Seria 1 Liga 3 | Programul meciurilor. O echipă nou-înființată și două nou-promovate, noutățile în grupa în care Ceahlăul și Foresta vor spera din nou la promovare

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 14:52 Actualizat: 19 Aug. 2022, 15:07 Liga 3
Seria 1 Liga 3 | Programul meciurilor. O echipă nou-înființată și două nou-promovate, noutățile în grupa în care Ceahlăul și Foresta vor spera din nou la promovare

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 1, din care nu a promovat nicio formație nici în această vară, au fost repartizate următoarele echipe: FK Miercurea Ciuc 2, Viitorul Darabani, Rapid Brodoc, Dante Botoșani, Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți, Ceahlăul Piatra Neamț, Șomuz Fălticeni, Știința Miroslava și CSM Bacău.

Noutățile sunt reprezentate de FK Miercurea Ciuc 2 (nou-înființată, satelitul echipei din Liga 2), Viitorul Darabani, Rapid Brodoc (nou-promovate) și CSM Bacău (retrogradată și reprimită).

Echipele din Seria 1 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

FK Miercurea Ciuc 2 – 3 – a solicitat să înceapă acasă
Viitorul Darabani – 5
Rapid Brodoc – 2
Dante Botoșani – 4
Foresta Suceava – 9
Bucovina Rădăuți – 1
Ceahlăul Piatra Neamț – 8
Șomuz Fălticeni – 6
Știința Miroslava – 10
CSM Bacău – 7 – i s-a alocat un număr de deplasare, fiindcă în Seria 2 este altă echipă din aceeași localitate, Dinamo Bacău

Programul turului echipelor din Seria 1 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

Bucovina Rădăuți – Știința Miroslava
Rapid Brodoc – Foresta Suceava
FK Miercurea Ciuc 2 – Ceahlăul Piatra Neamț
Dante Botoșani – CSM Bacău
Viitorul Darabani – Șomuz Fălticeni

Etapa 2 – 03.09.2022

Știința Miroslava – Șomuz Fălticeni
CSM Bacău – Viitorul Darabani
Ceahlăul Piatra Neamț – Dante Botoșani
Foresta Suceava – FK Miercurea Ciuc 2
Bucovina Rădăuți – Rapid Brodoc

Etapa 3 – 10.09.2022

Rapid Brodoc – Știința Miroslava
FK Miercurea Ciuc 2 – Bucovina Rădăuți
Dante Botoșani – Foresta Suceava
Viitorul Darabani – Ceahlăul Piatra Neamț
Șomuz Fălticeni – CSM Bacău

Etapa 4 – 17.09.2022

Știința Miroslava – CSM Bacău
Ceahlăul Piatra Neamț – Șomuz Fălticeni
Foresta Suceava – Viitorul Darabani
Bucovina Rădăuți – Dante Botoșani
Rapid Brodoc – FK Miercurea Ciuc 2

Etapa 5 – 24.09.2022

FK Miercurea Ciuc 2 – Știința Miroslava
Dante Botoșani – Rapid Brodoc
Viitorul Darabani – Bucovina Rădăuți
Șomuz Fălticeni – Foresta Suceava
CSM Bacău – Ceahlăul Piatra Neamț

Etapa 6 – 01.10.2022

Știința Miroslava – Ceahlăul Piatra Neamț
Foresta Suceava – CSM Bacău
Bucovina Rădăuți – Șomuz Fălticeni
Rapid Brodoc – Viitorul Darabani
FK Miercurea Ciuc 2 – Dante Botoșani

Etapa 7 – 08.10.2022

Dante Botoșani – Știința Miroslava
Viitorul Darabani – FK Miercurea Ciuc 2
Șomuz Fălticeni – Rapid Brodoc
CSM Bacău – Bucovina Rădăuți
Ceahlăul Piatra Neamț – Foresta Suceava

Etapa 8 – 15.10.2022

Știința Miroslava – Foresta Suceava
Bucovina Rădăuți – Ceahlăul Piatra Neamț
Rapid Brodoc – CSM Bacău
FK Miercurea Ciuc 2 – Șomuz Fălticeni
Dante Botoșani – Viitorul Darabani

Etapa 9 – 22.10.2022

Viitorul Darabani – Știința Miroslava
Șomuz Fălticeni – Dante Botoșani
CSM Bacău – FK Miercurea Ciuc 2
Ceahlăul Piatra Neamț – Rapid Brodoc
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 14:52 Actualizat: 19 Aug. 2022, 15:07 Liga 3
Pe aceeași temă