Rezultatele meciurilor turului III al Cupei. Ripensia trece în faza următoare, Slobozia și Lugojul au obținut cele mai clare victorii

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Aug. 2015, 11:11 Actualizat: 13 Aug. 2015, 23:34 Special
Rezultatele meciurilor turului III al Cupei.  Ripensia trece în faza următoare, Slobozia și Lugojul au obținut cele mai clare victorii

Turul III al Cupei României, ediția 2015-2016, a debutat ca cel precedent, cu un meci desfășurat cu o zi înainte de restul. CS Universitatea II Craiova a câștigat pe teren propriu, la Ișalnița, jocul cu Minerul Motru, scor 4-1. Majoritatea partidelor din această fază, 21 la număr, sunt programate pentru astăzi, 12 august, de la ora 17:30.

Pe lângă CS Universitatea II Craiova, merg mai departe în turul IV, prin calificări la „masa verde”, și FC Viitorul II (CT), CS Păulești (PH), ASA Târgu Mureș II (MS) și CS Oșorhei (BH), echipe care profită că au fost repartizate să joace împotriva unor cluburi care nu mai există: Săgeata Năvodari (CT), Fortuna Poiana Câmpina (PH), Corona Brașov (BV) și CSC Sânmartin (BH).

În turul al treilea al Cupei sunt programate să participe cele 21 de echipe calificate din faza a doua, plus 31 echipe (restul de cluburi rămase din Liga a 3-a). În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se dispută prelungiri și, dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare.

Turul al patrulea, la care vor participa cele 26 de echipe calificate din faza a treia, plus 10 echipe din Liga 2, este programată să aibă loc miercuri 26.08.2015, ora 17:30.

Iată programul fazei a traia a Cupei României, ediția 2015-2016:

12 august, ora 17:30
CS INEU
(AR) – Național Sebiș (AR)   6-4 după loviturile de departajare (1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, 4-2 la penaltiuri)
Tomuț (88), Crișan (92) / Cherecheș (77), Velici (101)
Au înscris la loviturile de departajate: Bier, Filimon, Tomuț, Stănaia / Cherecheș, Avramescu
Au ratat: … / Călin, Stegaru

CETATEA TÂRGU NEAMȚ (NT) – Petrotub Roman (NT)   4-2 după loviturile de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 3-1 la penaltiuri)
Varea (108) / Sobariu (115 – autogol)
Au înscris la loviturile de departajate: R. Miron, D. Ungureanu, Varea / Sg. Rotariu
Au ratat: … / Petrila, M. Damian, Măghirescu

UNIREA CRISTURU SECUIESC (HR) – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (CV) 3-2 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)
Vékás Barna (29, 71, 100) / I. Coman (40, 70)

BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI (SV) – CSM Sighetul Marmației (MM) 3-2
Zaremba (16, 48 – pen.), Stoian (80) / Filip (51), Pistol (90)
Rapid Dumești (IS)ȘTIINȚA MIROSLAVA (IS) 0-2
Ghearasim (5), Tăcuțanu (30 – pen.)
ATLETICO VASLUI (VS) – Aerostar Bacău (BC) 3-2
Târtârău, Sluser, Tabără / Matei (două)
Euromania Dumbrăveni (VN)DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)  0-3
Popa, D. Husein, Jianu
Victoria Munteni Buzău (IL)UNIREA SLOBOZIA (IL) 1-5
Tache (40) / Stan (13), M. Drăguț (74), Ibrian (81), Șolcănea (85), Popescu (89)
CN Dinicu Golescu Câmpulung (AG)SCM ARGEȘUL PITEȘTI (AG) 0-3
David (12), Cârstea (66), Vlădescu (82)
UNIREA BRÂNCENI (TR) – Sporting Roșiori (TR)    2-0
C. Pate (70), N. Bucă (86)
AS Milcov (OT)FC OLT SLATINA (OT)    1-2
M. Ion / Fl. Marin, C. Marin
Șoimul Băița (HD)PANDURII TÂRGU JIU II (GJ)    1-4
Pisoiu (9 – pen.) / Cocină (24 – pen.), Trifu (81 – pen.), Predescu (84), Mărgărit (90)
UNIREA JUCU (CJ) – FC Zalău (SJ)  3-0
Al. Pop (40), G. Luca (51), Rz. Gliga (78)
Sănătatea Cluj (CJ) METALURGISTUL CUGIR (AB)(foto)    1-4
D. Matei (90+5) / Cîrstean (3 – pen.), Necșulescu (60), I. Radu (90+2), Ghergar (90+3)
RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)    3-0
Todorov (6 – autogol), P. Trifu (13), C. Toma (70 – pen.)
Millenium Giarmata (TM) CS VULTURII LUGOJ (TM)     1-5
R. Corlățeanu (40) / Poiană (34), Vînătu (45+1 – pen.), Precupanu (58, 87), Vlădia (90+2)
GLORIA POPEȘTI LEORDENI (IF) – CS Tunari (IF) 5-2
Lalciu, V. Dinu I, Romanescu (trei) / Mocanu, Dedu
Voința Snagov (IF) CS AFUMAȚI (IF) 2-3
Dr. Florea, Buduroi / Iancu (două), Vlada (penalty)
CS ȘTEFĂ‚NEȘTI (IF) – Juventus București (B)   2-1
Zaina (10), Dobra (85) / E. Nica (35)
FLACĂ‚RA MORENI (DB) – Concordia Chiajna II (IF)    1-0
M. Plăcintă (83)
FC Dinamo II (B)METALOGLOBUS BUCUREȘTI (B)  2-3
R. Văduva (68 – pen.), V. Costache (70) / Anghilini (8), Ad. Mitea (25), Potecea (41)

