Ciprian Danciu e încrezător că Minaur Baia Mare va câștiga barajul cu CS Hunedoara și va promova în Liga 2: ”Fizic vom sta mult mai bine. Am demonstrat-o și în tur”

Marius ANGHEL 06 Jun. 2022, 16:02 Liga 3

Minaur Baia Mare a pierdut, sâmbătă, meciul tur al fazei finale a barajului de promovare în Liga 2 cu CS Hunedoara, scor 1-2 pe stadionul ”Michael Klein” din Hunedoara, toți marcatorii fiind jucători ai echipei gazdă.

Maramureșenii au deschis scorul în minutul 12, prin autogolul lui Rodrigues Jairo, Sergiu Arnăutu a readus rapid egalitatea, în minutul 15, iar victoria hunedorenilor a venit pe final, cu golul din minutul 89 marcat de Andrei Mogoș.

Ciprian Danciu: ”Cred că fizic vom sta mult mai bine ca ei. Am demonstrat-o”

Antrenorul Minaurului, Ciprian Danciu, crede că jucătorii săi stau mai bine fizic decât adversarii și au forța să întoarcă rezultatul în favoarea lor, pentru a reușit promovarea mult visată. Acesta e de părere că trupa Băimăreană

”Rezultatul este doar la pauza dublei manșe, ca să zic așa. Mai avem 90 de minute, poate 120 cu prelungiri. Cred că fizic vom sta mult mai bine ca ei. Am demonstrat-o și astăzi, că la acest punct suntem superiori, doar că ne-a lipsit inspirația. Avem o echipă foarte tânără, fapt care a contat enorm în economia acestei prime reprize care s-a desfășurat la Hunedoara”, a spus Danciu la finalul jocului de la Hunedoara, citat de Sportul hunedorean.

• Minaur Baia Mare în meciul tur cu CS Hunedoara: Băilă – Potcoavă, Mih. Lazăr, Mondragon, Dav. Simion – Jucan (Petran 84′), Gneba, Chinde, Văsălie – Donca, Cip. Stanciu (cpt.)(Raph. Stănescu 78′). Rezerve neutilizate: Breban – Oiță, Duruș, D. Matei, Tand, Ciocan, P. Petre.

Danciu e încrezător că Minaur va trece de CS Hunedoara în barajul de promovare în Liga 2

Meciul retur al barajului de promovare dintre Minaur Baia Mare și CS Hunedoara are loc miercuri, 8 iunie, de la ora 17:30, pe terenul echipei din Maramureș, ”Viorel Mateianu”.

”Urmează trei zile de refacere a băieților, în primul rând voi lucra la mental. Dacă reușim să recuperăm mentalul, se va recupera și fizicul.

La Baia Mare, tot orașul este ahtiat după fotbal. Cred că suporterii vor veni în număr mare și ne vor susține. Avem echipă foarte bună și cred că vom întoarce acest rezultat. Mă bazez pe tinerețea jucătorilor, pe aplombul lor și pe dorința de a juca în Liga a 2-a și eu zic că miercuri seară după meci vom fi fericiți”, a mai spus Danciu.

”Băimărenii au arătat bine în acest meci, ba chiar au dominat Hunedoara la ea acasă, în ambele reprize, poate mai puțin ultimele 10 minute ale partidei”, a scris Minaur pe site-ul oficial, în cronica meciului de la Hunedoara.

Minaur, la a patra încercare consecutivă de a promova în Liga 2. În ultimele două sezoane a pierdut barajele

Minaur Baia Mare a fost liderul Seriei a 10-a a Ligii 3 și în primul baraj a învins-o pe Metalurgistul Cugir (locul 2 în Seria 9) cu o dublă victorie, 4-0 la Cugir și 3-2 la Baia Mare.

Echipa din Baia Mare este la a patra încercase consecutivă de a promova în Liga 2 de când a urcat în Liga 3. În ediția 2018-2019 a terminat pe locul 2 în Seria 5, sub FK Miercurea Ciuc, în sezonul afectat de pandemie, 2019-2020, a jucat baraj cu Fotbal Comuna Recea (2-1 acasă, 1-2 la Recea, 3-4 la lovituri de departajare), iar la finalul campionatului trecut (2020-2021) a ieșit încă din faza semifinală a barajului, după ce a cedat în fața celor de la Unirea Dej (0-0 acasă, 1-3 la Dej).

Din vara trecută, adică de la începutul noului sezon de Liga 3, Minaur Baia Mare este antrenată de Ciprian Danciu, cel care la finalul ediției 2019-2020 se afla pe banca echipei Fotbal Comuna Recea, pe care a promovat-o în Liga 2 chiar după un baraj cu băimărenii.