Play-off Cupa României | Steaua pierde pe final cu Chindia, Minaur câștigă la Cernavodă în prelungiri o nebunie de meci. Primele cinci echipe calificare în faza grupelor

Marius ANGHEL 27 Sep. 2022, 21:28 Cupa României

Prima ediție a Play-off-ului Cupei României a debutat astăzi, 27 septembrie 2022, cu cinci meciuri programate să înceapă în tot atâtea intervale diferite de timp, la Dumbrăvița, Timișoara, Lipova, Mioveni și Cernavodă.

Prima calificată în faza grupelor a fost CSC Dumbrăvița, care a trecut de Poli Iași după lovituri de departajare.

Ripensia a fost ușor de depășit de prim-divizionara ”FC U” Craiova, în timp ce Gloria Buzău a avut nevoie de reprize de prelungiri pentru a trece de echipa din Liga 3 Șoimii Lipova.

În ultimele jocuri ale zilei, Steaua a condus-o pe Chindia Târgoviște, însă a cedat pe final. În schimb, la Cernavodă a fost o nebunie de meci, cu nu mai puțin de opt goluri în timpul regulamentar, două dintre ele, ale echipei gazdă, fiind reușite într-un minut într-un minut. Axiopolis a trimis, astfel, partida în reprizele de prelungiri, unde Minaur Baia Mare a mai înscris o dată și s-a calificat mai departe.

Celelalte meciuri din Play-off-ul Cupei României au loc miercuri și joi

Celelalte 11 jocuri din această fază a competiției care din această vară are un nou format se vor disputa în următoarele două zile, șapte miercuri și patru joi.

În Play-off-ul Cupei României participă un total de 32 de echipe, 24 calificate din Turul 3 și 8 din SuperLigă. Cele 8 sunt din prima ligă, 15 din Liga 2, 8 din Liga 3, iar una este din Liga 4. Aceasta din Liga 4, Axiopolis Cernavodă, este una dintre cele șapte câștigătoare ale Fazei Regionale a Cupei României.

• Jocurile se desfășoară într-o singură manșă, pe terenul echipei mai slab clasate sezonul trecut. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Meciurile programate marți în Play-off-ul Cupei României:

marți, 27 septembrie 2022, ora 19:00

AXIOPOLIS CERNAVODĂ – MINAUR BAIA MARE 4-4, 4-5 după prelungiri

Stadion: Ideal (Cernavodă – Constanța).
Arbitru central: Ionuț Constantinescu (Galaţi). Arbitri asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Cristi Daniel Ichim (Brăila). Arbitru de rezervă: Cosmin Fuior (Mircea-Vodă – Brăila). Observator arbitri: Ion Olteanu (Bucureşti). Delegat joc: Elvin Eiub (Măcin – Tulcea).

Axiopolis: S. Stănciulescu – Andrescu, Sabangean, Vl. Suciu, Carabela, Apostolache, G. Rusu, Moise (cpt.), Carabuz, Al. Grigoraș, Pîrîu
Rezerve: R. Mirică – Rd. Răducanu, M. Fotescu, Fl. Olah, Leo. Rotar, C. Dane, D. Petrescu, G. Dumitru, Agiveli
Antrenor: Petre Grigoraș

Minaur: Al. Costache – Potcoavă, Oiță, Mondragon, Al. Stoian, Gneba, Donca (cpt.), Bg. Rotar, Chinde, Cip. Stanciu, Chitaș
Rezerve: Băilă – Ius. Neacșu, Văsălie, Ciocan, Dav. Simion, Raph. Stănescu, Ct. Alexe, Bakare, Muacir
Antrenor: Ciprian Danciu
Eliminat: Marius Potcoavă 103′ (cumul de cartonașe galbene)

