CS Mioveni câștigă cu Daco-Getica și își ridică moralul înaintea jocului din Cupa României, cu Sepsi. Toate golurile au fost marcate în prima repriză

Marius ANGHEL 26 Oct. 2018, 20:31 Campionat
CS Mioveni câștigă cu Daco-Getica și își ridică moralul înaintea jocului din Cupa României, cu Sepsi.** Toate golurile au fost marcate în prima repriză

CS Mioveni s-a impus la limită, cu 2-1, în meciul de pe teren propriu cu Daco-Getica București, în etapa a 14-a a Ligii 2. Alexandru Popescu a deschis scorul pentru argeșeni în minutul 15, însă oaspeții au egalat destul de repede, după ce Cristian Bustea (26) a transformat un penalty. Totuși, galben-verzii au revenit rapid pe tabelă și au marcat prin Eduard Stoica (37). A fost 2-1 la pauză, rezultat care s-a menținut apoi până la final.

CS Mioveni a ajuns la 26 de puncte după 14 etape și a urcat, cel puțin până mâine, pe locul 6. Daco-Getica rămâne cu 15 puncte și ar putea pica de pe poziția a 12-a, acolo unde se situează acum.

Pentru argeșeni urmează meciul de miercuri, din optimile Cupei României, cu Sepsi OSK, apoi jocul din deplasare cu SSC Farul Constanța. Daco-Getica o va întâlni pe Luceafărul Oradea în etapa a 15-a.

Mioveniul joacă miercuri în optimile Cupei României, cu Sepsi OSK, astfel că și-a programat mai devreme meciul din campionat din etapa a 14-a. Argeșenii o întâlnesc astăzi, de la ora 18:00, pe teren propriu, pe fosta prim-divizionară Daco-Getica.

Trupa pregătită de Iordan Eftimie vine după o remiză înregistrată la Ploiești cu Petrolul (0-0) și o victorie la limită obținută cu Luceafărul Oradea (2-1). Cu cele 23 de puncte acumulate până acum se situează pe locul 7 în Liga 2, iar înaintea partidei cu bucureștenii pornește ca favorită.

Daco-Getica și-a întrerupt în runda trecută seria de patru jocuri consecutive fără înfrângere. A pierdut pe teren propriu cu Petrolul (1-2), însă a demonstrat că este un adversar incomod. După 13 meciuri în acest sezon, formația din Capitală se află pe locul 12, cu 15 puncte.

Partida de pe stadionul Orășenesc din Mioveni începe de la ora 18:00 și va fi arbitrată de centralul Eduard Ioniță (Galați) și asistenții Marilena Cătălina Nan (Alexandria) și Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu). Rezervă este Cristian Vieru (Cisnădie), în timp ce observatori au fost delegați Marcel Savaniu (Brașov) și Cătălin Pașcanu (Cugir).