A fost stabilit programul meciurilor noului sezon de Liga 3, sezon 2022-2023. Campionatul începe într-o săptămână

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 14:07 Actualizat: 19 Aug. 2022, 17:15 Liga 3
A fost stabilit programul meciurilor noului sezon de Liga 3, sezon 2022-2023. Campionatul începe într-o săptămână

După ce ieri, 18 august, a aprobat și anunțat componența nominală a seriilor noului sezon al campionatului Liga 3, ediția 2022-2023, astăzi, 19 august, de la ora 13:00, Federația Română de Fotbal tragere la sorți programul. Evenimentul are loc la Casa Fotbalului, în sala ”Nicole Dobrin”, cu o săptămână înainte de debutul noului sezon regular al celui de-al treilea eșalon.

Noul sezon de Liga 3 se va desfășura în aceleași coordonate ca ediția recent încheiată, 2021-2022, potrivit unei decizii a Comitetului Executiv al FRF din data de 29 iunie 2022. Nu s-a schimbat absolut nimic, cu o mică excepție, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată, astfel că vom avea tot un campionat cu 100 de echipe repartizate în mod egal în zece serii, care vor disputa două faze în competiție, iar cele mai bune 20 de formații vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

Echipele și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

SERIA 1

FK Miercurea Ciuc 2 – 3 – a solicitat să înceapă acasă
Viitorul Darabani – 5
Rapid Brodoc – 2
Dante Botoșani – 4
Foresta Suceava – 9
Bucovina Rădăuți – 1
Ceahlăul Piatra Neamț – 8
Șomuz Fălticeni – 6
Știința Miroslava – 10
CSM Bacău – 7 – i s-a alocat un număr de deplasare, fiindcă în Seria 2 este altă echipă din Bacău, Dinamo

Programul primei etape Seria 1:

Bucovina RădăuțiȘtiința Miroslava
Rapid BrodocForesta Suceava
FK Miercurea Ciuc 2Ceahlăul Piatra Neamț
Dante BotoșaniCSM Bacău
Viitorul DarabaniȘomuz Fălticeni

SERIA 2

Unirea Braniștea – 4 – a solicitat să înceapă acasă
Voința Limpeziș – 8
Dacia Unirea Brăila – 6
CSM Focșani – 10
Aerostar Bacău – 3
Metalul Buzău – 1 – a solicitat să înceapă acasă
Sporting Liești – 7
Viitorul Ianca – 9
CSM Râmnicu Sărat – 5
Dinamo Bacău – 2 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei CSM Bacău

Programul primei etape Seria 2:

Metalul BuzăuCSM Focșani
Dinamo BacăuViitorul Ianca
Aerostar BacăuVoința Limpeziș
Unirea BranișteaSporting Liești
CSM Râmnicu SăratDacia Unirea Brăila

SERIA 3

CS Amara – 7 – i-a picat număr să joace în deplasare
Gloria Băneasa – 3
Dunărea Călărași – 6 – i-a picat număr să joace în deplasare
CS Afumați – 4
Farul Constanța 2 – 8 – a solicitat să înceapă în deplasare
Agricola Borcea – 1 – începe acasă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Dunărea Călărași
Gloria Albești – 5
FC Voluntari 2 – 10 – a solicitat să înceapă în deplasare
Recolta Gheorghe Doja – 2 – începe acasă, în opoziție cu ce i-a picat echipei CS Amara
Înainte Modelu – 9

Programul primei etape Seria 3:

Agricola BorceaFC Voluntari 2
Recolta Gheorghe DojaÎnainte Modelu
Gloria BăneasaFarul Constanța 2
CS Afumați CS Amara
Gloria AlbeștiDunărea Călărași

SERIA 4

CS Dinamo București – 5
ACS Muscelul Câmpulung Elite – 4 – a solicitat să înceapă acasă
Astra – 9
CS Tunari – 6 – a solicitat să înceapă în deplasare
FC Pucioasa – 10
SC Popești Leodeni – 3
Unirea Bascov – 7 – i s-a alocat un număr de deplasare
FCSB 2 – 1
Flacăra Moreni – 8
Real Bradu – 2 – începe acasă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Unirea Bascov

Programul primei etape Seria 4:

FCSB 2FC Pucioasa
Real BraduAstra
SC Popești LeodeniFlacăra Moreni
ACS Muscelul Câmpulung EliteUnirea Bascov
CS Dinamo București CS Tunari

SERIA 5

CS Păulești – 9
Olimpic Zărnești – 10 – a solicitat să înceapă în deplasare
AFC Odorheiu Secuiesc – 6
Olimpic Cetate Râșnov – 7 – a solicitat să înceapă în deplasare
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – 4
CS Blejoi – 5
KSE Târgu Secuiesc – 1 – a solicitat să înceapă acasă
CSO Plopeni – 2
SR Brașov – 8 – i s-a alocat un număr de deplasare
Kids Tâmpa Brașov – 3 – începe acasă, în opoziție cu ce i-a picat echipei SR Brașov

