Atât de aproape! Chindia ratează promovarea în Liga 1 după 20 de ani. FC Voluntari a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a câștiga barajul. Mutu, un car de nervi la Târgoviște

Marius ANGHEL 13 Jun. 2018, 20:28 Campionat

Evoluția din meciul tur, când nu a fost deloc mai prejos decât adversara de nivel superior, îi dă speranțe Chindiei că poate scrie istorie. În acest an se împlinesc două decenii de când orașul Târgoviște nu a mai avut echipă în Liga 1. După înfrângerea cu 1-0 de la Voluntari, formația pregătită de Nicolae Croitoru are nevoie de o victorie pe teren propriu, astăzi, de la ora 17:30, la două goluri pentru a câștiga barajul și a promova. Un succes asemănător celui din jocul tur ar trimite meciul în prelungiri și, posibil, la loviturile de departajare.

În tribunele stadionului „Eugen Popescu” va fi al „12-lea jucător” al Chindiei. Cele 5.000 de bilete tipărite de clubul din Târgoviște s-au epuizat rapid în această dimineață. Fanii conștientizează evenimentul extrem de important la care vor fi martori și vor încerca să împingă de la spate echipa. Chindia are și avantajul propriului teren, unde a cedat foarte greu. În cele 19 jocuri desfășurate pe stadionul de sub Turn, Cherchez și compania au câștigat în ultimul sezon 15 meciuri, a remizat în două și a pierdut două.

De partea cealaltă, FC Voluntari are avantajul succesului din tur, scor 1-0, după golul lui Ionuț Balaur din minutul 79, dar și al experienței. Formația pregătită de Adrian Mutu are mult mai multe meciuri cu miză jucate, vine dintr-o ligă superioară și are și experiența încă unui baraj jucat și câștigat. La finalul campionatului 2015/2016, ilfovenii treceau fără probleme de UTA Bătrâna Doamnă. A fost 3-0 la Voluntari și 0-1 la Arad. O înfrângere acum la același scor în meciul retur nu i-ar fi bun, fiindcă ar trimite partida în prelungiri.

Meciul retur al barajului pentru menținere/promovare în Liga 1, care se desfășoară pe stadionul „Eugen Popescu” din Târgoviște, de la ora 17:30, va fi arbitrat de centralul Istvan Kovacs (Carei) și asistenții Valentin Avram (București) și Alexandru Cerei (Cluj-Napoca). Rezervă este Horia Gabriel Mladinovici (București), iar observatori au fost delegați Zoltan Szekely (Baia Mare) și Felix Grigore (București).

COMENTARIUL LIVE:

â–ºChindia: Aioani – Martac, D. Ciobotariu, Vătavu, Dumitrașcu (Pencea 80′) – Cr. Neguț, Rogoveanu, Crinel Stoica (C. Dinu 67′) – L. Mihai (Nisipeanu 95′) – D. Florea, Cherchez (cpt.)
Rezerve neutilizate: Meilă – Jurj, Neicuțescu, Acasandrei
Antrenor principal: Nicolae Croitoru
Antrenor secund: Vasile Bîrdeș

â–ºVoluntari: Mincă – Leasă, Balaur, Horj, Bucurică – Al. Răuță, D. Novac – Mih. Căpățînă (Fl. Cernat 119′), Laur. Marinescu (cpt.), D. Benzar (Ivanovici 59′) – Ad. Bălan (Ad. Voicu 74′)
Rezerve neutilizate: Petrariu – Sânmărtean, Pîrcălabu, Gișa
Antrenor principal: Victor Naicu
Antrenori secunzi: Adrian Mutu, Daniel Florea

â–ºFC Voluntari rămâne în Liga 1 după ce a câștigat barajul cu Chindia Târgoviște. În tur a câștigat cu 1-0 prin golul lui Ionuț Balaur, iar returul l-a pierdut cu 1-0 după reușita lui Denis Ciobotariu. Cum în prelungiri nu s-a marcat, la loviturile de departajare ilfovenii s-au impus cu 3-0, după ce dâmbovițenii nu au reușit să dea niciun gol. Chindia rămâne în Liga 2 cel puțin pentru un sezon.

