Ionuț Pădineanu (88)
Viitorul Domnești – AFC Astra II     3-1
Bogdan Barbu (27), Paul Pațurcă (48), Cătălin Pahonțu (75 – aut.) / Valentin Gheorghe (60)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 26

vineri, 5 mai, ora 18:00
ACSO Filiași – FC Voluntari II    3-1
Nicușor Neacșu (19 – pen., 52, 82 – pen.) / Cezar Trandafirescu (21)
CS Podari – ACS Șirineasa    0-3
CS Podari s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
sâmbătă, 6 mai, ora 18:00
SCM Pitești – CS U Craiova II    3-0
Ionuț Năstasie (51), Paul Hodea (68 – aut.), Marius Albu (77 – pen.)
FC Aninoasa – Concordia Chiajna II    2-4
Ionuț Maican (67), Tiberiu Calofir (78) / Ovidiu Marin (4), Robert Răducanu (63, 72, 87)
FC FCSB II – Atletic Bradu    0-1
Nicolae Ruță (36)
FCM Alexandria – CS Mioveni II    1-0
Leonard Brînceanu (11)
Sporting Roșiori – Flacăra Moreni     1-1
Victor Rada (11 – pen.) / Eduard Guță (87)
Urban Titu stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 23

vineri, 5 mai, ora 18:00
Pandurii Târgu Jiu II – Național Sebiș    1-1
Gabriel Dodoi (88 – pen.) / Dragoș Săulescu (90+3 – pen.)
ACS Poli Timișoara II – Performanța Ighiu    1-5
Emanuel Vasi (14) / Adrian Potopea (27, 84), Cristian Seiwerth (50, 54), Cătălin Tineiu (65)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Ripensia Timișoara    0-6
Andrei Dumiter (7, 63), Claudiu Matiș (22), Călin Toma (60 – pen.), Ndiaye Mediop (87, 90+1 – pen.)
Millenium Giarmata – CNS Cetate Deva     0-2
Alexandru Petresc (5), Szabolcs Szekely (53)
sâmbătă, 6 mai, ora 11:00
Unirea 1924 Alba Iulia – CSM Școlar Reșița    0-2
Alin Liuba (22), Roberto Muselin (38)
Programat inițial vineri, de la ora 18:00, meciul a fost oprit în minutul 22, din cauza ploii și a vântului! După o ședință între arbitri și oficialii celor două echipe, s-a luat decizia ca partida să se reia a doua zi dimineață, de ora 11:00.
sâmbătă, 6 mai, ora 18:00
Industria Galda – CSM Lugoj    0-2
Bogdan Bozian (64), Zoran Radu (74)
Gloria Lunca Teuz Cermei – UTA Bătrâna Doamnă II     2-0
Andrei Sulea (9, 70)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 26

vineri, 5 mai, ora 18:00
Sănătatea Cluj – Unirea Jucu    0-0
Gaz Metan Mediaș II – Metalurgistul Cugir    3-2

Valentin Coșereanu (12  – pen.), Darius Olaru (26), Giuliano Țili (30 – pen.) / Ovidiu Stoianof (44 – pen., 65)
FC Bistrița – Avântul Reghin     0-3
FC Bistrița s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
sâmbătă, 6 mai, ora 18:00
ACS Comuna Recea – ASA Târgu Mureș II    1-1
Dacian Dunca (19) / Arnold Katona (88)
AFC Hermannstadt – CS Oșorhei    3-0
Alexandru Neacșa (3), Radu Criștiu (57), Adrian Cârstean (85)
Recolta Dorolț – CS Iernut    0-3
Mircea Ungur (15 – pen.), Ionuț Chețan (36), Tihamer Kovacs (90+2)
Unirea Dej – Viitorul Ulmeni     2-0
Stephane Ferhaoui (21), Paul Bogdan (63)
FC Zalău stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 May. 2017, 21:02 Actualizat: 10 May. 2017, 17:50 Rezultate
Pe aceeași temă