Final de partidă la Cernavodă, unde Minaur a reușit să mai înscrie o dată în reprizele de prelungiri și să câștige cu scorul de 5-4 în fața formației din Liga 4 Axiopolis. Trupa băimăreană este ultima care astăzi a obținut calificarea în grupele Cupei României
Min 115+1 Moise e ”argintul viu” în stânga careului, își întoarce mai mulți adversari, șutează din 15 metri și Costache prinde sub transversală
Min 115 Dănuț Petrescu avansează singur în dreapta, pe contraatac, șutează la poartă, Costache respinge în dreapta sa, acolo este Moise, care pune capul și putea trimite în poarta goală, însă a fost surprins un pic prea în față, astfel că nu a avut o poziție bună. Goalkeeperul se repliază și prinde
Min 103 Marius Potcoavă e depășit în marginea stânga a careului de Moise, îl ține din spate și arbitrul dictează lovitură liberă razant cu linia careului, scoate cartonașul galben, era al doilea și, astfel, îl arată și pe cel roșu. Minaur va evolua în ultimele minute în inferioritate numerică
Min 96 4-5 Minge trimisă lung în dreapta, triunghi pe pase între jucătorii Minaurului, Sergiu Ciocan primește, pătrunde în careu pe dreapta, șutează din 8 metri, mingea îl lovește pe Dane, intrat prin alunecare și aflat jos, se duce peste Stănciulescu și intră în poartă
Min 90+4 Cu 15 secunde înainte de expirarea celor patru minute de prelungiri, arbitrul fluieră finalul, iar meciul intră în prelungiri. Revenire incredibilă a celor de la Axiopolis, cu două goluri date într-un minut
Min 90+3 4-4 Centrare dintr-un corner din stânga, a lui Moise, Cosmin Dane se demarcă la prima bară, primește un cot în spate de la Oiță, reia fără să sară cu capul, din 6 metri și înscrie, declansând nebunia la Cernavodă
Min 90+2 3-4 Iulian Carabela bate penalty-ul în stânga, sus, Costache sare pe direcție, dar nu poate evita golul, iar Axiopolis reduce încă o dată din diferență și mai are două minute de speranță să egaleze in extremis
Min 90+1 Carabela centrează din colțul stânga al careului, mingea îl lovește în mână pe Ciocan și arbitrul dictează penalty
Min 82 Centrare din dreapta, de pe linia de fund, Grigoraș preia la 9 metri central, în sus, reia din foarfecă spre bara a doua, în stânga, însă o face moale, iar portarul e atent și reține
Min 76 2-4 Centrare Donca dintr-un corner din dreapta, în forță, pe jos, mingea trece de Stanciu și îl lovește în călcâi pe George Rusu și se duce în propria poartă, la prima bară
Min 69 Moise trimite din marginea careului pentru Agiveli, care preia pe linia de 6 metri și în secunda următoare intervine Mongragon și respinge salvator în partea opusă porții, acolo unde mingea îl lovește în genunchi pe Grigoraș, aflat și el în poziție ideală. Balonul se duce însă mult în dreapta, e recuperat rapid de un alt jucător al Axiopolisului, însă acesta îl pierde apoi
Min 68 Centrare din dreapta în careul gazdelor, se respinge cu capul în față, la Ciprian Stanciu, care preia cu burta și trage din 16 metri pe centrul porții, iar un fundaș deviază din fața propriului goalkeeper și mingea se duce peste poartă
Min 66 Carabela bate pe poartă o lovitură liberă din 25 de metri central, Costache respinge în dreapta sa de lângă bară, direct la Grigoraș, care trage din 9 metri la poartă, Costache respinge din nou, tot la Grigoraș, care din a doua încercare înscrie la colțul lung. Arbitrul asistent dictează însă offside la poziția inițială a lui Grigoraș și golul este anulat. Dacă a fost offside, acesta a fost milimetric
Min 53 Moise țin mingea în teren și apoi centrează din dreapta, cu stângul, Rusu câștigă duelul aerian în 6 metri, însă trimite de puțin pe lângă bara din stânga
Min 52 2-3 Iulian Carabela execută o lovitură liberă din flancul drept, cu piciorul stâng, aproape la jumătate distanței dintre linia careului și linia de margine, George Rusu plonjează în fața porții să trimită cu capul, însă nu ajunge la balon, iar acesta intră în plasă, Costache fiind păcălit, rămânând pe linie și neavând nicio reacție
Min 45+1 Carabela prinde un șut bun din 15 metri lateral stânga, pe direcția lui  Costache însă, care prinde. Mai devreme, Moise și Grigoraș au avut și ei oportunități de a finaliza, însă fie mingea a fost deviată și s-a dus peste poartă, fie s-a întârziat șutul și s-a pierdut posesia
Min 39 1-3 Doncea centrează dintr-un corner din stânga, Rusu strânge târgiu, John Mondragon e nemarcat la 6 metri central, pune capul și trimite lângă bara din stânga
Min 34 1-2 Stanciu centrează din flancul dreapt în careu, de respinge de două ori, Mircea Donca preia scurt cu dreptul și apoi trage fabulos din 30 de metri central direct în vinclul din dreapta, făcând inutil plonjonul portarului Stănciulescu și lăsându-i pe privitori cu gura căscată
♦Min 32 1-1 Gneba trimite lung din apărare, în diagonală, în stânga, de acolo se trimite în careu, Vasile Chitaș preia, îl fentează în centru pe Rusu și înscrie din 7 metri ușor lateral stânga cu un șut la colțul lung
Min 16 Donca șutează din prima din 20 de metri central, înalt, Stănciulescu se întinde și reține aproape din vinclul din dreapta
Min 9 1-0 Suciu îl deposedează pe Danca la mijlocul terenului, Carabela interceptează și pasează pe culoar pentru Alexandru Grigoraș, care se demarcă pe centru, îi face față ușor presingului lui Mondragon, Oiță strânge târziu, iar fostul jucător din prima ligă, fiul antrenorului Axiopolisului, deschide scorul cu un șut din 16 metri, în dreapta, pe lângă portar
Trofeul Cupei României este expus la marginea terenului stadionului din Cernavodă. A fost adus de Miodrag Belodedici.

