FK Csikszereda e în premieră campioana U19 a României, după ce în finală a învins Viitorul Constanța. Golurile care au întors rezultatul au fost reușite de doi jucători de la echipa mare, din Liga 2

Marius ANGHEL 14 Jun. 2021, 11:54 Juniori

Investițiile Guvernului Ungariei în cluburile de fotbal din România încep să aibă din ce în ce mai mult succes.

Clubul favorit din Secuime al maghiarilor, FK Csikszereda, a avut în acest an cele mai mari performanțe din istoria sa. După ce cu echipa de seniori a reușit să acceadă în play-off-ul Ligii 2, unde n-a putut însă să obțină promovarea în Liga 1, terminând pe locul 5 din 6, în schimb, cu echipa U19 a obținut, duminică, 13 iunie 2021, titlul de campioană a României, după ce a învins în finală trupa celei mai importante academii din țară, a lui Gheorghe Hagi.

FK Csikszereda a întors rezultatul în finala cu Viitorul și a câștigat titlul național la juniori U19

Viitorul U19 a condus în meciul desfășurat pe terenul Centrului Național de Fotbal de la Mogoșoaia din minutul 14, când Luca Andronache (17 ani), puști cu 172 de minute jucate în acest sezon de Liga 1, în 11 meciuri, a înscris. FK Csikszereda U19 a reușit însă să întoarcă rezultatul în repriza secundă cu marcatori doi jucători de la prima echipă a ciucanilor. Bogdan Rotar a egalat în minutul 58, iar Janos Botorok a adus victoria cu reușita sa din minutul 79.

Bogdan Rotar (19 ani) a evoluat în 17 meciuri (687 minute) și a înscris 2 goluri în acest sezon de Liga 2 pentru FK Csikszereda, în timp ce Janos Botorok (19 ani) a prins 13 partide (707 minute) de eșalon secund în campionatul recent încheiat.

Ambele goluri ale echipei din Miercurea Ciuc au venit pe faze de contraatac, după ce constănțenii au irosit, cel puțin în prima repriză, mai multe șanse de a se desprinde pe tabelă, prin Dănuleasă (7), Pitu (11), Bodișteanu (12) și Popescu (24). Singura ocazie a ciucanilor i-a aparținut lui Suciu (23). În partea a doua, Pitu (53, 55) a ratat alte două situații de a înscrie înainte ca adversarii să reușească egalarea. Ulterior, Viitorul putea trimite meciul la lovituri de departajare, însă Cojocaru (89) a reluat imprecis din doar 6 metri.

Viitorul și FK Csikszereda au avut mai mulți jucători în lot care au evoluat pentru echipa de seniori, în Liga 1, respectiv Liga 2

Printre jucătorii utilizați de Nicolae Roșca care au irosit șansa de ca Viitorul să devină pentru a 9-a oară în ultimii 10 ani campioana României la Juniori U19 sau numărat cinci care au prins în ultimul sezon meciuri în Liga 1 pentru echipa de seniori: Gabriel Buta (fundaș, 19 ani, 37 de minute în 3 meciuri), Ștefan Bodișteanu (mijlocaș, 18 ani, 107 minute în 4 jocuri), Constantin Grameni (mijlocaș, 18 ani, 784 minute în 13 meciuri), Luca Andronache (atacant, 17 ani, 172 minute în 11 meciuri) și Alexi Pitu (atacant, 19 ani, 439 minute în 17 jocuri).

Și schimb, Norbert Demeny a folosit în echipa sa mai mulți jucători care în sezonul recent încheiat de Liga 2 au prins meciuri la prima formație a clubului. Cei mai utilizați au fost Soma Casiadi Bako (mijlocaș, 19 ani, 927 minute în 13 meciuri), Janos Botorok (mijlocaș, 19 ani, 707 minute în 13 jocuri), Bogdan Rotar (atacant, 19 ani, 687 minute în 17 meciuri), Toni Suciu (mijlocaș, 18 ani, 473 minute în 14 meciuri) și Botond Szondi (mijlocaș, 19 ani, 211 minute în 8 meciuri), iar minute au prins și Szilard Bujdoso (mijlocaș, 17 ani, 77 minute într-un meci), Botond Gergely (fundaș, 19 ani, 17 minute în 2 meciuri) și Szabolcs Baga (fundaș, 19 ani, 15 minute în 2 meciuri).

Lotul primei echipe a celor de la FK Csikszereda l-au prins și Hunor Albert (portar, 19 ani), Daniel Vereguț (mijlocaș, 18 ani), Andor Szabo (mijlocaș, 17 ani) și Marius Barabas (atacant, 17 ani), însă fără să joace.

• FK Csikszereda U19: H. Albert – Baga, Vereguț (cpt.), Gergely, Bujdoso – A. Szabo, Szondi (Lazar 75′), Casiadi Bako – Barabas (El-Sawy 90′), T. Suciu (Finna 90′), Rotar (Botorok 68′)
    Rezerve: Karacsony – Racz, Ketesdi, Hadnagy, S. Szakacs
    Antrenor: Norbert Demeny
  • Viitorul U19: Stănciulescu – Grosu, Bîrzu, Dănuleasa, Buta – Bodișteanu (Vîlea 80′), Popescu (Tănasă 61′), Grameni – Mustacă (Voicu 61′), Andronache (Cojocaru 80′), Pitu (cpt.)
    Rezerve neutilizate: Trandafir – Lazăr, Mitulețu, Crivac, Onuț
    Antrenor: Nicolae Roșca

FK Csikszereda, campioana în premieră a Ligii Elitelor U19. FCSB a câștigat finala mică

FK Csikszereda a devenit în premieră campioana Ligii Elitelor U19. Clubul din Miercurea Ciuc va reprezenta România în viitoarea ediție a UEFA Youth League.

Viitorul Constanța a câștigat Seria de Est, iar FK Csikszereda a triumfat în Seria de Vest. În semifinale, echipa constănțeană a trecut cu 2-1 (deplasare) și 7-0 (acasă) de Gaz Metan Mediaș, iar cea harghiteană cu 3-1 (deplasare) și 3-2 (acasă) de FCSB.

Dacă finala mare a fost câștigată cu 2-1 de FK Csikszereda în fața celor de la Viitorul, în finala mică, FCSB a trecut cu 3-1 de Gaz Metan Mediaș. Meciul s-a disputat tot duminică, 13 iunie, la Centrul Național de Fotbal Buftea, medieșenii au deschis scorul în minutul 4 prin Cristian Avram, însă FCSB a egalat până în pauză, prin reușita lui Rareș Trif (36). După pauză, Vlad Pandele (70) și Robert Tudor (88) au adus victoria clubului lui Gigi Becali.