Programul Grupei A a play-out-ului Ligii 2. Farul, Metaloglobus, ”U” Cluj, Recea, Ripensia, CSM Slatina și Pandurii și-au aflat adversarii din această fază a campionatului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2021, 11:29 Actualizat: 29 Mar. 2021, 12:27 Liga 2
Programul Grupei A a play-out-ului Ligii 2. Farul, Metaloglobus, ”U” Cluj, Recea, Ripensia, CSM Slatina și Pandurii și-au aflat adversarii din această fază a campionatului

După desfășurarea etapa a 21-a a Ligii 2, petrecută în întregime duminică, pe lângă aflarea celor șase echipe care merg în play-off-ul de promovare știm și cele 14 cluburi care vor continua în play-out, acolo unde obiectivul este menținerea în eșalonul secund.

Aceste 14 cluburi sunt Farul Constanţa, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, Metaloglobus Bucureşti, Universitatea Cluj, SCM Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Fotbal Comuna Recea, Ripensia Timișoara, Unirea Slobozia, CSM Reșița, CSM Slatina, Pandurii Târgu Jiu și Aerostar Bacău, ele urmând a fi împărțite în două grupe de câte șapte formații.

Tragerea la sorți a play-out-ului Ligii 2

Pe baza clasamentului final al sezonului regular al Ligii 2, locurile ocupate de echipe determină cele două grupe de play-out.

Astfel, în Grupa A a play-out-ului vor merge echipele clasate pe pozițiile 7, 10, 11, 14, 15, 18 și 19, adică Farul Constanţa, Metaloglobus Bucureşti, Universitatea Cluj, Fotbal Comuna Recea, Ripensia Timișoara, CSM Slatina și Pandurii Târgu Jiu.

Acestea și-au aflat astăzi, de la ora 11:00, programul din play-out. În sala ”Nicolae Dobrin” a Casei Fotbalului a avut loc tragerea la sorţi.

Procedura de stabilire a programului de disputare a play-out-ului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru opt echipe, numărul corespunzător fiecărei echipe fiind stabilit prin tragere la sorți. În urne s-au introdus bile cu numere doar de la 1 la 7, prin eliminarea bilei cu numărul 8 fiind posibilă asigurarea unui număr de meciuri egale în deplasare şi acasă (câte trei din fiecare) pentru cele şapte participante în fiecare grupă. Extragerea s-a făcut în ordinea clasării la finalul sezonului regular.

  • Play-out-ul se va disputa tot începând cu 3 aprilie 2021 și până pe 8 mai 2021.
  • Partidele din play-out se vor juca doar tur, rezultând astfel încă 6 meciuri pentru fiecare echipă.
  • Și în play-out se intră cu punctajul acumulat în sezonul regular.
  • În Liga 3 vor retrograda cinci echipe, ultimele două din fiecare grupă de play-out (locurile 6 și 7), iar echipele de pe locurile 5 din cele două grupe vor juca baraj de menținere în Liga 2 în dublă manșă.
  • Barajul pentru menținerea în Liga 2 va avea loc pe 15 mai 2021 (turul) și 22 mai 2021 (returul).

La tragerea la sorți au rezultat următoarele:

Farul Constanţa – 2
Metaloglobus Bucureşti – 1
Universitatea Cluj – 5
Fotbal Comuna Recea – 3
Ripensia Timișoara – 7
CSM Slatina – 4
Pandurii Târgu Jiu – 6

În play-out, echipele vor intra cu punctajul obținut în sezonul regular: Farul (32 puncte), Metaloglobus (30 puncte), ”U” Cluj (29 puncte), Recea (23 puncte), Ripensia (22 puncte), CSM Slatina (15 puncte) și Pandurii (13 puncte).

PROGRAMUL GRUPEI A a PLAY-OUT-ului Ligii 2:

Etapa 1 – 3 aprilie 2021

Farul Constanţa – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti stă.

Etapa 2 – 10 aprilie 2021

Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Fotbal Comuna Recea
Metaloglobus Bucureşti – Farul Constanţa
Universitatea Cluj stă.

Etapa 3 – 14 aprilie 2021

Fotbal Comuna Recea – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa stă.

Etapa 4 – 17 aprilie 2021

Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj
Metaloglobus Bucureşti – CSM Slatina
Farul Constanţa – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu stă.

Etapa 5 – 24 aprilie 2021

CSM Slatina – Farul Constanţa
Universitatea Cluj – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Fotbal Comuna Recea stă.

Etapa 6 – 30 aprilie 2021

Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Farul Constanţa – Universitatea Cluj
Fotbal Comuna Recea – CSM Slatina
Ripensia Timișoara stă.

Etapa 7 – 8 mai 2021

Universitatea Cluj – Fotbal Comuna Recea
Pandurii Târgu Jiu – Farul Constanţa
Ripensia Timișoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Slatina stă.

Programul din play-off-ul Ligii 2 îl poți vedea AICI.

Programul Grupei B a play-out-ului Ligii 2 îl poți vedea AICI.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2021, 11:29 Actualizat: 29 Mar. 2021, 12:27 Liga 2
Pe aceeași temă