Thriller nemțesc! 9 jucători din liga secundă au evoluat titulari pentru România

28 May. 2012, 14:32 Juniori

Juniorii români Under 19 au obținut în ultimul minut un egal în fața Germaniei (1-1) și sunt la 90 de minute de Euro

România a obținut un egal in extremis în fața Germaniei și se va bate cu gazda turneului, Serbia, pentru calificarea la turneul final. Doar ocupanta primului loc va primi biletele pentru Estonia, iar România poate să se califice atât cu o victorie în fața Serbiei, cât și cu un egal, în funcție de ce se va întâmpla în partida Germania – Ungaria.

Istoviți după o luptă surdă de 45 de minute cu o echipă net superioară din punct de vedere fizic, puștii lui Ovidiu Stângă au fost ocrotiți de noroc în a doua repriză. Starul nemților, Emre Can, nu a reușit să împingă mingea în poarta goală din careul mic (’58), iar fundașul Nica a scos în corner un gol ca și făcut, după ce portarul nostru, Buzbuchi, fusese bătut (’75). Goalkeeperul de la Viitorul Constanța și-a salvat echipa în minutul 80, cu un reflex excelent la lovitura de cap a lui Philipp Hofmann. Ai noștri s-au apărat eroic în ultimele 20 de minute, dar nu au putut evita golul germanilor, înscris în minutul 86 de Rudiger, după un corner. Puștii români au arătat însă că pot reveni și au marcat golul egalizator în minutul 90, tot după un corner, prin noul intrat Alex Ioniță. Căpitanul nostru, Nicolae Stanciu, a fost eliminat pentru primirea celui de-al doilea avertisment în al cincilea minut de prelungiri, dar nu a mai contat. Rezultatul final, 1-1, menține speranțele românilor de a se califica la turneul final din Estonia.

ROMÂNIA – GERMANIA 1-1 (0-0)
Al. Ioniță ’90 / Rudiger ’86

România: Buzbuchi – Nica, Dobrosavlevici (’74 Al. Ioniță), Puțanu, Șt. Popescu – A. Roman (’60 R. Stănescu), Vaștag, N. Stanciu (cpt) – Iancu, Manole – Gavra (’69 F. Andone).
Antrenor: Ovidiu Stângă.

1. România 2 1 1 0 5-1 4
2. Germania 2 0 2 0 3-3 2
3. Serbia 1 0 1 0 2-2 1
4. Ungaria 1 0 0 1 0-4 0
Ultimele meciuri (ambele miercuri, ora 17): Serbia – România, Germania – Ungaria.