Patru echipe au punctaj maxim în seria I! Dinamo II e lanternă!

Autor: Mihai Andries Publicat: 08 Sep. 2012, 10:36 Actualizat: 17 Sep. 2012, 12:39 LIVE-TEXT
Patru echipe au punctaj maxim în seria I!  Dinamo II e lanternă!

Sezonul 2012-2013 a început destul de prost, cu multe abandonuri înainte de termen și doar 28 de echie înscrise în campionat. Din păcate, lista retragerilor nu se va închide aici, Bacăul dându-și obștescul sfârșit azi, prin neprezentarea la meciul de pe teren propriu. La cotitură stă Voința SIbiu, dar nici noua echipă a Buftei nu se simte prea bine.

După o primă etapă nebună în care seria I a oferit numai victorii ale oaspeților, în timp ce seria a II-a a fost dominată de gazde, de ieri continuă sezonul cu runda a doua. În deschiderea rundei, UTA a remizat cu Mioveniul, scor 1-1, restul etapei urmând a se disputa azi, ultimul meci al rundei fiind cel de la Oradea, între FC Bihor și Unirea Alba Iulia, programat două ore mai târziu decât restul partidelor.

În afara tuturor acestor probleme și incertitudini, Liga2.ro rămâne cel mai important site ce se ocupă de fotbalul din ligile inferioare și vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor.

Iată programul meciurilor celei de-a doua runde:

SERIA I

8 septembrie, ora 11:00
FINAL / CS OTOPENI – FARUL 3-1
Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin); Asistenți: Bogdan Daniel Hârlab (Brașov) și George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel)

â–ºCS Otopeni: Bucuroiu – Răvoiu, B. Dumitru, Dedu (cpt.), Vătavu, G. Ghiță, Otvoș, Vlaicu, Pălimaru, Cl. Dumitrescu, Bucă
Rezerve:Oltean – Pană, Roman, Pârvu, Marcu, G. Ion, S. Radu
Antrenor: Viorel Ion

â–ºFarul: Curcă (cpt.) – Băjan, Bârlădeanu, Buzea, Chițu, Ghenciu, M. Matei, Sg. Popescu, V. Sandu, Săceanu, Stegaru
Rezerve:Neagu – Ivanovici, Nicola, Nițescu, Popa, Stoianof, Țabără
Antrenor: Alin Artimon

â–ºMin. 88 antrenorul Farului, Alin Artimon este eliminat de centralul partidei pentru proteste

â–ºMin. 85, 3-1: Lansat în adâncime Pălimaru reușește tripla

â–ºMin. 18, 2-1: Pălimaru își trece din nou numele pe lista marcatorilor după un penalty acordat de central în urma unui henț

â–ºMin. 13, 1-1: Ghenciu egaleaza cu un sut de la mare distanta

â–ºMin. 12, 1-0: Gol Otopeni Pălimaru deschide scorul cu capul

FINAL / CF BRĂ‚ILA – UNIREA SLOBOZIA 2-2
Arbitru: Paraschiv Adrian (București) ; Asistenți: Dimancea Paul (Constanța) și Vatamanu Cosmin (București) .

â–ºBrăila: Bunduc – Bosoi (cpt.), Ignat, Ivan, Sânmărtean – Pungă, Ochia, Pușcașu, Frunză – Rusu, Câmpeanu
Rezerve:Leu – Voicu, Spiridon, Bălțoi, Ciocâlteu, Braha, Dima
Antrenor: Alin Pânzaru

â–ºUnirea: Dobre – Stan, Soare (cpt.), Lorincz, M. Florea, Macare, Ivașcă, M. Luca, Ibrian, V. Gheorghe, Mihalcea
Rezerve:Oprea – Roșu, Lazăr, L. Mihai, Patrianca, Toma, D. Gheorghe

Antrenor: Marin Dună

â–ºMin. 66 2-2: Luca a egalat cu un șut de la 17 metri, după o greșeala a defensivei gazdelor

â–ºMin. 58 2-1: Florea a reluat de la 22 m o minge respinsă de portarul Brailei

â–ºMin. 18 2-0 : Același Rusu reușește dubla după o lansare în adâncime a lui Frunză

â–ºMin. 15 1-0 : Rusu a șutat de la 16 metri în stânga portarului

FINAL / SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI – ACS BUFTEA 4-0
Arbitru: Baston Marius (București) ; Asistenți: Ionescu Adrian și Cătană Gabriel Ion (ambii din Târgoviște) .

