Naționala de tineret a României a debutat cu dreptul în preliminariile Euro 2017. Jucătorii lui Dulca au câștigat la scor de neprezentare cu Armenia

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jun. 2015, 13:01 Actualizat: 17 Jun. 2015, 13:33 Special

Echipa națională de tineret a României a învins, marți, la Târgu Mureș, cu scorul de 3-0 (2-0), reprezentativa similară a Armeniei, în primul meci din grupa a 5-a a preliminariilor Campionatului European din 2017. Golurile „tricolorilor” au fost marcate de Pușcaș (’16), Păun (’32) și Fl. Tănase (’90+2).

Selecționerul Cristian Dulca a debutat astfel la un meci oficial cu dreptul pe banca reprezentativei Under 21 a României.

România: Cojocaru – Cr. Manea, Țîru (Neag ’51), Boldor (cpt.), S. Filip – Nedelcu (Ov. Popescu ’74), Tăbăcariu – Bumba, Mitriță (Fl. Tănase ’65), Al. Păun – G. Pușcaș. Rezerve neutilizate: Brănescu – Hodorogea, Rotariu, Tudorie. Selecționer: Cristian Dulca.

Armenia: Aivazov – Manușarian, Mamahanov, Șahnazarian, V. Minasian – Malakian (Poghosian ’65), N. Minasian – Arakelian (Harutiunian ’46), Simonian, Papikian – Miranian (Hakobian ’58). Selecționer: Artak Oseian.

Următorul meci al naționalei de tineret a României va avea loc la 4 septembrie, pe teren propriu, împotriva formației Bulgariei.

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017:

2015
31 martie: Țara Galilor – Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA – Armenia 3-0
4 septembrie: ROMÂNIA – Bulgaria, Luxemburg – Țara Galilor
8 septembrie: Armenia – ROMÂNIA, Bulgaria – Luxemburg
9 octombrie: Luxemburg – ROMÂNIA, Danemarca – Țara Galilor, Bulgaria – Armenia
13 octombrie: Danemarca – Bulgaria, Armenia – Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA – Danemarca, Țara Galilor – Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor – ROMÂNIA, Danemarca – Armenia
 
2016
25 martie: Bulgaria – Țara Galilor, Luxemburg – Danemarca
29 martie: ROMÂNIA – Țara Galilor, Luxemburg – Bulgaria, Armenia – Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA – Luxemburg, Țara Galilor – Danemarca
6 septembrie: Danemarca – ROMÂNIA, Țara Galilor – Luxemburg, Armenia – Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria – Danemarca, Luxemburg – Armenia
11 octombrie: Bulgaria – ROMÂNIA, Armenia – Țara Galilor, Danemarca – Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la EURO 2017 din Polonia.

Foto: Iosif Vajnar (FRF)

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Jun. 2015, 13:01 Actualizat: 17 Jun. 2015, 13:33 Special
Pe aceeași temă