Cupa României, faza grupelor | Corvinul a demolat Progresul Pecica și e prima echipă din Liga 2 care se califică în sferturi, în noul format. Chindia pierde dramatic cu FC Hermannstadt, iar sibienii trec peste Petrolul în clasament

Marius ANGHEL 07 Dec. 2023, 19:05 Cupa României

În această săptămână, de marți până joi, au fost programate meciurile din a treia etapă, și ultima, din faza grupelor Cupei României, ediția 2023-2024.

În ultima zi cu jocuri din această fază a competiției, joi, au fost stabilite cinci partide în două intervale de timp. La Oradea, Târgoviște și Ploiești s-a jucat deodată, iar la Craiova și București au început meciurile noaptea.

Corvinul a câștigat Grupa A și e prima echipă din Liga 2 calificată în sferturile noii Cupa României. FC Hermannstadt, calificare dramatică, cu victorie obținută la Târgoviște la ultima fază

Corvinul Hunedoara a trecut cu 6-0 de Progresul Pecica, la Oradea, și a obținut calificarea de pe primul loc al Grupei A. Corvinul este prima echipă din Liga 2 care obține calificarea în sferturile Cupei României, în noul format al competiției. Va juca pe teren propriu cu CFR Cluj.

Chindia a fost gazdă în întâlnirea cu FC Hermannstadt, a fost egala prim-divizionarei până în minutul 90+6, când trupa sibiană a marcat norocos, dramatic, s-a impus cu 1-0 și cu această victorie a depășit la golaveraj Petrolul, care nu a fost în stare să învingă pe teren propriu Sepsi OSK, scor 1-1. FC Hermannstadt merge în sferturi de pe locul 2 din Grupa A, astfel că va întâlni în deplasare Universitatea Cluj.

FCU Craiova FC și SC Oțelul s-au calificat mai departe din Grupa C

În ultimele două meciuri, FCU Craiova FC a trecut acasă cu 2-0 de FCSB, iar Dinamo și SC Oţelul Galaţi au oferit poate cel mai spectaculos meci din această etapă, cu remiza lor la scorul de 3-3. Aceste partide fac parte din Grupa C, în care sunt și SCM Zalău și FC Bihor, care și-au disputat de ieri meciul lor direct, sălăjenii impunându-se cu 2-1.

FCU Craiova FC a câștigat Grupa C și va evolua acasă cu FC Voluntari în sferturi, iar SC Oțelul a terminat pe locul 2 și va juca în deplasare la U Craiova.

Universitatea Craiova,  FC Voluntari, Universitatea Cluj și CFR Cluj sunt calificate deja în sferturile Cupei României

În prima zi au avut loc trei partide din Grupa D, iar în urma rezultatelor s-au calificat în sferturile de finală ale competiție Universitatea Craiova și FC Voluntari. Divizionarele secunde CS Tunari și Gloria Buzău au avut meci direct, au remizat la Buftea, scor 1-1, iar amândouă au fost eliminate.

În a doua zi au fost programate patru meciuri. La Zalău, între echipe din Liga 3, în Grupa C, SCM Zalău, eliminată matematic dinainte de acest joc, a trecut cu 2-1 de FC Bihor Oradea, iar ambele formații au părăsit competiția.

Seara s-a jucat în același timp la București, Botoșani și Turnu Măgurele, în Grupa B. Rapid a remizat cu CFR Cluj, 0-0, ”U” Cluj a trecut lejer de FC Botoșani, cu 4-0, iar divizionarele secunde CSM Alexandria și Steaua au oferit o repriză a doua spectaculoasă cu cinci goluri marcate. Steaua a avut 3-0, însă s-a terminat 3-2.

În urma acestor trei jocuri s-a tras linia finală și în Grupa B, iar mai departe, în sferturi de finală, merg ”U” Cluj, de pe locul 1, și CFR Cluj, de pe locul 2.

6. FC Bihor Oradea 3 0 1 2 2-5 1

Meciuri programate joi în a treia etapă din faza grupelor Cupei României, sezon 2023-2024:

joi, 7 decembrie 2023, ora 17:00

PROGRESUL PECICA – CORVINUL HUNEDOARA 0-6

Stadion: ”Iuliu Bodola” (Oradea – Bihor).
Arbitru central: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Arbitri asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Claudiu Şchiopeţ (Braşov). Arbitru de rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara). Observator de arbitri: Dan Jiga (Bistriţa). Delegat de joc: Dorin Micșa (Timişoara).