â–ºSăgeata: Ad. Viciu – Goșa, Fl. Popa (cpt.), L. Rusu, Sg. Bar – Diaby, Apostol, Vezan, Tigoianu – Zaharia, B. Oprea
Rezerve:Gordin – Pecarov, Vârtic, Tudorache, R. Dumitru, Jianu, Pleniceanu
Antrenor: Aurel Șunda

â–ºBuftea: Baruch – G. Roman, Tutunaru (cpt.), Marciuc, Odoroabă – Ciumacenco, A. Nițu, Dragomir, Vențer – A. Petrescu, Bâtfoi
Rezerve:Plopeanu – Dorobanțu, Ad. Udrea, Cip. Petrișor, Danteș, G. Dumitrescu, I. Găman
Antrenor: Lavi Hrib


â–ºMin. 75, 4-0 centrare R. Dumitru și din colțul careului Zaharia face hattrick

â–ºMin.56, 3-0 Zaharia înscrie scorul după o centrare a lui B. Oprea

â–ºMin.50, 2-0 Diaby înscrie cu un șut din interiorul careului după o pasă de la Tigoianu

â–ºMin.5, 1-0 Zaharia deschide scorul după o centrare a lui B. Oprea

LIVE / SPORTUL STUDENȚESC – DINAMO II 2-0
Arbitru: Unimatan Paul (Zalău) ; Asistenți: Popescu Adrian (Craiova) și Popescu Speranța (București) .

â–ºSportul: Ormenisan – Ciobanu, Lung, Patriche (cpt), Cioranu – Nistor, Ghinga, Serban, Lazar – Dobre, Novac
Rezerve:Vâlceanu – Kassai, Barbu, O. Andrei, Margarit, Plesa
Antrenor: Eusebiu Tudor

â–ºDinamo II: Manyur – D. Stanca (cpt), Dobrosavlevici, M. Ioniță, Burnea – Cazacu, A. Stan, A. Albert, Roman – Axente, A. Vasile
Rezerve: Râmniceanu – Ghinea, V. Ștefan, A. Neculai, E. Alvarez, Buia, Bitez
Antrenor: Ilie Alexe

â–ºMin.72: Un balon prin fața porții e speculat de Nistor: 2-0

â–ºDupă pauză intră la Dinamo II și vedeta Alvarez

â–ºMin.3: Burnea faultează pe Cioranu și se acordă penalty. Ghinga transformă: 1-0

â–º Meciul a început cu o întârziere de 15 minute din cauza absenței ambulanței

FINAL / DELTA TULCEA – DUNĂ‚REA GALAȚI 1-0
Arbitru: Călin Iulian (Ștefănești) ; Asistenți: Stroe Gabriel Sabin (Pitești) și Velicu Bogdan (București) .

â–ºDelta Tulcea: Stoicescu – Neagu, Mișelăricu, Marincău, V. Crețu, Câju, Ad. Ionescu, Coconașu (cpt.), A. Sin, Pantelie, D. Florea
Rezerve: Olteanu – I. Filip, Iacob, N. Crețu, E. Nanu, Mitache, Cip. Ursu
Antrenor: Constantin Gache

â–ºDunărea: Măstăcan – Cristescu, Hristian, Cucu, D. Popescu, A.Grosu, Al. Chebac, I. Negoescu, Al. Cristea, I. Enache (cpt.), I. Ginghină
Rezerve:Comănescu – Asanache, L. Radu, Cr. Căldăraru, I. Dragomir, V. Ion, S. Drăgan
Antrenor: Eugen Baștină

â–ºmin. 53, 1-0 Pantelie trage din prima și deschide scorul

â–ºmin. 44, Delta rămâne în zece după ce Mișelăricu ia al doilea galben

FINAL / FC BOTOȘANI – RAPID CFR SUCEAVA 1-2
Arbitru: Illyeș Adrian (Ploiești) ; Asistenți: Marica Mihai Marius (Bistrița) și Arușoaie Ovidiu (Piatra Neamț) .