â–º0-3 Mircea Leasă bate la înălțime, pe centru, cu Aioani sărit în stânga, și înscrie, menținând astfel Voluntariul în Liga 1

â–º0-2 Cristian Neguț șutează puternic la înălțime, mingea lovește transversala și se duce peste

â–º0-2 Alexandru Răuță trimite în stânga, dar pe lângă poartă. Aioani a sărit din nou în partea opusă. Mutu își mușcă buzele

â–º0-2 Alin Pencea bate asemănător ca Cherchez și Mincă reține de această dată

â–º0-2 Laurențiu Marinescu trimite plasat în stânga, aproape lângă bară și înscrie. Aioani a sărit din nou în partea opusă

â–º0-1 Cristian Cherchez șutează puternic pe jos, modest, aproape de centru, ușor în stânga, iar Mincă respinge în față. Cherchez își scoate banderola de căpitan și mușcă din ea

â–º0-1 Florin Cernat bate în dreapta și transformă. Aioani a sărit în partea opusă

â–ºMin 120   Final de prelungiri. Urmează loviturile de departajare, cele care vor decide ultima echipă care participă în noua ediție a Ligii 1

â–ºMin 119 Cherchez iese la margine pentru îngrijiri medicale. Mihai Mincă ia galben pentru tragere de timp

â–ºMin 118 Iese Mihai Căpățînă și intră Florin Cernat. Voluntariul se pregătește de lovituri de departajare

â–ºMin 107 Ionuț Balaur ia galben după ce îl lovește cu mâna în duel aerian pe Cherchez

â–ºMin 106 S-a reluat jocul cu a doua repriză de prelungiri

â–ºMin 105 Pauză. Cele două echipe schimbă porțile

â–ºMin 100 Alexandru Răuță îl faultează pe Nisipeanu în flancul drept și ia cartonalul galben

â–ºMin 95 Chindia face ultima schimbare. Iese Liviu Mihai și intră Alin Nisipeanu

â–ºMin 94 Aioani iese și reține o minge centrată din lovitură liberă în centrul careului. Nisipeanu se pregătește să intre pe teren

â–ºMin 91 Au început prelungirile

â–ºMin 90+4 Final de timp regulamentar. Meciul intră în prelungiri

â–ºMin 90 Meciul e prelungit cu patru minute, iar dacă se termină la acest scor la intra în prelungiri

â–ºMin 90 Ivanovici e pe direcția loviturii de cap a lui Pencea, după o centrare din stânga la bara a doua a lui Cherchez. Mingea deviată se duce puțin peste transversală

â–ºMin 87 Vătavu acuză o accidentare la coapsa piciorului drept și iese la margine să primească îngrijiri medicale

â–ºMin 80 Schimbare nouă la Chindia, una ofensivă. Iese fundașul Denis Dumitrașcu și intră mijlocașul Alin Pencea

â–ºMin 76 Cherchez bate plasat o lovitură liberă de la 25 de metri central, iar Mincă scoate lejer în corner de sub transversală

â–ºMin 74 Mutu face a doua schimbare. Iese Adrian Bălan și intră Adrian Voicu

â–ºPublicul exultă și începe se scandeze în mod repetat numele Chindiei. Adrian Mutu e nervos pe margine și gesticulează

â–ºMin 67 1-0 Cherchez avansează în flancul stâng, se oprește în marginea careului și trimite lobat la bara a doua, acolo unde Denis Ciobotariu se înalță în 6 metri și reia cu capul la colțul lung. Chindia marchează și la acest rezultat trimite jocul în prelungiri

â–ºMin 67 Croitoru face și el prima schimbare. Iese Crinel Stoica și intră Cornel Dinu

â–ºMin 59 Prima schimbare pentru FC Voluntari. Iese Daniel Benzar și intră Petre Ivanovici

â–ºMin 59 Liviu Mihai trage puternic, pe jos, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri, iar Mincă reține fără emoții

â–ºMin 56 Florea pasează scurt înapoi, în marginea careului, pentru Neguț, care trimite din prima cu exteriorul spre colțul lung, dar Mincă se întinde bine și respinge în lateral. E cea mai mare ocazie de gol a Chindiei în acest meci. Publicul se trezește din amorțeală și începe să își încurajeze echipa

â–ºMin 55 Combinație în trei în careul Voluntariului, Florea trimite înapoi pentru Neguț, iar acesta pune latul de la 13 metri și șutează peste poartă

â–ºMin 53 Dumitrașcu șutează cu stângul, cu exteriorul, de la 25 de metri central, peste poartă

â–ºMin 47 Marinescu preia pe piept și trage superb din prima de la 30 de metri, ușor din întoarcere, iar Aioani scoate de sub transversală

â–ºMin 46  S-a reluat meciul

â–ºMin 45+2  Pauză la Târgoviște. La acest rezultat, de 0-0, Chindia rămâne în Liga 2

â–ºMin 45+1 Marinescu trimite cu latul la bătaie, în careul Chindiei, Martac îi ia fața lui Bălan și reia cu capul în sus, apoi Bălan ia prim-planul și șutează cu latul, însă Aioani nu are nicio emoție în a reține

â–ºMin 45 Prima parte a jocului e prelungită cu două minute

â–ºMin 45 Daniel Benzar îi pun o piedică lui Neguț la mijlocul terenului și ia cartonașul galben

â–ºMin 42 Martac preia în colțul din dreapta al careului și trage din drop, iar mingea se duce puțin pe lângă vinclul colțului lung al porții lui Mincă