marți, 27 septembrie 2022, ora 18:45

STEAUA – CHINDIA TÂRGOVIȘTE 1-2

Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş).
Arbitru central: Vlad Baban (Iaşi). Arbitri asistenți: Florian Alexandru Vişan (Galaţi) și Petruţa Iugulescu (Buftea). Arbitru de rezervă: Dan Ștefan Buzărnescu (Craiova). Observator arbitri: Gheorghe Moise (Bucureşti). Delegat joc: Mihai Andrieş (Bucureşti).

Steaua: H. Iancu (cpt.) – D. Oroian (Enceanu 87′), Beța, Al. Sabău, Ad. Ilie – Balgiu (Mihăescu 87′), Val. Bărbulescu (Em. Pacionel 89′) – St. Drăghici, Șt. Pacionel, Ad. Popa – Chipirliu (Dr. Gheorghe 70′)
Rezerve neutilizate: Blaga – Gugu, Al. Sima, Bodișteanu, Bustea
Antrenor: Daniel Oprița

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor, D. Dumitrașcu (Cherchez 80′) – Andr. Șerban (Ad. Ioniță 80′), Passaglia (Mihaiu 46′), Popadiuc, Akhmatov, Cr. Neguț (cpt.)(C. Dinu 89′) – D. Popa (Grubac 90+1′)
Rezerve neutilizate: D. Moldovan – Jipa, Atanase, C-tin. Dima
Antrenor: Anton Petrea

