Programul Grupei B a play-out-ului Ligii 2. Petrolul, Viitorul Pandurii, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reșița și Aerostar Bacău și-au aflat adversarii din această fază a campionatului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2021, 11:33 Actualizat: 29 Mar. 2021, 12:25 Liga 2
Programul Grupei B a play-out-ului Ligii 2. Petrolul, Viitorul Pandurii, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reșița și Aerostar Bacău și-au aflat adversarii din această fază a campionatului

După desfășurarea etapa a 21-a a Ligii 2, petrecută în întregime duminică, pe lângă aflarea celor șase echipe care merg în play-off-ul de promovare știm și cele 14 cluburi care vor continua în play-out, acolo unde obiectivul este menținerea în eșalonul secund.

Aceste 14 cluburi sunt Farul Constanţa, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, Metaloglobus Bucureşti, Universitatea Cluj, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Fotbal Comuna Recea, Ripensia Timișoara, Unirea Slobozia, CSM Reșița, CSM Slatina, Pandurii Târgu Jiu și Aerostar Bacău, ele urmând a fi împărțite în două grupe de câte șapte formații.

Tragerea la sorți a play-out-ului Ligii 2

Pe baza clasamentului final al sezonului regular al Ligii 2, locurile ocupate de echipe determină cele două grupe de play-out.

Astfel, în Grupa B a play-out-ului vor merge echipele clasate pe pozițiile 8, 9, 12, 13, 16, 17 și 20, adică Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reșița și Aerostar Bacău.

Acestea și-au aflat astăzi, de la ora 11:00, programul din play-out. În sala ”Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului a avut loc tragerea la sorţi.

Procedura de stabilire a programului de disputare a play-out-ului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru opt echipe, numărul corespunzător fiecărei echipe fiind stabilit prin tragere la sorți. În urne s-au introdus bile cu numere doar de la 1 la 7, prin eliminarea bilei cu numărul 8 fiind posibilă asigurarea unui număr de meciuri egale în deplasare şi acasă (câte trei din fiecare) pentru cele şapte participante în fiecare grupă. Extragerea s-a făcut în ordinea clasării la finalul sezonului regular.

  • Play-out-ul se va disputa tot începând cu 3 aprilie 2021 și până pe 8 mai 2021.
  • Partidele din play-out se vor juca doar tur, rezultând astfel încă 6 meciuri pentru fiecare echipă.
  • Și în play-out se intră cu punctajul acumulat în sezonul regular.
  • În Liga 3 vor retrograda cinci echipe, ultimele două din fiecare grupă de play-out (locurile 6 și 7), iar echipele de pe locurile 5 din cele două grupe vor juca baraj de menținere în Liga 2 în dublă manșă.
  • Barajul pentru menținerea în Liga 2 va avea loc pe 15 mai 2021 (turul) și 22 mai 2021 (returul).

La tragerea la sorți au rezultat următoarele:

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 4
Petrolul Ploieşti – 7
SCM Gloria Buzău – 5
Concordia Chiajna – 3
Unirea Slobozia – 6
CSM Reșița – 2
Aerostar Bacău – 1

În play-out, echipele vor intra cu punctajul obținut în sezonul regular: Viitorul Pandurii (32 puncte), Petrolul (31 puncte), SCM Gloria Buzău (26 puncte), Concordia Chiajna (24 puncte), Unirea Slobozia (19 puncte), CSM Reșița (19 puncte) și Aerostar Bacău (10 puncte).

PROGRAMUL GRUPEI B a PLAY-OUT-ului Ligii 2:

Etapa 1 – 3 aprilie 2021

CSM Reșița – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Aerostar Bacău stă.

Etapa 2 – 10 aprilie 2021

Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
Aerostar Bacău – CSM Reșița
SCM Gloria Buzău stă.

Etapa 3 – 14 aprilie 2021

Concordia Chiajna – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău – Unirea Slobozia
CSM Reșița stă.

Etapa 4 – 17 aprilie 2021

Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Reșița – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia stă.

Etapa 5 – 24 aprilie 2021

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Reșița
SCM Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Unirea Slobozia – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna stă.

Etapa 6 – 30 aprilie 2021

Aerostar Bacău – Unirea Slobozia
CSM Reșița – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti stă.

Etapa 7 – 8 mai 2021

SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – CSM Reșița
Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu stă.

Programul din play-off-ul Ligii 2 îl poți vedea AICI.

Programul Grupei A a play-out-ului Ligii 2 îl poți vedea AICI.

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2021, 11:33 Actualizat: 29 Mar. 2021, 12:25 Liga 2
Pe aceeași temă