Oțelul câștigă dramatic și promovează în Liga 3 alături de Petrolul, „U” Cluj, Farul și alte 17 campioane județene. Rezultatele și marcatorii meciurilor retur ale barajului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Jun. 2017, 22:01 Actualizat: 27 Jun. 2017, 10:32 Special
Oțelul câștigă dramatic și promovează în Liga 3 alături de Petrolul, „U” Cluj, Farul și alte 17 campioane județene.  Rezultatele și marcatorii meciurilor retur ale barajului

În meciurile tur ale barajului pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018, 11 echipe oaspete ale celor 21 de partide au ieșit învingători și au devenit favoriți la accederea în al treilea eșalon fotbalistic, față de doar 7 formații care au fost gazdă și care au câștigat pe teren propriu. În schimb, doar trei jocuri s-au încheiat la egalitate, iar suspansul va avea loc în partidele retur ce vor avea loc astăzi, 24 iunie. 18 meciuri vor începe de la ora 17:30, în timp ce la Ploiești se va juca de la ora 19:45, iar la Vaslui și Galați de la ora 20:00.

Analizând rezultatele meciurilor tur, dintre cele 18 învingătoare, nouă sunt aproape ca și promovate: Voința Saelele (TR), SSC Farul Constanța (CT), Petrolul 52 Ploiești (PH), „Alb-Negru” al Studenților Clujeni (CJ), Șoimii Lipova (AR), Voința Crevedia (IF), Metalul Buzău (BZ), ACS KSE Târgu Secuiesc (CV) și Victoria Traian (BR). Dar răsturnări spectaculoase de scor au existat mereu, astfel că nu sunt excluse surprizele. Poate cea mai mare surpriză în tur a fost înfrângerea echipei Oțelul la Mircești, în județul Iași. A fost singura grupare dintre cele patru susținute de suporteri ai cluburilor cu tradiție din fotbalul românesc care a pierdut și nu e sigură de promovare.

REZULTATELE și MARCATORII meciurilor tur ale barajului

Câștigătoarele celor 21 de meciuri ce se vor desfășura în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenul fiecărei echipe, vor promova în Liga 3. Printre aceste 42 de campioane se numără și patru echipele înființate în vara anului trecut de suporterii cluburilor de tradiție din România dispărute în ultima perioadă: Petrolul 52 Ploiești (Prahova), Suporter Club Oțelul (Galați), ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni, aka „U” Cluj (Cluj), sau Suporter Spirit Club Farul (Constanța).

Așa cum v-a obișnuit în fiecare an, Liga2.ro va anunța la finalul meciurilor rezultate și marcatorii meciurilor.

În plus, în josul paginii, vezi putea urmări LIVE VIDEO desfășurarea meciului de la Focșani al reprezentantelor județelor Vrancea și Neamț, CSM Focșani 2007, respectiv Teiul Poian Teiului, în tur încheiat cu scorul de 2-1 pentru gazdele de azi.

Altfel, Comisia Centrală a Arbitrilor a anunțat stadioanele, brigăzile de arbitri delegate și observatorii pentru meciurile retur ale barajului.

Iată programul meciurilor:

24 iunie, ora 19:45
PETROLUL 52 PLOIEȘTI (PH) – DENTAȘ TĂ‚RTĂ‚ȘEȘTI (DB) 2-2 (în tur 3-0)(5-2 la general)
Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești – Prahova);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București);
Asistenți: Cristian Ionuț Măndiță (Tunari – Ilfov) și Ionuț Traian Neacșu (București);
Observatori: Constantin Ștefan și Aurel Ionescu (ambii din București).