Chindia trece cu emoții, cu 2-1 de Steaua, după ce a fost condusă și merge în grupele Cupei României. Steaua n-a fost cu nimic mai prejos decât echipa din prima ligă
Min 84 1-2 Pasă de la mijlocul terenului, Neguț lasă mingea să treacă și își păcălește adversarul direct, urmărește balonul, are un un-doi în careu cu Daniel Popa, centrează în centru pentru Cristian Cherchez, care pune latul din 6 metri și înscrie simplu
Min 83 Dragoș Gheorghe trage din alergare din 19 metri central, mingea trece razant pe lângă bara din dreapta
Min 69 Chipirliu are o acțiune pe contraatac, în flancul stâng, trage din careu la prima bară, însă prea ușor pentru a-l învinge pe Căbuz. Atacantul e extenuat și este schimbat
Min 55 Ilie trece în stânga careului de Căpușă, centrează puternic la prima bară, iar Celea respinge în corner, în plasa laterală a porții, fiind aproape de autogol
Min 49 1-1 Centrare din dreapta a lui Șerban, Daniel Popa câștigă duelul aerian cu Oroian, în colțul de 6 metri al careului mic, trimite plasat cu capul și înscrie lângă bara colțului lung
Galeria Stelei cântă neîncetat și crează o atmosferă superbă la Mioveni, acolo unde a umplut sectorul rezervat ei, de obicei sectorul galeriei oaspeților. Steaua e gazdă a acestui meci
Min 31 Popadiuc avansează pe centru și trage din alergare, din fața careului, Iancu deviază ușor cu vârfurile degetelor, suficient pentru ca mingea să șteargă transversala și să se ducă peste poartă
Min 27 Chindia are o prima replică prin Daniel Popa, care trage din stânga, din marginea careului, la prima bară. Iancu reține fără probleme
Min 25 1-0 Neguț e deposedat de Balgiu la mijlocul terenului, mingea sare la Adrian Popa, care avansează pe stânga, pătrunde în careu, îl fentează pe Celea și finalizează cu un șut cu șpițul din 8 metri lateral, la colțul lung
Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) a delegat la acest meci al Chindiei Târgoviște un arbitru asistent originar chiar din Târgoviște! Petruţa Iugulescu este din municipiul reședință al județului Dâmbovița, iar de curând s-a mutat la Buftea, în Ilfov, motiv pentru care apare astfel trecută acum de către CCA.

marți, 27 septembrie 2022, ora 16:30

ȘOIMII LIPOVA – GLORIA BUZĂU 2-2, 2-4 după prelungiri

Stadion: Comunal (Lipova – Arad).
Arbitru central: Norbert Kemenes (Baia Mare). Arbitri asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) și Ioan Daniel Humita (Armeniş – Caraş Severin). Arbitru de rezervă: Alexandru Nicolae Suvar (Sibiu). Observator arbitri: Cornel Pantea (Oradea). Delegat joc: Raluca Elena Şerban (Bucureşti).

Șoimii Lipova: Buta – Criștiu, Dav. Pop, Abel Popa, Pamfile – Andr. Gavrilă (Clej 57′), Susan, Salhi (P. Sabău 101′), Bulza (Mare 87′) – Bădăuță (Modan 79′), Filimon (cpt.)(Românu 106′)
Rezerve neutilizate: Jianu – Nagy, Giosu, Hațegan
Antrenor: Adrian Abrudean
Eliminat: Abel Popa 116′ (cumul de cartonașe galbene)

Gloria Buzău: Alb. Popa – Oteliță, Vîrtej, A. Lopez, Uțiu – Gaitan, Dr. Lazăr (Sălceanu 46′) – Neicuțescu (A. Manea 106′), Honciu (cpt.)(Cârstocea 111′), Al. Munteanu (Rz. Matiș 65′, Wiktorski 111′) – Boiciuc (Val. Alexandru 73′)
Rezerve neutilizate: R. Stoian – Cr. Ciobanu, Mih. Bucur
Antrenor: Cristian Pustai