11 august, ora 17:30
CS UNIVERSITATEA II CRAIOVA (DJ) – Minerul Motru (GJ) 4-1 / CRONICĂ‚ + REZUMAT VIDEO
Jurj (11), Mazarache (48 – pen., 62), Căle (53 – pen.) / Nicoloff (77 – pen.)

FC VIITORUL II (CT) – Săgeata Năvodari (CT)    /    n-a fost programat
CS PĂ‚ULEȘTI (PH) – FC Fortuna Poiana Câmpina (PH)    /    n-a fost programat
ASA TRÂGU MUREȘ II (MS) – Corona Brașov (BV)    /    n-a fost programat
CSC Sânmartin (BH) CS OȘORHEI (BH)   /    n-a fost programat

*echipele trecute cu roșu s-au calificat în turul IV al Cupei.

REZULTATELE PRIMULUI TUR AL CUPEI ROMÂNIEI

REZULTATELE TURULUI II AL CUPEI ROMÂNIEI


 

Regulamentul Cupei României:

Conform articolului 30, alineat 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, dacă egalitatea persistă, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă. Federația Română de Fotbal, prin Comisia Centrală a Arbitrilor, va delega arbitri pentru fiecare joc.

În cazul jocurilor desfășurate într-o singură manșă, pe terenul uneia dintre echipe, cheltuielile se efectuează de clubul organizator, iar după scăderea cheltuielilor de organizare, suma rămasă se va repartiza fiecărei echipe în proporție de 50% din beneficiul net. Dacă din încasări nu rezultă beneficiu, fiecare club va suporta în mod egal acoperirea cheltuielilor. Beneficiul fiecărei echipe va fi achitat în termen de cel mult 15 zile de la data disputării jocului.

Pentru turul al treilea al Cupei României, baremurile de arbitraj vor fi diferențiate în funcție de eșalonul în care evoluează echipa gazdă:
– Arbitru: 340 RON (Liga 4), 764 RON (Liga 3)
– Arbitru asistent (1 și 2): 300 RON fiecare (Liga 4), 601 RON (Liga 3)
– Total: 940 RON (Liga 4), 1966 RON (Liga 3)

În conformitate cu articolul 31, alineat 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea eliminării lor din campionatul în care participă.

Conform articolului 54, punctul 2 din ROAF, la jocurile din Liga I, Liga a 2-a, și Liga a 3-a, campionatul de fotbal feminin, precum și cele din Cupa României (faza națională), pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.

În conformitate cu art.54.8, pentru disputarea unui joc oficial organizatorul este obligat să asigure prezența la teren a două autosanitare, sau a unei autosanitare și a unui autoturism (pe care să fie inscripționată o cruce roșie pe fond alb).

În conformitate cu art.30.11, la jocurile care angrenează echipe din Liga a 3-a și echipe din ligile inferioare acesteia se pot efectua patru înlocuiri de jucători pe toată durata jocului.

Asociațiile județene de fotbal, respectiv, Asociația Municipală de Fotbal București, sunt obligate să comunice prin fax la FRF – Direcția Competiții (021/302.91.93) rezultatele jocurilor din faza a treia, în termen de 24 ore de la terminarea meciurilor.

Foto: Lucian DANCIU

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Aug. 2015, 11:11 Actualizat: 13 Aug. 2015, 23:34 Special
Pe aceeași temă