Programul primei etape Seria 5:

KSE Târgu SecuiescOlimpic Zărnești
CSO PlopeniCS Păulești
Kids Tâmpa BrașovSR Brașov
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2Olimpic Cetate Râșnov
CS BlejoiAFC Odorheiu Secuiesc

SERIA 6

Cozia Călimănești – 9 – a solicitat să înceapă în deplasare
Cetatea Turnu Măgurele – 6
CSM Alexandria – 1
Viitorul Dăești – 2
Vedița Colonești – 5
Sporting Roșiori – 10
Universitatea Craiova 2 – 3
Petrolul Potcoava – 4
Flacăra Horezu – 7
Minerul Costești – 8 – a solicitat să înceapă în deplasare

Programul primei etape Seria 6:

CSM AlexandriaSporting Roșiori
Viitorul DăeștiCozia Călimănești
Universitatea Craiova 2Minerul Costești
Petrolul PotcoavaFlacăra Horezu
Vedița ColoneștiCetatea Turnu Măgurele

SERIA 7

Retezatul Hațeg – 3
CSM Deva – 9
Voința Lupac – 10
Viitorul Șimian – 4 – a solicitat să înceapă acasă
ACSO Filiași – 5 – a solicitat să înceapă acasă
Gilortul Târgu Cărbunești – 1 – a solicitat să înceapă acasă
Jiul Petroșani – 8
Aurul Brad – 2 – a solicitat să înceapă acasă
Progresul Ezeriș – 7 – i s-a alocat un număr de deplasare, fiindcă joacă în aceeași localitate cu CSM Reșița, din Seria 8
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – 6

Programul primei etape Seria 7:

Gilortul Târgu CărbuneștiVoința Lupac
Aurul BradCSM Deva
Retezatul HațegJiul Petroșani
Viitorul ȘimianProgresul Ezeriș
ACSO Filiași Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

SERIA 8

ACB Ineu – 4
Phoenix Buziaș – 9 – a solicitat să înceapă în deplasare
CSM Reșița – 2 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Progresul Ezeriș din Seria 7
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – 6 – a solicitat să înceapă în deplasare
Șoimii Lipova – 10
Crișul Chișineu Criș – 8 – a solicitat să înceapă în deplasare
Gloria Lunca Teuz Cermei – 1
Progresul Pecica – 3 – a solicitat să înceapă acasă
Pobeda Star Bisnov – 5
Avântul Periam – 7

Programul primei etape Seria 8:

Gloria Lunca Teuz CermeiȘoimii Lipova
CSM ReșițaPhoenix Buziaș
Progresul PecicaCrișul Chișineu Criș
ACB IneuAvântul Periam
Pobeda Star BisnovCSC Ghiroda și Giarmata Vii

SERIA 9

CS Universitatea din Alba Iulia – 1 – a solicitat să înceapă acasă
ACS Târgu Mureș – 8
Corvinul Hunedoara – 9
Metalurgistul Cugir – 4 – a solicitat să înceapă acasă
Unirea Ungheni – 7
Viitorul Cluj – 10 – a solicitat să înceapă în deplasare
Sănătatea Cluj – 5 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Viitorul Cluj, care joacă în aceeași localitate
Avântul Reghin – 3
CS Ocna Mureș – 2
CSM Unirea Alba Iulia – 6 – i s-a alocat un număr pentru meci în deplasare în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei CS Universitatea din Alba Iulia, care joacă în aceeași localitate

Programul primei etape Seria 9:

CS Universitatea din Alba IuliaViitorul Cluj
CS Ocna MureșCorvinul Hunedoara
Avântul ReghinACS Târgu Mureș
Metalurgistul CugirUnirea Ungheni
Sănătatea ClujCSM Unirea Alba Iulia

SERIA 10

CSM Sighetu Marmației – 10
Victoria Carei – 3
FC Bihor Oradea – 9
Lotus Băile Felix – 2
Minerul Ocna Dej – 4
SCM Zalău – 1
Gloria Bistriţa Năsăud – 7
CSM Satu Mare – 8
CFR Cluj 2 – 6
Sportul Șimleu Silvaniei – 5

Programul primei etape Seria 10:

SCM ZalăuCSM Sighetu Marmației
Lotus Băile FelixFC Bihor Oradea
Victoria CareiCSM Satu Mare
Minerul Ocna DejGloria Bistriţa Năsăud
Sportul Șimleu SilvanieiCFR Cluj 2

Tragerea la sorți a programului Ligii 3, sezonul regular 2022-2023:

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 14:07 Actualizat: 19 Aug. 2022, 17:15 Liga 3
Pe aceeași temă