â–ºFC Botoșani: Curileac – Maghici, C. Dinu (cpt), I. Ursu, V. Bordeanu – Mbella, Vașvari, Todoran, Păcurar – Cârjan, Vraciu
Rezerve:Stamatin, Fulop, Boghian, Mărmureanu, Croitoru, Taban, Poverlovici
Antrenor: Costel Orac

â–ºRapid Suceava: Preda – Bosancu, Fl.Plămadă (cpt), R. Savu, Semeghin – Velescu, Sumanariu, Cainari, Arotăriței – I. Plămadă, Negru
Rezerve:Pascal, Spătar, Moldovan, Lozneanu, Vornicu, Golofca, Gheorghiu
Antrenor: Bogdan Tudoreanu

â–º Min. 90 Schimbare Rapid CFR Suceava: iese Negru și intră Lozneanu

â–º Min. 87 cartonaș galben Vașvari

â–º Min. 86 Mbella șutează din interiorul careului dar goalkeeperul sucevean respinge în corner

â–º Min. 86 Schimbare Rapid CFR Suceava: iese R. Sava și intră Golofca

â–º Min. 84 Schimbare Rapid CFR: iese Arotăriței și intră Vlad Gheorghiu

â–º Min 83 Boghian șutează din interiorul careului dar mingea izbește transversala după care mingea ajunge la Mbella dar africanul trimite peste poartă

â–º Min 82 Vașvari șutează de la 30 de metri dar prinde portarul oaspeților

â–º Min. 80 1-2 GOOOL FC Botoșani. A marcat Gabriel Boghian. Păcurar a executat un corner de pe partea Stânga iar Boghian a reluat cu capul din interiorul careului

â–º Min. 75 cartonaș galben Croitoru

â–ºMin. 73 Fulop a marcat dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid

â–ºMin. 73 Schimbare FC Botoșani: iese V. Bordeanu și intră Croitoru. Bordeanu a ieșit nervos de pe teren și a gesticulat spre Costel Orac. Vali Bordeanu s-a dus direct la vestiare

â–ºMin. 72 Boghian șutează de la 18 metri dar prinde portarul

â–ºMin. 71 cartonaș galben Semeghin

â–ºMin. 70 cartonaș galben Păcurar

â–ºMin 67 Schimbare FC Botoșani: iese Vraciu și intră Fulop

â–ºMin. 66 cartonaș galben Preda

â–ºMin, 66 Mbella nu reușește să reia din patru metri

â–ºMin. 65 cartonaș galben Arotăriței

â–ºMin. 56 Mbella șutează mult peste poartă din opt metri

â–ºMin. 56 Schimbare FC Botoșani: iese Cârjan și intră Boghian

â–ºMin. 55 cartonaș galben Florin Plămadă

â–ºMin. 52 cartonaș galben Ionuț Plămadă

â–ºMin. 49 Maghici este faultat clar în careu dar centralul Adrian Ilyeș refuza să acorde lovitură de la 11 metri

â–ºMin. 43 Vașvari șutează mult peste poartă de la 16 metri

â–ºMin. 41 GOOOL 0-2 Mircea Negru transformă lovitura de la 11 metri

â–ºMin 40 lovitură de la 11 metri după un fault în careu comis de Curileac

â–ºMin. 34 ocazie FC Botoșani. Păcurar centrează dar un fundaș sucevean respinge din fața porții

â–ºMin. 27 Vașvari șutează peste poartă din interiorul careului

â–ºMin. 25 Cârjan cade în careu dar centralul partidei nu acordă lovitură de la 11 metri

â–ºMin 21 GOOOL 0-1 Negru transformă lovitura de la 11 metri

â–ºMin. 20 lovitură de la 11 metri pentru Rapid CFR Suceava după un fault a lui Dinu în interiorul careului