Progresul Pecica: R. Zamfir – T. Bodri (Shiaondo 46′, Adamcsik 57′), Nasiru, Wild, Aldan – Arsene (cpt.), Salka (Bănățan 71′) – R. Moraru, L. Bodri (Matyus 71′), Răchită (F. Nortey 33′) – S. Borcea
Rezerve neutilizate: Burtic – Bozian, Gomboș, I. Bălașa
Antrenor: Dan Stupar

Corvinul: Blaga – Nic. Pîrvulescu (D. Pop 74′), Lică (Ad. Nicolae 59′), Ant. Manolache, Velisar – Hrezdac (M. Chindriș 59′), Bradu – Lupu (Helgheligiu 69′), Al. Neacșa (cpt.), Seb. Ion (T. Mitran 69′) – M. Coman
Rezerve neutilizate: D. Roman – Pocioian, Antonov, Elton da Silva
Antrenor: Florin Maxim

Min 90+4 Fluier final la Oradea, unde Corvinul o demolează pe Progresul Pecica, învingând-o cu 6-0, și merge în sferturile Cupei României de pe locul 1 din Grupa A, astfel că în următoarea fază o va întâlni pe teren propriu pe CFR Cluj. Pecica termină fără punct, pe ultimul loc în grupă, la fel ca Chindia, dar arădenii au un golaveraj dezastruos.
Min 90+3 0-6 Coman centrează puternic din dreapta, Zamfir întinde brațul și respinge în lateral, la Mitran, care preia îns tânga și trimite în 8 metri centru pentru Antoniu Bradu, care trage puternic cu latul pe mijlocul porții
Min 89 Aldan trage cu stângul de la 17 metri, transversala îl salvează pe Blaga
Min 86 Nicolae greșește, dar Borcea trimite peste poartă din poziție bună
Min 75 Bradu trage puternic de la 15 metri, Zamfir respinge spectaculos
Min 70 Pîrvulescu trage cu exteriorul de la marginea careului, Zamfir respinge în lateral, Mitran înscrie, dar e semnalizat în offside
Min 68 Arsene execută o lovitură liberă de la 22 de metri ușor lateral dreapta, Blaga respinge cu pumnii și apoi pericolul e îndepărtat
Min 64 Un-doi Coman cu Neacșa, ultimul trage de la marginea careului, prinde Zamfir
♦Min 54 0-5 Antonio Bradu trage din penalty în vinclul din stânga, fără șanse pentru Zamfir
♦Min 53 Penalty pentru Corvinul, după ce Shiaondo, intrat la pauză, a preluat larg o minge respinsă în careu și îl calcă pe picior pe Coman
Min 48 0-4 Pîrvulescu primește în dreapta careului, pătrunde, centrează pe jos în mocirla din fața porții, Coman lasă balonul pentru Marius Lupu, care înscrie simplu din 3-4 metri, de lângă Salka, la colțul scurt
Min 45 Neacșa bate peste zid o lovitură liberă de la marginea careului, Zamfir reține de la colțul scurt. Șutul a avut precizie, dar nu și forță
Min 36 0-3 Velisar centrează perfect din stânga, din prima, după o pasă a lui Bradu, Marius Lupu se înalță bine în 6 metri, de lângă Wild și înscrie cu capul lângă bara din dreapta
♦Min 33 Schimbare la Progresul Pecica. Rese Dan Răchită, intră Fred Nortey
Min 32 Ocazie importantă pentru Pecica. Arsene bate un corner din stânga, Nasiru reia puternic cu capul, Blaga respinge de sub transversală
Min 30 0-2 Pîrvulescu pătrunde pe dreapta, pasează pe jos în centru, Coman și Bradu sar peste minge, Marius Lupu preia în stânga, își face mingea spre centru și trimite plasat din 11 metri în dreapta, la semiînălțime. Lupu s-a retras dintr-o poziție de offside nesemnalizată de arbitri
Min 29 Neacșa mai șutează o dată cu efect, de la distanță, de această dată mingea trece și mai aproape de transversală, de fapt cade pe plasă
Min 28 Borcea pasează din dreapta, Luca Bodri preia în 12 metri și trage doar în plasa laterală
Min 21 Neacșa trimite cu stângul de puțin peste poartă, de la marginea careului, din lateral dreapta
Min 11 Ocazie mare pentru Pecica. Borcea îi trimite excelent, perpendicular, lui Luca Bodri, acesta trage cu dreptul exact în Blaga, din 14 metri
Min 9 0-1 Neacșa pasează în fața careului pentru Bradu, acesta deviază din prima pentru Marius Coman, atacantul Corvinului se descurcă în mocirlă și păstrează balonul, îl fentează pe portarul Zamfir în stânga și trimite cu stângul din 6 metri ușor lateral stânga în plasă
La meciul care se joacă la Oradea, în nocturnă, sunt prezenți circa 300 de spectatori, între care aproximativ 80 de fani ai pecicanilor și o mini-galerie formată din 50 de suporteri hunedoreni. Terenul este execrabil, foarte greu, mocirlos pe unele porțiuni
În precedentele jocuri din faza grupelor Cupei României, Progresul Pecica a pierdut pe teren propriu, la Pecica, cu Petrolul (1-2) și FC Hermannstadt (0-6), în timp ce Corvinul a trecut acasă de Chindia (2-0) și Sepsi OSK (1-0). Arădenii sunt eliminați, iar hunedorenii au mari șanse să se califice în sferturi și să devină prima echipă din Liga 2 care trece de faza grupelor, de la schimbarea formatului Cupei României, acum fiind la al doilea sezon.
♦În campionat, Progresul Pecica ocupă locul 4 în Seria 8 a Ligii 3, cu 28 de puncte acumulate în 15 meciuri, iar Corvinul se află pe poziția a 2-a în Liga 2, cu 31 de puncte acumulate în 16 etape.