â–ºMarcatori: Adrian Vintilă (68′), Nini Popescu (86′) / Florin Lețu (7′), Florin Sandu (90+8′)

â–ºMin 90+8 2-2 Ciprian Ana îi înșiră pe petroliști din dreapta terenului până în fața careului, îi lasă mingea lui Florin Sandu, care prinde un șut frumos de la 18 de metri central, la colțul lung, lângă bară

â–ºMin 87 2-1 Pasă pe culoar, Nini Popescu scapă singur cu portarul, însă dintr-un offside nesemnalizat, îl fentează în dreapta pe adversar și înscris în poarta goală, producând un nou „cutremur” pe stadion. Cei 14.000 de suporteri sunt toți în picioare și scandează numele clubului

â–ºMin 86 O nouă schimbare îndelung aplaudată de tot stadionul. Intră Tiberiu Nițescu și iese Daniel Chiriță, veteranul echipei și unul dintre cei mai iubiți petroliști

â–ºMin 84 Momente senzaționale se petrec pe stadionul „Ilie Oană”. Antrenorul Petrolului face o nouă schimbare. De pe teren iese căpitanul Claudiu Tudor și intră… Cristi Vlad, președintele clubului ploieștean. Antrenorul îi ia în brațe pe Cristi Vlad și Claudiu Tudor, în timp ce spectatorii prezenți pe stadion scandează din tot sufletul numele jucătorului emblemă al Petrolului. Cristi Vlad preia banderola își bate cu pumnul în dreptul inimii, uitându-se spre galerie.

FOTO SENZAȚIONAL | Coregrafie UNICĂ‚ la un meci de Liga a 4-a! Fanii Petrolului au arătat cât de mult își iubesc echipa

â–ºMin 68 1-1 Pasă lungă în dreapta pentru sprintul lui Nini Popescu, acesta preia în careu și centrează la bara a doua, acolo unde Adrian Vintilă e singur și înscrie din 6 metri cu un șut în vinclu

â–ºMin 7 0-1 Florin Lețu înscris cu un șut fabulos de la 45 de metri, sub transversală, pe centrul porții, după ce a preluat o minge respinsă cu capul în față de un petrolist, direct la adversar

24 iunie, ora 20:00
SC OȚELUL GALAȚI (GL) – UNIREA MIRCEȘTI (IS) 2-0 (în tur 0-1)(2-1 la general)
Stadion: Oțelul (Galați);
Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Adrian Bogdan Banu și Constantin Pantilimonescu (ambii din Ploiești – Prahova);
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia – Ialomița) și Constantin Chiriazic (Tulcea).

â–ºMarcatori: Ruben Codreanu (6′), Robert Ciurea (89′)

â–ºPe stadionul Oțelul din Galați sunt prezenți 9.000 de spectatori. În această seară vor promova promovarea în Liga 3, la primul an de la reînființare

â–ºMin 87 2-0 Robert Ciurea prinde un șut bombă de la 25 de metri și înscrie la vinclu. Suporterii gălățeni izbucnesc în urale. Oțelul scapă de prelungiri și e la un pas de Liga 3

â–ºMin 6 1-0 Ruben Codreanu deschide scorul pentru Oțelul. După o lovitură de colț și o recentrare în careu, Codreanu a înscris din 10 metri

FC 2007 GÂRCENI (VS) – VICTORIA TRAIAN (BR) 1-3 (în tur 0-4)(1-7 la general)
Stadion: Municipal (Vaslui);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe – Covasna);
Asistenți: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe – Covasna) și Andrei Pavel Cojocaru (Brașov);
Observatori: Daniel Burloiu (Galați) și Ion Gabriel Flaviu Pop (Bacău).

â–ºMarcatori: Marian Arhire (81′) / Cristian Ciocan (35′), Ștefan Veber (75′), Antonel Săbăduș (78′)

24 iunie, ora 17:30
VOINȚA SAELELE (TR) – CS STREHAIA (MH) 8-0 (în tur 4-2)(12-2 la general)
Stadion: Voința (Saelele – Teleorman);
Arbitru: Marius Naidin (Pitești – Argeș);
Asistenți: Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeș) și Șerban State (Pitești – Argeș);
Observatori: Andrei Ioniță și Adrian Mihalcea (ambii din București).

â–ºMarcatori: Florinel Mitrea (18′), Alexandru Scumpu (33′ – pen.), Cosmin Turcin (38′, 46′), Andrei Roman (49′), Gabriel Mărioara (61′), Takenori Kawagoe (71′), George Marinescu (90′)

SSC FARUL CONSTANȚA (CT) – PESCĂ‚RUȘUL SARICHIOI JR. (TL) 1-0 (în tur 7-2)(8-2 la general)
Stadion: Farul (Constanța);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Ștefan Dumitrache (Ploiești – Prahova);
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) și Simona Renta (Galați).

