![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Camerei Națională pentru Soluționarea Litigiilor, din cadrul Federației Române de Fotbal, a decis azi sancționarea cluburilor Progresul București și UTA cu neprogramarea la meciurile oficiale, începând cu data de 27.01.2009. O altă hotărâre a organismului federal este de a declara liberi de contract jucătorii Răzvan Fărcuță (Universitatea Cluj), Codruț Cioranu, Gelu Marius Ene și Neculai Alexandru (toti trei de la Progresul București).
Alte două cluburi, Arieșul Turda și Jiul Petroșani, au primit, tot astăzi, aceeași sancțiune din partea Comisiei pentru Statutul Jucătorului.