CHINDIA TÂRGOVIŞTE – FC HERMANNSTADT 0-1

Stadion: ”Eugen Popescu” (Târgovişte – Dâmboviţa).
Arbitru central: Bogdan Dumitrache (București). Arbitri asistenți: Mihăiță Necula și Ionuţ Marius Bobe (ambii din Bucureşti). Arbitru de rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Observator de arbitri: Florin Hîncu (Braşov). Delegat de joc: Alexandru Muşoiu (Bucureşti).

Chindia: Ius. Popescu – Fl. Plămadă (C. Dinu 32′), Rutjens, Marc, Romeo (cpt.)(Max. Cojocaru 66′), Anișorac (I. Albu 66′), Fedele, Matiș (Rz. Tache 75′), Bogaciuc, Andr. Șerban, Zivkovic (Rob. Moldoveanu 46′)
Rezerve neutilizate: Railean – Ad. Ioniță, Prejmerean, L. Manolache
Antrenor secund: Amedeo Di Latte

FC Hermannstadt: Muțiu – Medina, Antoche, Val. Găman (Bejan 58′), K. Ciubotariu – Mino Sota, Biceanu (Alhassan 58′) – Gab. Iancu (Bărbuț 75′), I. Petrescu (cpt.)(Al. Oroian 75′), Cr. Neguț – Ad. Petre (D. Paraschiv 58′)
Rezerve neutilizate: Căbuz – Murgia, Bucuroiu, Ruben Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