â–ºMin. 16 Mbella luftează în interiorul careului

â–ºMin. 15 Păcurar a centrat de pe stânga dar Vraciu nu a reușit să reia din șase metri în poartă

â–ºMin. 9 Maghici șutează peste poartă de la 30 de metri

â–ºMin. 7 Dinu Todoran șutează de la 18 metri peste poartă

â–ºMin. 1 A început meciul

DECIZIE / FCM BACĂ‚U – CHINDIA TÂRGOVIȘTE NU SE DISPUTĂ‚
â–ºEchipa gazdă nu se prezintă la meci și va fi exclusă din campionat

SERIA II

8 septembrie, ora 13:00
FINAL / FC BIHOR – UNIREA ALBA IULIA 3-1
Arbitru: Flavius Alin Roșu (Timișoara) ; Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu și Calin Cimponeriu (ambii din Lugoj) .

â–ºFC Bihor: Popescu – Fl. Pop, Tânc, Petrache, Diarra – Sorian, Coroian, M. Popa, Florean (cpt) – Mărkuș, Hadăr
Rezerve:Pogacsics – Bic, Lupu, O. Popa, Șulea, Selagea, Voiculeț
Antrenor: Gheorghe Ghiț

â–ºUnirea: Tiut – Potopea, Schuller, Bumbac, Oprea (cpt) – Oară, Negruț, Istrate, M. Petrescu – Mândrușcă, Mureșan
Rezerve:Clipici – Olar, Cotolan, Contor, Man, Rondak, Moga
Antrenor: Stelian Gherman

â–ºMin 74 3-1 Voiculeț înscrie din plonjon cu o execuție superbă

â–ºMin 66 2-1 Mărkuș scapă cu un fundaș lângă el și șutează pe lângă Tiut

â–ºMin 45+1 1-1 Coroian șutează de la 16 metri, fără nicio șansă pentru Tiut

â–ºMin 29 Lovitură liberă de pe dreapta, mingea ajunge în careu la Sorian, care șutează imparabil. Golul este anulat însă greșit, pe motiv de offside

â–ºMin 21 Centrare Florean de pe dreapta, Mărkuș lovește mingea cu capul, dar Tiut reține în doi timpi

â–ºMin 5 0-1 Centrare Petrescu, Oară înscrie din 11 metri, profitând de o greșeală în defensiva gazdelor

8 septembrie, ora 11:00
FINAL / FC ARGEȘ PITEȘTI – CSM RM. VÂLCEA 3-0
Arbitru: Bocăneală Marius (Galați); Asistenți: Mitruți Daniel și Iliescu Dragoș Mihai (ambii din Craiova) .

â–ºFC Argeș: Croitoru – A. Voicu, Negoiță, Botea, Briceag – A. Popa, Cîrstoiu (cpt.), Răuță, Manole – Doman, Dulcea.
Rezerve:Vreme – C. Andrei, Gherase, Niculae, Stancu, Stănescu, Iancu
Antrenor: Viorel Dumitrescu

â–ºVâlcea: Toma – Eremia, Stoica, I. Popescu (cpt.), Vatajelu – T. Daouda, A. Neagoe, N. Nicolae, L. Traore – N’kongue, O. Vasile
Rezerve:Tufiși – Al. Ionescu, Căt. Prodan, Dedu, Dumitrașcu, M. Vlad
Antrenor: Constantin Schumacher

â–ºMin. 90+1, 3-0 cursă solitară a lui Stănescu finalizată cu gol

â–ºMin. 70, 2-0 Degajare Croitoru, portarul advers bâlbâie balonul și Dulcea duce scorul la 2-0

â–ºMin. 62, 1-0 Centrare Dulcea și Negoiță deschide scorul

FINAL/ FCM TÂRGU MUREȘ – LUCEAFĂ‚RUL ORADEA 5-1
Arbitru: Chivulete Andrei Florin; Asistenți: Gheorghe Bogdan și Marinescu Vasile (toți din București) .