â–ºMarcator: Vasile Șicu (27′)

LĂ‚PUȘUL TÂRGU LĂ‚PUȘ (MM) – „ALB-NEGRU” AL STUDENȚILOR CLUJENI (CJ) 0-6 (în tur 0-8)(0-14 la general)
Stadion: Lăpușul (Târgu Lăpuș – Maramureș);
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara);
Asistenți: Claudiu Doarvas (Mintia – Hunedoara) și Tamas Kopriva (Satu Mare);
Observatori: Constantin Por (Satu Mare) și Ioan Papp (Carei – Satu Mare).

â–ºMarcatori: Rareș Takacs (12′), Darius Hîmpea (51′), Gabriel Giurgiu (56′ – pen.), Dorin Goga (63′, 87′), Tinuț Budăcan (90′)

ȘOIMII LIPOVA (AR) – DIOSIG BIHARDIOSZEG (BH) 1-0 (în tur 6-1)(7-1 la general)
Stadion: „Josef Scheirich” (Zăbrani – Arad);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare);
Asistenți: Răzvan Ionuț Soponar și Ștefan Daniel Lar (Baia Mare – Maramureș);
Observatori: Zaharia Ciev și Florin Mierea (ambii din Timișoara – Timiș).

â–ºMarcator: Andrei Vasinc (62′)

UNIREA BASCOV (AG)FC AVRIG (SB) 1-3 (în tur 0-1)(1-4 la general)
Stadion: Bradu (Bradu – Argeș);
Arbitru: Andrei Antonie (București);
Asistenți: Florin Liviu Burlacu (Urziceni – Ialomița) și Mihaela Țepuță (București);
Observatori: Adrian Vidan (București) și Decu Crângașu (Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Marian Dima (18′ – pen.) / Marius Coșovan (42′, 58′ – pen.), Adrian Coman (80′)

VOINȚA CREVEDIA (IF) – PROGRESUL SPARTAC (B) 2-6 (în tur 3-0 la „masa verde”)(5-6 la general)
Stadion: Comunal (Crevedia – Dâmbovița);
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați);
Asistenți: Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galați) și Răzvan Bedreaga (Galați);
Observatori: Ion Negoescu (Târgoviște – Dâmbovița) și Roxana Berceanu (București).

â–ºMarcatori: Viorel Ștefan (27′), Arman Karamyan (41′) / Alexandru Nechita (33′, 71′), Mihai Cană (36′), Cosmin Dedu (52′, 80′, 90+5′)

â–ºScorul a decurs astfel: 1-0, 1-1, 1-2, 2-2 la pauză, 2-6 final.

VIITORUL GHIMBAV (BV) – MUREȘUL RUȘII-MUNȚI (MS) 2-2 (în tur 2-0)(4-2 la general)
Stadion: Ghimbav (Ghimbav – Brașov);
Arbitru: Iulian Dima (București);
Asistenți: Alexandru Midvichi (București) și Ferencz Tunyogi (Zalău – Sălaj);
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) și Mihail Lazar (Covasna).

â–ºMarcatori: Mihai Feraru (50′), Vasile Oprea (90+3′) / Mihai Ilovan (39′, 49′)

METALUL BUZĂ‚U (BZ) – CS AMARA (IL) 5-2 (în tur 4-0)(9-2 la general)
Stadion: „Cornel Negoescu” (Buzău);
Arbitru: Marius Chițu (Târgoviște – Dâmbovița);
Asistenți: Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovița) și Petruța Iugulescu (Târgoviște – Dâmbovița);
Observatori: Lucian Măiereanu (Brașov) și Costel Petre (Constanța).

â–ºMarcatori: Valentin Lungoci (6′, 75′), Marian Manea (25′), Dan Păun (54′), Mihai Ion (77′) / Constantin Zamfir (19′ – pen.), Marius Agapie (44+2′)

AGRICOLA BORCEA (CL) – CSM DUNĂ‚REA GIURGIU (GR) 1-0 (în tur 2-2)(3-2 la general)
Stadion: Comunal (Borcea – Călărași);
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București);
Asistenți: Nicușor Marin (Suseni – Argeș) și Lucian Tănase (Pitești – Argeș);
Observatori: George Ionescu (București) și Stere Guteanu (Techirghiol – Constanța).

