Seria 7 Liga 3 | Jiul Petroșani și CSM Deva au scăpat de Reșița și sunt pe capul de afiș al acestei grupe. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:25 Actualizat: 19 Aug. 2022, 16:27 Liga 3
Seria 7 Liga 3 | Jiul Petroșani și CSM Deva au scăpat de Reșița și sunt pe capul de afiș al acestei grupe. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 7, din care nu a promovat nicio formație în această vară, au fost repartizate următoarele echipe: Retezatul Hațeg, CSM Deva, Voința Lupac, Viitorul Șimian, ACSO Filiași, Gilortul Târgu Cărbunești, Jiul Petroșani, Aurul Brad, Progresul Ezeriș și Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2.

Noutățile sunt reprezentate de Retezatul Hațeg (nou-promovată), ACSO Filiași (mutată din Seria 6), Progresul Ezeriș și Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 (retrogradate și reprimite).

Echipele din Seria 7 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

Retezatul Hațeg – 3
CSM Deva – 9
Voința Lupac – 10
Viitorul Șimian – 4 – a solicitat să înceapă acasă
ACSO Filiași – 5 – a solicitat să înceapă acasă
Gilortul Târgu Cărbunești – 1 – a solicitat să înceapă acasă
Jiul Petroșani – 8
Aurul Brad – 2 – a solicitat să înceapă acasă
Progresul Ezeriș – 7 – i s-a alocat un număr de deplasare, fiindcă joacă în aceeași localitate cu CSM Reșița, din Seria 8
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – 6

Programul turului echipelor din Seria 7 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

Gilortul Târgu Cărbunești – Voința Lupac
Aurul Brad – CSM Deva
Retezatul Hațeg – Jiul Petroșani
Viitorul Șimian – Progresul Ezeriș
ACSO Filiași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

Etapa 2 – 03.09.2022

Voința Lupac – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Progresul Ezeriș – ACSO Filiași
Jiul Petroșani – Viitorul Șimian
CSM Deva – Retezatul Hațeg
Gilortul Târgu Cărbunești – Aurul Brad

Etapa 3 – 10.09.2022

Aurul Brad – Voința Lupac
Retezatul Hațeg – Gilortul Târgu Cărbunești
Viitorul Șimian – CSM Deva
ACSO Filiași – Jiul Petroșani
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Progresul Ezeriș

Etapa 4 – 17.09.2022

Voința Lupac – Progresul Ezeriș
Jiul Petroșani – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
CSM Deva – ACSO Filiași
Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Șimian
Aurul Brad – Retezatul Hațeg

Etapa 5 – 24.09.2022

Retezatul Hațeg – Voința Lupac
Viitorul Șimian – Aurul Brad
ACSO Filiași – Gilortul Târgu Cărbunești
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Deva
Progresul Ezeriș – Jiul Petroșani

Etapa 6 – 01.10.2022

Voința Lupac – Jiul Petroșani
CSM Deva – Progresul Ezeriș
Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Aurul Brad – ACSO Filiași
Retezatul Hațeg – Viitorul Șimian

Etapa 7 – 08.10.2022

Viitorul Șimian – Voința Lupac
ACSO Filiași – Retezatul Hațeg
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Aurul Brad
Progresul Ezeriș – Gilortul Târgu Cărbunești
Jiul Petroșani – CSM Deva

Etapa 8 – 15.10.2022

Voința Lupac – CSM Deva
Gilortul Târgu Cărbunești – Jiul Petroșani
Aurul Brad – Progresul Ezeriș
Retezatul Hațeg – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Viitorul Șimian – ACSO Filiași

Etapa 9 – 22.10.2022

ACSO Filiași – Voința Lupac
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Șimian
Progresul Ezeriș – Retezatul Hațeg
Jiul Petroșani – Aurul Brad
CSM Deva – Gilortul Târgu Cărbunești

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:25 Actualizat: 19 Aug. 2022, 16:27 Liga 3
Pe aceeași temă