â–ºFCM: Avram – Stancu, Deaconescu, E. Nicu (cpt), Szilagyi – Hanca, Precup, Pădurețu, Sfârlea – Huiban, Cristea
Rezerve:Botoșer – Al. Dan, Kinczel, Dâlbea, Apostu, Pascariu, Bunea
Antrenor: Daniel Isăilă

â–ºLuceafărul: Miron – Mihuț, Pocean, Achim, N. Roșu – Bundea (cpt), Ianc, Letan, G. Bogdan – C. Roșu, Svarczkopf
Rezerve: Ilea – Andor, Blănaru, Popescu, Lintaș, Lupuț, Naș
Antrenor: Călin Moldovan

â–ºMin 88 5-1 Dâlbea înscrie cu capul după o centrarea a lui Sfârlea

â–ºMin 82 4-1 Sfârlea înscrie un eurogol cu un șut de la 18 metri

â–ºMin 73 3-1 Popescu reduce din diferență cu un șut din 7 metri

â–ºMin 58 3-0 Szilagyi centrează de pe stânga, Cristea înscrie cu o lovitură de cap

â–ºMin 22 2-0 Precup majoreaza diferenta cu un sut de la 14 metri, dupa o actiune individuala

â–ºMin 20 1-0 Hanca suteaza spre poarta, Huiban deviaza mingea din apropiere si aceasta intra în poarta

FINAL / VOINȚA SIBIU – FC OLT 0-0
Arbitru: Popa Sergiu (Aiud); Asistenți: Vodă Alexandru (Alba Iulia) și Bălan Marius (Dej)

â–ºVoința: Dani – Burlacu, Heil, Apostol, C. Lungu – Beza (cpt.), Tătar, S. Popovici, Străuț – Dudiță, Cigan
Rezerve:D. Popescu – Neguț, M. Armenean, Cruceru, A. Mărginean, I. Petrescu, M. Postolache
Antrenor: Ioan Luca

â–ºFC Olt: Bordea – Giurcă, Crușoveanu, Cosic (cpt), Bancu – Săndulescu, Quist, Crăciun, A. David – Velcovici, Ene
Rezerve:Bugiu – Șerban, Vigariu, Polgar, Pribac, Sălăjan, Al. Marin
Antrenor: Dan Oprescu

â–º

FINAL/ FC MARAMUREȘ UNIVERSITAR BAIA MARE – CORONA BRAȘOV 1-1
Arbitru: Ștefănuți Claudiu (Năsăud); Asistenți: Cîmpeanu Petrică Ionut și Lucaciu Doru Claudiu (ambii din Cluj-Napoca).

â–ºFC Maramureș: Olaru – Duruș, D. Toma (cpt), Hodor, De Rosa – M. Deac, Chivoiu, Faye, V. Pop – Al. Câmpean, Achim
Rezerve: Danciu – Grozav, Bălan, Urs
Antrenor: Romulus Buia

â–ºCorona: Marc – Martac, Damian, Foriko, Avram – Vl. Munteanu, Leonte, M. Stere (cpt), Stângă – Chirciu, Ene
Rezerve:Târziu – Fizeșan, Ene, Pastor
Antrenor: Daniel Bona

â–ºMin 71 1-1 Leonte pătrunde în careu și îl învinge pe Olaru cu un șut plasat

â–ºMin. 62, 1-0 La primul șut pe poartă, Maramureș deschide scorul prin Chivoiu, cu un șut de la 8 metri, după o pasă a lui Toma.

â–ºMin 40 Meci anost la Zlatna, niciun șut pe spațiul porții în primele 40 de minute!

DECIZIE / POLITEHNICA TIMIȘOARA – DAMILA MĂ‚CIUCA
Echipa gazdă a fost exclusă din campionat.
ACS POLI TIMIȘOARA stă.

7 septembrie, ora 19:00
FINAL / UTA – CS MIOVENI 1-1
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); Asistenți: Bogdan Daniel Hârlab (Brașov) și Andrei Simonis (București).

COMENTARIUL LIVE

Autor: Mihai Andries Publicat: 08 Sep. 2012, 10:36 Actualizat: 17 Sep. 2012, 12:39 LIVE-TEXT
Pe aceeași temă