Gloria Buzău își arată superioritatea în reprizele de prelungiri, în care a marcat de două ori, și se impune cu 4-2 în fața echipei din Liga 3 Șoimii Lipova
Min 119 2-4 Pe o contră, Rareș Uțiu înscrie cu un șut de la 23 de metri, ce s-a dus în dreapta lui Buta
Min 116 Abel Popa primește al doilea cartonaș galben în acest meci, evident îl vede și pe cel roșu și este eliminat
Min 114 Clej trage din careu, parează Popa
Min 104 2-3 Honciu centrează din dreapta, iar Ariel Lopez înscrie cu o lovitură de cap puternică sub transversală
Min 100 Gaitan trage puternic de la 28 de metri, Buta respinge în corner
Min 93 Matiș centrează din stânga, Alexandru e singur în 5 metri, dar reia cu capul incredibil pe lângă poartă
Meciul dintre Șoimii Lipova și Gloria Buzău se întinde cel puțin cu două reprize de prelungiri de câte 15 minute
Min 90+4 Centrare Alexandru din dreapta, Matiș reia cu capul de la colțul lung, Buta respinge și trimite meciul în prelungiri
Min 88 Oteliță trage de la 25 de metri ușor lateral dreapta puțin pe lângă colțul lung
Min 78 Honciu șutează de la 30 de metri, Buta atinge cu vârful degetelor mingea și acordă corner
Min 76 2-2 Gaitan execută o lovitură liberă din dreapta, Mihai Neicuțescu reia cu capul lângă bara din dreapta lui Buta
♦Min 72 2-1 Reușită de genericele TV din partea lui Sebastian Susan. Mijlocașul gazdelor a executat magistral o lovitură liberă de la 35 de metri, poziție centrală, mingea merge la paianjen în stânga lui Albert Popa
♦Min 66 Bulza trage cu efect din careu, prinde Popa
Min 55 Gaitan trage de la marginea careului, Buta respinge de lângă bară
Min 42 Honciu centrează din corner, Boiciuc reia puternic cu capul respinge Buta
Min 40 1-1 Defensiva oaspeților se complică la 18 metri de poarta lui Albert Popa, Ovidiu Bulza e pe fază și trimite un șut pe jos, ce prinde pe picior greșit defensiva și portarul Buzăului
Min 37 Boiciuc îi fură mingea lui Popa, trage de la marginea careului, Buta respinge în corner
Min 36 Gavrilă pătrunde pe dreapta, trimite o centrare înaltă ce ocolește de puțin pe lângă vinclul de la colțul lung
Min 34 Lazăr scapă în stânga, trece și de Pop, dar finalizarea e slabă și Buta respinge și apoi reține
Min 24 Dublă ocazie pentru oaspeți. Neicuțescu pasează pe culoar, Boiciuc trage cu stângul din 10 metri, Buta respinge până la Neicuțescu, care șutează și el puternic în blocajul lui Pop
Min 15 0-1 Oteliță centrează din dreapta în 12 metri, Buta iese târziu din poartă și Alexandru Boiciuc trimite cu capul pe lângă el, în plasă. La meciul din orașului de pe Valea Mureșului asistă aproximativ 1000 de spectatori

marți, 27 septembrie 2022, ora 16:00

RIPENSIA TIMIȘOARA – ”FC U” CRAIOVA 0-4

Stadion: Electrica (Timișoara – Timiș).
Arbitru central: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea). Arbitri asistenți: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) și Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureş). Observator arbitri: Ioan Onicaș (Zalău). Delegat joc: Duras Mihai (Deva).

Ripensia: Toroc – Zamfirescu, Lalic (Țieranu 46′), Fridrich, Gladun (Andr. Macrițchii 73′) – Vidrăsan (Rz. Morariu 66′), Piftor (R. Ciurel 82′), Mih. Ene (Sofran 66′), Zimța, Tud. Călin, Gavra (cpt.)
Rezerve neutilizate: Șt. Dobre – Stoi, Mihart, Rob. Stoica
Antrenor principal: Roberto Ivan / Preparator sportiv: Iulian Muntean

”FC U” Craiova: Gurău – R. Negru, Paramatti, R. Grigore, Gab. Enache – Vl. Achim (Dav. Croitoru 81′), Dr. Albu (I. Zanfir 46′) – Baeten (Sidibe 62′), Bauza (cpt.)(Marquet 67′), Aur. Chițu (Bahassa 62′) – G. Ganea
Rezerve neutilizate: Mogoșanu – Andre Duarte, Ct. Albu, Blidar
Antrenor principal: Paul Răducan / Antrenor secund: Marius Croitoru