â–ºMin 40 Voluntariul s-a retras în propria jumătate. Chindia presează, însă nu are forța să pună cu adevărat în pericol poarta adversă

â–ºMin 35 Horj alunecă în duelul pentru minge cu Florea, pică în stânga careului și îl ține pe atacantul Chindiei. Arbitrul închide ochii și dă doar lovitură liberă, nu și cartonaș galben, care ar fi fost al doilea în acest meci pentru jucătorul Voluntariului și ar fi însemnat o eliminare. Publicul fluieră

â–ºMin 34 Liviu Mihai preia în fața careului advers, trimite lobat peste Bucurică, iar Florea nu ajunge la minge pentru a o devia decisiv

â–ºMin 30 Bogdan Bucurică joacă periculos, cu talpa sus, îl lovește pe Rogoveanu și ia cartonașul galben

â–ºMin 29 Florea așează pentru șutul lui Liviu Mihai din fața careului, însă mingea îl lovește pe Horj și apoi faza se stinge

â–ºMin 26 Rogoveanu primește din dreapta și trage de două ori în blocaj din fața careului

â–ºMin 25 Crinel Stoica centrează în fața porții, Florea urmărește, dar Mincă prinde în 6 metri

â–ºMin 25 Mincă iese în dreapta și reține din fața lui Cherchez o minge trimisă la bătaie în careu

â–ºMin 22 Arbitrul le acordă celor două echipe pauza de hidratare. E foarte cald la Târgoviște

â–ºMin 20 Neguț pătrunde pe dreapta, centrează la prima bară, Cherchez deviază, dar Mincă reține

â–ºMin 18 Liviu Mihai avansează pe dreapta, centrează către bara a doua, unde e Cherchez, însă Mincă plonjează și reține

â–ºMin 15 Liviu Mihai ia cartonașul galben pentru proteste

â–ºMin 15 Marinescu trimite în zid lovitura liberă din colțul dreapta al careului

â–ºMin 14 Bălan plonjează de lângă Dumitrașcu în fața colțului din dreapta al careului Chindiei și arbitrul Kovacs dă lovitură liberă. Târgoviștenii protestează

â–ºMin 12 Balaur face un marcaj larg și Stoica reușește să tragă, însă mingea se duce peste poartă

â–ºMin 11 Liviu Mihai trimite mult peste poartă din lovitura liberă de la 32 de metri ușor lateral stânga

â–ºMin 10 Răzvan Horj ia primul galben al meciului, după ce îl faultează pe Florea, care putea scăpa serios spre poarta lui Mincă

â–ºMin 9 Bălan trage în blocaj din marginea careului, iar apoi mingea este reținută de Aioani

â–ºMin 8 FC Voluntari are posesia în acest start al meciului, prezentându-se mai bine acum decât la jocul tur. Chindia așteaptă contraatacul

â–ºMin 2 Daniel Benzar bate cu efect lovitura liberă, mingea se duce la colțul scurt și lovește transversala, apoi revine în teren, sare peste jucătorii care alergau să reia din aproapiere și faza se mută în stânga, acolo unde Cherchez faultează și primește avertisment verbal de la arbitru

â–ºMin 1 Marinescu recuperează o minge, scapă în atac, e ținut de Martac și arbitrul dă lovitură liberă de la 26 de metri ușor lateral stânga

â–ºMin 1 A început partida de la Târgoviște, manșa retur a barajului pentru menținere/promovare în Liga 1. În tur a fost 1-0 pentru FC Voluntari, după golul fundașului Ionuț Balaur din minutul 79

â–º„Mii de suflete vă susțin din spate, transformați acest vis în realitate!”, scrie pe un banner pe care suporterii echipei Chindia l-au afișat în momentul în care jucătorii au pătruns pe gazon pentru startul meciului

â–ºLa Chindia, Croitoru are o singură schimbare în primul „11”: Liviu Mihai a fost trimis titular în locul lui Pencea

â–º„Secundul” Adrian Mutu a făcut trei schimbări în primul „11” față de partida tur, desfășurată sâmbătă. La închidere joacă Novac în locul lui Costin Lazăr, iar la mijlocul terenului intră Marinescu și Benzar în locurile lui Cernar, respectiv Ivanovici. Cernat și Ivanovici sunt acum rezerve, în timp ce Lazăr nu e în lot

â–ºOra 17:05 ⇒ Până la startul meciului de la Târgoviște mai e aproape o jumătate de oră, însă pe stadion sunt deja prezenți 5.000 de suporteri. Alți 2.000 sunt la porți și, cu singuranță, o să intre pe  bătrâna arenă care are restricție de locuri pentru a nu se prăbuși.

â–ºInteres major pentru returul barajului dintre Chindia și FC Voluntari. Miile de bilete, epuizate în mai puțin de o oră. Unde pot urmări jocul fanii rămași pe dinafară.