â–ºMarcator: Daniel Chirilă (63′)

ACS KSE TÂRGU SECUIESC (CV) – PRO MUREȘUL TOPLIȚA (HR) 6-0 (în tur 3-0)(9-0 la general)
Stadion: Doctor Sinkovits (Târgu Secuiesc – Covasna);
Arbitru: Andrei Lucian Țiții (Șura Mica – Sibiu);
Asistenți: Adrian Epure (Orlat – Sibiu) și Emeric Tocai (Alma – Sibiu);
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) și Tudor Negoiță (Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Alin Babei (6′, 16′), Robert Kurtuly (45+2′, 51′), Adrian Cășineanu (48′), Incze Zsolt Miklos (77′)

TRACTORUL CETATE (DJ) – INTERNAȚIONAL BĂ‚LEȘTI (GJ) 1-3 (în tur 1-2)(2-5 la general)
Stadion: Tractorul (Cetate – Dolj);
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș);
Asistenți: Romică Bîrdeș și Gheorghiță Bălan (ambii din Pitești – Argeș);
Observatori: Corneliu Fecioru (București) și Ionuț Cușcă (Teleorman).

â–ºMarcatori: Dorel Stoica (33′) / Ion Berescu (3′, 58′), Horia Șitoianu (28′)

AS MILCOV (OT) – VIITORUL DĂ‚EȘTI (VL) 2-0 (în tur 0-0)(2-0 la general)
Stadion: 1 Mai – Teren IV sintetic (Slatina – Olt);
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova – Dolj);
Asistenți: Adrian Popescu și Cristian Daniel Pătrașcu (ambii din Craiova – Dolj);
Observatori: Ionuț Borcan (Ploiești – Prahova) și Andrei Simion (București).

â–ºMarcatori: Florin Tudor (47′), Gabriel Precup (88′)

DUMBRAVA GÂLGĂ‚U-ALMAȘULUI (SJ) – UNIREA 08 TĂ‚ȘNAD (SM) 1-3 (în tur 1-2)(2-5 la general)
Stadion: Dumbrava (Gâlgău Almașului – Sălaj);
Arbitru: Sergiu Popa (Aiud – Alba);
Asistenți: Csaba Antal și Anghel Todea (ambii din Cluj-Napoca – Cluj);
Observatori: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca – Cluj) și Ion Zare (Oradea – Bihor).

â–ºMarcatori: Gabriel Țiriac (84′) / Gabriel Cădar (29′), Vlad Maxim (61′), Raul Silaghi (90+4′)

CSM BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI (SV) – ACS DUMITRA (BN) 2-1 (în tur 0-0)(2-1 la general)
Stadion: Municipal (Rădăuți – Suceava);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș – Mureș);
Asistenți: Cosmin Bojan și Balint Albu (ambii din Târgu Mureș – Mureș);
Observatori: Ionel Popa (Pașcani – Iași) și Daniel Scânteie (Bacău).

â–ºMarcatori: Vasile Vitu (45+2′), Eduard Bandi (82′) / Ionel Tomoioagă (90′)

VIITORUL CURIȚA (BC) – SĂ‚NĂ‚TATEA DARABANI (BT) 3-4 (în tur 0-1)(3-5 la general)
Stadion: CSM (Onești – Bacău);
Arbitru: Dan Grigore Botescu (București);
Asistenți: Aurelian Țoie (București) și Dragoș Radu (Dragomirești – Ilfov);
Observatori: Cristian Nica (Ploiești – Prahova) și Vasile Vamanu (Piatra Neamț – Neamț).

â–ºMarcatori: Silviu Socaciu (2′), Vlad Grigore (52′), Bogdan Corman (72′) / Răzvan Cărăbuș (6′, 10′, 11′), Adrian Gheorghiciuc (83′)

CSM FOCȘANI 2007 (VN) – TEIUL POIANA TEIULUI (NT) 3-2 (în tur 2-1)(5-3 la general)
Stadion: Milcovul (Focșani – Vrancea);
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanța);
Asistenți: Florin Iacob și Erchian Ionus (ambii din Constanța);
Observatori: Liviu Seceanu (Galați) și Constantin Mircea (Buzău).

