Calificarea în 8-imile Cupei României a luat prin surprindere și conducerea clubului Minaur Baia Mare. Vasile Miriuță, după 3-1 cu Poli Iași: ”Nu mă așteptam să dominăm.” Ce așteaptă în runda următoare și situația financiară a echipei

Andrei PASCU 21 Sep. 2021, 21:02 Cupa României

Minaur Baia Mare și-a depășit condiția în partida cu Politehnica Iași, din 16-imile Cupei României. Echipa din Liga 3, antrenată de Ciprian Danciu, a trecut de moldoveni în timpul regulamentar de joc, cu scorul de 3-1. La pauză a fost egal, 1-1.

Vasile Miriuță, actualul director tehnic al echipei din Baia Mare, dar și fost antrenor, nu se aștepta ca formația pentru care lucrează să facă o astfel de surpriză și, mai ales, după cum a declarat, să domine partida.

Vasile Miriuță: ”Sincer, nu mă așteptam să dominăm”

Miriuță i-a lăudat pe jucători, dar și pe antrenorul Ciprian Danciu. ”Principalul” a reușit să facă o echipă competitivă la Minaur Baia Mare, deși în vară au venit mulți fotbaliști, în special de la fosta Fotbal Comuna Recea. În altă ordine de idei, Vasile Miriuță a declarat că se gândește ca Minaur Baia Mare să ajungă și mai departe.

Nu se mulțumește cu faza 8-imilor, și așa o performanță notabilă, ținând cont de faptul că e vorba de o echipă de Liga 3 până la urmă, și visează la noi surprize. În următoarea rundă, Minaur Baia Mare are șanse extrem de mari să cadă cu o formație din Liga 1.

Sincer, nu mă așteptam să dominăm, chiar dacă în Liga a 3-a am pornit bine, cu patru victorii. Echipa joacă bine, merge bine, avem un antrenor foarte bun, pe Ciprian Danciu. Au venit mulți jucători de la Recea, din Liga 2, vreo 11-12. Încercăm și în campionat, dar sperăm să mergem mai departe și în Cupa României. Se poate, acum depinde pe cine vom întâlni în etapa următoare. Important este că vom juca acasă, sper să jucăm acasă.

(N.r. – Despre golul lui Poli Iași) Da, m-am enervat, pentru că a greșit Micaș, a fost o mână prin careu, zic și așa. Am văzut imaginile, dar trebuie să fim mai atenți. Aoleu, îți dai seama că săream cu gura dacă pierdeam meciul din cauza golului ăla. Glumesc, am făcut o partidă bună, am văzut meciul alături de Bogdan Lobonț, am stat de vorbă cu el. Dacă Văsălie va avea evoluții bune, e posibil să îl ia la naționala sub 20 de ani. A venit să vadă niște jucători și de la noi.

(N.r. – Despre situația financiară a clubului) Suntem la zi cu banii. Nu sunt nici mulți, nici puțini. Primele, la fel. Tot orașul își dorește să promovăm, a spus Vasile Miriuță la finalul meciului, la Digi Sport.

Alin Văsălie, omul meciului cu Poli Iași, pentru Minaur Baia Mare

Minaur Baia Mare a deschis repede scorul cu Poli Iași, prin Alin Văsălie, în minutul 13. Scorul după 45 de minute a fost egal, 1-1, după reușita lui Alexandru Iulian Zaharia.

Formația pregătită de Ciprian Danciu a marcat de două ori în partea a doua, prin Mircea Donca, minutul 61, și Alin Văsălie, minutul 65, pentru accederea în 8-imile Cupei României.

Echipa utilizată de Minaur Baia Mare, cu Poli Iași: Gudea (cpt.) – Ant. Lung, Oiță, Mih. Lazăr, Dav. Simion – Micaș (V. Giurgiu 81′), Donca (Cip. Stanciu 62′), D. Matei – Chinde (Ciocan 62′), Teuț (Batchabi 62′), Văsălie (Jucan 84′).
Rezerve neutilizate: Băilă – Bura, Potcoavă, Urs.
Antrenor: Ciprian Danciu.