♦Min 90+7 Final de joc la Târgoviște, unde Chindia scapă printre degete un punct contra sibienilor din prima ligă. Dâmbovițenii termină Grupa A pe penultimul loc, 5, cu niciun punct, la fel ca Progresul Pecica. FC Hermannstadt profită de egalul de pe ”Ilie Oană” din Ploiești și urcă pe locul 2 în Grupa A, cu 7 puncte, devansând Petrolul la golaveraj, 8-1 față de 6-3, astfel că se califică in extremis în sferturi, unde va întâlni în deplasare Universitatea Cluj.
♦Min 90+6 0-1 Oroian primește în stânga, pasează pentru Alhassan, care luftează din 8 metri, însă numai bine pentru Cristian Bărbuț, care preia, îl fentează în stânga pe Dinu și înscrie cu un șut din 11 metri direct în vinclul din stânga
♦Min 90+5
Chindia pleacă pe contraatac, Moldoveanu înceacă un șut din propria jumătate, Muțiu se retrage și salvează in extremis un gol fabulos
♦Min 80
Corner din dreapta bătut de Șerban, Paraschiv se crede probabil în atac și reia cu capul din 7 metri spre poartă, ca și cum ar vrea să înscrie. Mingea trece puțin peste vinclul din dreapta. Halucinant, Paraschiv a fost aproape de autogol
♦Min 63
Anișorac ajunge din nou să trage din stânga, din 8 metri lateral, trimite printre picioarele lui Medina, iar Muțiu salvează cu piciorul drept
♦Min 51
Corner din dreapta, Moldovan recentrează cu capul la bara a doua, Marc reia din 2-3 metri, direct în Ciubotariu, aflat pe linie, lângă bara din stânga. Ocazie mare pentru Chindia
♦Min 51
Matiș șutează bine, cu efect, din stânga, Muțiu scoate mingea de sub transversală
♦Min 50
Dinu intră prin alunecare în propriul careu asupra fostului coechipier Neguț, îi cam dă peste picior, jucătorul sibienilor pică, însă arbitrul nu acordă penalty
♦Min 47
Moldoveanu pasează în față pentru Bogaciuc, care șutează plasat din 20 de metri, înspre dreapta. Muțiu se întinde și salvează, respingând în corner
♦Min 32 Chindia face o primă schimbare. Cornel Dinu intră pe teren în locul lui Florin Plămadă, care acuză o accidentare
♦Min 26
Neguț primește la 17 de metri ușor lateral dreapta, își așază balonul și trage cu dreptul la colțul lung, pe jos, iar mingea lovește bara și iese în afara terenului
Meciul de la Târgoviște dintre o divizionară secundă și o echipă din prima ligă nu a stârnit interesul deținătorilor de drepturi tv din Cupa României. Meciul nu este transmis la TV, ci pe platforma FRF. În schimb, partida dintre Progresul Pecica, echipă din Liga 3, și Corvinul, din Liga 2, desfășurat în mocirlă, la Oradea, este transmis la TV la nivel național!
♦Min 11
Petrescu fentează în fața careului și trage cu stângul din 18 metri, pe direcția lui Popescu, care prinde fără probleme
♦Min 5
Anișorac avansează în stânga, în careu, șutează din lateral puțin pe lângă poartă, la colțul scurt. Micuța galerie a Chindiei cântă, pe stadion sunt câteva sute de suporteri, puține
Antrenorul principal al Chindiei, Diego Longo, nu este la meci, după cum Liga2.ro a scris. Acesta a plecat în Albania. Crainicul a anunțat la stație că italianul lipsește ”din motive personale”. Echipa va fi condusă la acest joc de antrenorul secund Amedeo Di Latte, trecut pe foaie ”antrenor”. Cu zece minute înainte de startul jocului, tribunele stadionului sunt aproape goale.
♦În precedentele jocuri din faza grupelor Cupei României, Chindia a pierdut la Hunedoara, 0-2 cu Corvinul, și a cedat acasă cu Petrolul (0-2). FC Hermannstadt a remizat acasă cu Sepsi OSK, 1-1, și a câștigat la Progresul Pecica (6-0). Chindia este eliminată din Cupă, în timp ce FC Hermannstadt are nevoie de o victorie și de un pas greșit al Petrolului sau al Corvinului
♦În campionat, în Liga 2, după 15 etape, Chindia ocupă locul 11, cu 21 de puncte, iar FC Hermanstadt se află pe poziția a 7-a în SuperLigă, cu 25 de puncte strânse în 18 etape, la fel ca Farul (locul 8).

PETROLUL PLOIEȘTI – SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE 2-2

Stadion: ”Ilie Oană” (Ploieşti – Prahova).
Arbitru central: Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitri asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Alexandru Filip (Constanţa). Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Arbitru AVAR: Mihaela Țepușă (Buzău). Arbitru de rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova). Observator de arbitri: Corneliu Fecioru (Bucureşti). Delegat de joc: Aurel Ionescu (Bucureşti).