”FC U” Craiova câștigă cu 4-0 meciul din deplasare cu Ripensia Timișoara și urcă și ea în faza grupelor Cupei României
Min 89 0-4 Pasă peste apărarea Ripensiei, Radu Negru scapă singur în careu, ușor în dreapta, îl fentează pe Toroc și finalizează pe lângă acesta și prima bară, din 6 metri lateral
Min 86 Gavra avansează în stânga și reia din prima, cu latul piciorului drept, de pe linia de 16 metri, razant peste transversală. Golul de onoare fuge de Ripensia
Min 84 Zamfirescu centrează perfect din dreapta, din alergare, pe bara a doua, Gavra plonjează și reia cu capul din 6 metri, însă trimite tot pe lângă poartă, în stânga
Min 82 Centrare dintr-un corner din dreapta, Gavra reia cu capul dintr-o poziție bună, însă trimite pe lângă poartă
Min 76 0-3 Bahassa avansează pe stânga și centrează în careu, Fridrich oprește mingea în centru, Ganea e atent și ajunge primul și așează balonul în spate, pentru Ionuț Zanfir, care trage din 16 metri și înscrie în dreapta
Min 73 0-2 Marquet pasează pe culoar în careul Ripensiei, ușor înspre dreapta, Sekou Sidibe scapă singur, preia cu dreptul în colțul careului mic și trage cu stângul la colțul lung
Min 61 Zimța prinde un șut bun din prima, din alergare, de pe linia de 16 metri, Gurău se întinde și scoate greu, în față, mingea care s-ar fi dus sub transversală
Min 45 Chițu așează înapoi cu pieptul pentru Baeten, care avansează și șutează de pe linia de 16 metri, ușor lateral stânga, mingea se ducea periculos pe poartă, pe centru, însă balonul îl lovește pe Lalic și se duce pe lângă țintă, în stânga
Ambele echipe au pe foaia de joc antrenori principali de fațadă, pentru a îndeplini o cerință a regulamentului, fiindcă cei care decis și dau indicații sunt preparatorul sportiv, în cazul Ripensiei, respectiv unul dintre antrenorii secunzi, în cazul Craiovei. Niciunul nu are licența necesară campionatului în care evoluează echipa lor, din acest motiv fiind nevoie de ajutorul unui antrenor deținător de licență A, respectiv PRO. De curând, Școala Federală de Antrenor a pârât către Comisia de Disciplină și Etică a FRF mai mulți astfel de antrenori din prima ligă care încalcă regulamentul, printre care și Marius Croitoru și Raul Răducan. Printre aceștia nu se regăsesc însă și cei de la Ripensia.
Min 27 Albu pasează din poziție centrală, din 20 de metri, pe culoar, în careu, Baeten se demarcă și ciupește balonul din 7 metri lateral pe lângă Toroc, îl trimite în plasă, la colțul lung, însă golul e anulat pentru offside la poziția belgianului
Min 9 0-1 Albu avansează în fața careului, așează în dreapta pentru Vlad Achim, care e nemarcat, preia și șutează puternic din 17 metri în dreapta, lângă bară, învingându-l pe Toroc

marți, 27 septembrie 2022, ora 14:30

CSC DUMBRĂVIȚA – POLITEHNICA IAȘI 0-0, 0-0, 7-6 după lovituri de departajare

Stadion: ”Ștefan Dobay” (Dumbrăvița – Timiș).
Arbitru central: Răzvan Lădar (Zalău). Arbitri asistenți: Zsolt Kopriva și Biro Tamaș Kopriva (ambii din Carei). Arbitru de rezervă: Raul Sebastian Bădărău (Hunedoara). Observator arbitri: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin). Delegat joc: Daniel Miodrag Mihai (1 Decembrie – Ilfov).

CSC Dumbrăvița: Trifon – Bura-Koț, Gîsă, Bain, P. Simon – I. Tănase, Blickling (Grancea 90+1′), Ad. Ungureanu (T. Bodri 60′), Ghinescu (cpt.) – Dav. Popa (Andr. Olaru 113′), Paulevici (Martinov 49′)
Rezerve neutilizate: Mikloș – C. Toma, Tismonar, Curea, Grigoriu
Antrenor: Cosmin Stan

Poli Iași: Jankov – Kouadio, V. Lică (cpt.)(Niamțu 109′), Fosu-Mensah, Finica – Fr. Cristea, Telcean, Cracea (Karachanakov 69′), Ștefanovici – Ant. Dumitru (Hrib 69′), Plokhotnyuk (Tomczyk 73′)
Rezerve neutilizate: Brînză – Condurachi, D. Ureche
Antrenor secund: Mugurel Cornățeanu

