Prima înfrângere a liderului din Mehedinți, chiar în ultima etapă de ultima clasată!

Campioana Ligii a IV-a Mehedinți nu și-a respectat blazonul la Șimian, unde a fost învinsă cu 2-1 de AS Viitorul. Aflate în subsolul clasamentului, gazdele au condus, surprinzător, la pauză cu 2-0, prin golurile lui Gheorghe Simulescu (’18) și Mihai Teodorescu (’30). Liderul a egalat, prin golul controversat al lui Virgil Crețu, din minutul 52, și n-a fost capabil să profite de faptul că Șimianul a jucat în inferioritate numerică în ultima jumătate de oră a meciului, după eliminarea lui Ion Bondrilă (’62).

După rezultatul din ultima etapă a returului I, CS Pandurii Cerneți a încheiat anul cu 11 victorii, două remize și un eșec, în timp ce AS Viitorul Șimian are  trei succese, un egal și 10 înfrângeri.

Victoria din ultima etapă a ajutat Șimianul să predea lanterna roșie Coșuștei Căzănești, care a remizat, scor 3-3 cu AS Corcova, după ce conducea cu 3-0 spre finalul primei reprize cu 3-1. Alin Lascu (’27), Eduard Tița (’31) și Lorin Stroescu (’38), respectiv Ionuț Chiotan (’41, ’55, ’79) au fost marcatorii din raportul de joc.

Strehaia s-a apropiat 5 puncte

Pe locul secund, la 5 puncte sub lider, a încheiat anul CS Strehaia, care a trecut cu 4-3 de Dunărea Gruia, prin golurile lui Ionuț Crăciun (‘8), Mihai Vîrșog (’29) și Claudiu Topală (’49, ’57), respectiv Augustin Puțintelu (’11, ’75) și Alin Dumitru (’85).

Podiumul e completat de Recolta Dănceu, victorioasă cu 4-2 în fața Viitorului Cujmir. Gheorghe Gădăleanu (’37), Lori Ișfan (’44), Robert Țogoe (’66) și Constantin Negrescu (’72), respectiv Emil Cîncea (’74, ’83) au fost marcatorii jocului care a adus cea de-a  opta victorie a Dănceului.

Campionatul se va relua în primavară anului viitor, cu prima etapă a turului II.