Petrolul: L. Zima – Dumitriu (Doua 61′), Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – Jair, Jefferson, T. Seto (Abuashvili 85′), Grozav – Musi (Rădulescu 61′), Omrani (Mih. Roman 61′)
Rezerve: Eșanu – G. Garutti, D. Radu, Papp, Mitrov
Antrenor: Florin Pârvu

Sepsi OSK: D. Moldovan – D. Oroian (Oteliță 65′), Dobozi (Varga 46′), D. Ciobotariu, Kecskes – I. Gheorghe (Alimi 65′), Nic. Păun, Fl. Ștefan – Rondon (cpt.), V. Damașcan (Safranko 65′), Kallaku (Ius. Grigore 90′)
Rezerve neutilizate: Raj. Niczuly, Gedo –
Antrenor: Bernd Storck

♦Min 90+6 Final de joc la Ploiești, unde Petrolul și Sepsi OSK remizează la scorul de 2-2. Cum FC Hermannstadt a câștigat la Târgoviște cu gol marcat în minutul 90+6, 1-0 cu Chindia, Petrolul este depășită la golaveraj de trupa sibiană, 6-3 față de 8-1, pică pe 3 în Grupa A și ratează dramatic calificarea în sferturi.
♦Min 63 2-2 Minge centrată din dreapta, peste apărare, Marian Huja urmărește în stânga, pune capul din 4 metri, din unghi, și trimite pe lângă Moldovan și egalează
♦Min 61
Centrare dintr-un corner din dreapta, Meijers deviază cu capul din 7 metri, Moldovan scoate de sub transversală
♦Min 48 1-2 Corner din dreapta, Rondon reia cu capul din 6 metri, Zima respinge de pe linie, mingea e degajată în fața careului, la Ion Gheorghe, care prinde un șut spectaculos din 19 metri. Mingea șterge bara din dreapta și intră în plasă, fără șanse pentru Zima
♦Min 45 1-1 Ion Gheorghe centrează din dreapta careului, Rondon deviază cu capul mai departe, iar Denis Ciobotariu țâșnește dintre Țicu și Meijers, rămași spectatori, și înscrie cu piciorul din 6 metri, dintr-o reluare acrobatică
♦Min 26
Centrare dintr-un corner din stânga, mingea e deviază pe bara a doua, Omrani preia cu dreptul și trage cu stângul dintr-o poziție excelent, din 9 metri, dezastruos, peste poartă, deși nu era presat de nimeni
♦Min 24 1-0 Un-doi în fața careului, în dreapta, între Musi și Omrani, acesta din urmă trimite un lob în careu, Alexandru Musi șutează puternic la colțul scurt și deschide scorul
♦În precedentele jocuri din faza grupelor Cupei României, Petrolul a câștigat în deplasare la Progresul Pecica, 2-1, și la Târgoviște, 2-0 cu Chindia, iar Sepsi OSK a remizat în deplasare la FC Hermannstadt, 1-1, și a pierdut la Hunedoara contra divizionarei secunde Corvinul, scor 0-1.
♦În acest sezon, în SuperLigă, Sepsi și Petrolul s-au întâlnit în etapa a 15-a, la data de 4 noiembrie, la Sfântu Gheorghe, unde au remizat la scorul de 0-0.
♦În prima ligă, Petrolul ocupă locul 5 după 18 etape, cu 26 de puncte acumulate, iar Sepsi OSK se află pe locul 10, cu 23 de puncte.

joi, 7 decembrie 2023, ora 20:45

FCU CRAIOVA FC – FCSB 2-0

Stadion: Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova (Craiova – Dolj).
Arbitru central: Ovidiu Haţegan (Arad). Arbitri asistenți: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti) și Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava). Arbitru VAR: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi). Arbitru AVAR: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad). Observator de arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca). Delegat de joc: Roxana Berceanu (Bucureşti).

FCU Craiova FC: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Van Durmen, Vl. Achim (Dr. Albu 66′) – Baeten (Sidibe 46′), Bauza (Vl. Pop 66′), Blidar (Blănuță 59′) – Aur. Chițu (Ibrahim 90+2′)
Rezerve neutilizate: Moogoșanu – Henriques, Buta, Bahassa
Antrenor: Giovanni Costantino

FCSB: Andr. Vlad – Val. Crețu (Pantea 46′), Dawa, Haruț, Cr. Ganea – Ov. Popescu (Mih. Toma 76′), Lixandru, Djokovic (Șut 46′) – Radaslavescu (D. Olaru 46′), Băluță, Rotariu (Miculescu 46′)
Rezerve neutilizate: Rz. Udrea – Radunovic, M. Laszlo, Dav. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