Au marcat de la loviturile de departajare: Răzvan Ghinescu, Cristian Grancea, Toma Bodri, Petre Simon, Ionuț Tănase, Sebastian Bura-Koț, Alexandru Martinov / Alex Hrib, Paul Fosu-Mensah, Ștefan Ștefanovici, Anton Karachanakov, Pawel Tomczyk, Tudor Telcean
Au ratat de la loviturile de departajare: Andrei Olaru / Francisc Cristea, Christ Kouadio

CSC Dumbrăvița se impune cu scorul de 7-6 în urma loviturilor de departajare în fața Politehnicii Iași și este prima echipă calificată din play-off în faza grupelor Cupei României.
Nu s-a înscris nici după cele două reprize de prelungiri, astfel că echipa calificată mai departe în Cupa României, în faza grupelor, se va decide la loviturile de departajare
Min 100 Karachanakov trage din 13 metri, Trifon iese și respinge în corner
CSC Dumbrăvița și Poli Iași încheie timpul regulamentar de joc la egalitate, scor 0-0, astfel că meciul continuă cu două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare
Min 81 Gazdele în atac, Ghinescu centrează din stânga la Amariei, care reia din 14 metri cu capul, pe lângă, din poziție foarte bună
Min 78 Ocazie mare Dumbrăvița. Simon scapă pe stânga, pătrunde în careu, driblează unul dintre cei doi fundași veniți să-l blocheze și trage din 8 metri, dar portarul pune brațele și respinge în corner, rămas neconcretizat
Min 32 Atac al ieșenilor, centrare la Ștefanovici, aflat la 7 metri spre stânga pe direcția de atac. Șutează din întoarcere pe lângă poartă
Min 20 Oaspeții în atac, centrare de pe dreapta, mingea ajunge în careu, de unde e recentrată la Lică. Jucătorul ieșean reia cu capul din careul mic, dar un apărător dumbrăvișean intervine și respinge cu capul înainte ca mingea să intre în poartă. Condiții grele de joc la Dumbrăvița, terenul este foarte îmbibat de apă, mingea are tendința să se oprească
♦Antrenorul principal al Politehnicii Iași, Claudiu Niculescu, a preferat să desconsidere această competiție și acest meci, alegând să rămână acasă cu mai mulți jucători considerați titulari. ”Secundul” Cornățeanu va conduce echipa moldoveană la acest joc.

Meciurile programate miercuri și joi în Play-off-ul Cupei României:

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 16:00
Foresta Suceava – UTA Arad 0-1
Marcator: Raul Șteau 10′

Dorin Goian / Cronică și Marin Dună

Jiul Petroșani – SC Oțelul Galați 1-1, 2-2, 0-3 după lovituri de departajare
Marcatori: Gabby Batchabi 75′, Mihai Istratie 100′ / Yevhen Bokhashvili 90+1′, 92′
Au marcat de la loviturile de departajare: … / Vanja Markovic, Mihai Adăscăliței, Valmir Berisha
Au ratat de la loviturile de departajare: Sean Aerts, Bogdan Keszeg, Stephane Ferhaoui / …

Dorinel Munteanu

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 16:30
CSM Reșița – CS Mioveni 0-4
Marcatori: Valentin Coșereanu 3′, Cornel Ene 44′ – penalty, Blerim Krasniqi 52′, Andrei Burlacu 75′

Călin Cheregi / Flavius Stoican

CS Ocna Mureș – CSM Slatina 3-0
Marcatori: Andrei Coman 16′, Andrei Ceaca 31′, 62′

Dan Roman

Gloria Bistrița Năsăud – Unirea Slobozia 0-0, 0-0, 2-3 după lovituri de departajare
Au marcat de la loviturile de departajare: Antoniu Manolache, Paul Copaci / Ionuț Dinu, Florinel Ibrian, Serges Ekollo
Au ratat de la loviturile de departajare: Carl Davordzie, Ovidiu Covaciu, Adam Adbul Wahab / Robert Silaghi

miercuri, 28 septembrie 2022, ora 18:45
CS Comunal Șelimbăr – Petrolul Ploiești 0-4
Marcatori: Marian Huja 55′, Mihai Velisar 79′, Simon Măzărache 89′, 90+3′