â–ºMarcatori: Dorinel Popa (42′), Ionuț Manu (47′), Claudiu Mihai (83′) / Sergiu Matei-Țurcanu (5′), Liviu Târcă (45′ – autogol)

ȘURIANU 1945 SEBEȘ (AB) – VIITORUL CARANSEBEȘ (CS) 3-1 (în tur 2-1)(5-2 la general)
Stadion: Arini (Sebeș – Alba);
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara – Timiș);
Asistenți: Alin Marian Botaș (Timișoara – Timiș) și Mihai Marius Marica (Bistrița – Bistrița Năsăud);
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) și Daniel Cioloboc (Târgu Mureș – Mureș).

â–ºMarcatori: Valentin Drăgan (47′), Cristian Rahovean (62′), Edwin Osogo (89′) / Iulian Dumitru (81′)

ACS GHIRODA (TM) – INTER PETRILA (HD) 3-1 (în tur 2-1)(5-2 la general)
Stadion: „Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiș);
Arbitru: Paul Unimatan (Zalău – Sălaj);
Asistenți: Adrian Mărginean și Daniel Popa (ambii din Aiud – Alba);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) și Antonie Burtea (Reșița – Caraș Severin).

â–ºMarcatori: Emanuel Pătrașcu (1′), Alexandru Baranyi (55′), Bogdan Centea (90′) / Robin Perșe (76′)


 

AICI poți citi Regulamentul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018

LIVE, de la ora 19:45, meciul PETROLUL 52 PLOIEȘTI (PH) – DENTAȘ TĂ‚RTĂ‚ȘEȘTI (DB)    (în tur 3-0)

LIVE meciul SSC FARUL CONSTANȚA (CT) – PESCĂ‚RUȘUL SARICHIOI JR. (TL)   (în tur 7-2)

LIVE meciul CSM FOCȘANI 2007 (VN) – TEIUL POIANA TEIULUI (NT)   (în tur 2-1):

Campioanele județene din Liga 4:

Alba: Șurianu 1945 Sebeș
Arad: Șoimii Lipova
Argeș: Unirea Bascov
Bacău: Viitorul Curița
Bihor: CS Diosig Bihardioszeg
Bistrița-Năsăud: ACS Dumitra
Botoșani: Sănătatea Darabani
Brașov: Viitorul Ghimbav
Brăila: Victoria Traian
București: Progresul Spartac
Buzău: Metalul Buzău
Caraș-Severin: Viitorul Caransebeș
Călărași: Agricola Borcea
Cluj: ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni
Constanța: Suporter Spirit Club Farul Constanța
Covasna: ASCS KSE Târgu Secuiesc
Dâmbovița: Dentaș Tărtășești
Dolj: Tractorul Cetate*
Galați: Suporter Club Oțelul Galați
Giurgiu: CSM Dunărea Giurgiu
Gorj: Internațional Bălești
Harghita: PROMureșul Toplița
Hunedoara: Inter Petrila
Ialomița: CS Amara
Iași: Unirea Mircești
Ilfov: Voința Crevedia*
Maramureș: FC Lăpușul Târgu Lăpuș
Mehedinți: CS Strehaia
Mureș: AS Mureșul Rușii-Munți
Neamț: Teiul Poiana Teiului
Olt: AS Milcov
Prahova: ACS Petrolul 52 Ploiești
Satu Mare: Unirea 08 Tășnad
Sălaj: CS Dumbrava Gâlgău-Almașului
Sibiu: FC Avrig
Suceava: CSM Bucovina Rădăuți
Teleorman: Voința Saelele
Timiș: ACS Ghiroda
Tulcea: Pescărușul Sarichioi
Vaslui: FC 2007 Gârceni
Vâlcea: Viitorul Dăești
Vrancea: CSM Focșani 2007

*Tractorul Cetate și Voința Crevedia au fost campioane județene și sezonul trecut, însă au pierdut barajul de promovare.

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Jun. 2017, 22:01 Actualizat: 27 Jun. 2017, 10:32 Special
Pe aceeași temă