FCU Craiova FC câștigă cu 2-0 meciul cu FCSB, acumulează 7 puncte și termină Grupa C pe locul 1, astfel că în sferturi va juca acasă cu FC Voluntari. FCSB termină grupa pe locul 3, cu 4 puncte, și este eliminată
♦Min 44 2-0 Blidar șutează de la 20 de metri, balonul îi trece printre picioare lui Djocovic, ricoșează la Benjamin Van Durmen, care șutează din 10 metri ușor lateral stânga și înscrie la colțul scurt
♦Min 40 1-0 Van Durmen îi pasează în careu lui Chițu, acesta întoarce cu călcâiul pentru Juan Bauza, care preia, avansează până în colțul stânga al careului mic și șutează la bara a doua și înscrie

DINAMO – SC OŢELUL GALAŢI 3-3

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti).
Arbitru central: George Cătălin Găman (Craiova). Arbitri asistenți: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) și Mircea Orbuleţ (Bucureşti). Arbitru VAR: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti). Arbitru AVAR: Iulian Dima (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Andrei Moroiță (Ploieşti). Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat de joc: Felix Grigore (Bucureşti).

Dinamo: Golubovic – Cr. Costin (Gabriel Moura 56′), Lucas, Bena, Patriche (cpt.), Amzăr – Dani Iglesias, Ilic – Ghezali (Abdallah 56′), Goncalo Gregorio, Politic (Bani 67′)
Rezerve neutilizate: Began – Bordușanu, Țîră, Giafer, Iul. Roșu, Ric. Grigore
Antrenor: Zeljko Kopic

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Zhelev, Yabre, Cisse, Miguel Silva – A. Lopez (Zivulic 33′), Cisotti (cpt.), Samuel Teles – Frederic Maciel, K. Fatai (Al. Pop 26′), Rz. Tănasă (Andr. Rus 85′)
Rezerve neutilizate: R. Stoian – Ghiocel, Cîrjan, Dimitrov, I. Neagu, Jardan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Dinamo și SC Oțelul termină la egalitate, scor 3-3, ultimul meci din faza grupelor. Cu acest punct, SC Oțelul acumulează 5 și termină Grupa C pe locul 2, astfel că în sferturi va juca în deplasare la U Craiova. Dinamo, cu 3 puncte, la fel ca echipa din Liga 3 SCM Zalău, este eliminată.
♦Min 84 3-3 Amzăr avansează pe stânga, pătrunde în careu, centrează în fața careului mic, iar Goncalo Gregorio pune capul din 6 metri și înscrie lângă bara din stânga
♦Min 65 2-3 Pasă lungă în stânga, Costin Amzăr avansează în careu în stilul caracteristic, este singur, preia și apoi șutează din 6 metri lateral la colțul lung. Dinamo reintră în joc
♦Min 57 1-3 Centrare din corner din stânga, mingea trece de trei jucători dinamoviști și Jonathan Cisse plonjează la prima bară și înscrie dintr-un metru
♦Min 53 1-2 Alexandru Pop primește în careu, avansează în dreapta, trece de Lucas și centrează în fața porții pe lângă Golubovic, ieșit și el la întâmpinare. Nu este nimeni în fața porții, iar Quentin Bena are un tonto-gol. Șutează din 2 metri în poartă. Incredibil ce gafă a fundașului dinamovist, care își dă autogol
♦Min 25 1-1 Frederic Maciel primește în dreapta, centrează în centrul careului, Samuel Teles preia cu stângul, își pune mingea pe dreptul, trage din 15 metri, balonul este deviat de un fundaș dinamovist și îl păcălește pe Golubovic. Balonul intră în plasă în dreapta, lângă bară
♦Min 22 1-0 Corner din dreapta, Quentin Bena se înalță la prima bară dintre doi adversari și reia cu capul la colțul lung

Programul complet al etapei a treia din faza grupelor Cupei României, sezon 2023-2024, și clasamente:

CSM Alexandria – Steaua  2-3
Petre Simon 88′, 90+2′ / David Matei 47′, Tsvetelin Chunchukov 59′, 86′ – penalty

Dinamo – SC Oţelul Galaţi  3-3
Quentin Bena 22′, Costin Amzăr 65′, Goncalo Gregorio 84′ / Samuel Teles 25′, Quentin Bena 53′ – autogol, Jonathan Cisse 57′

REZULTATELE etapei a doua a fazei grupelor Cupei României

Echipele calificate de pe locul 1 vor fi gazde în sferturile de finală ale Cupei României

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală și va disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, în semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.