![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
Săptămâna a debutat apocaliptic pentru al doilea eșalon. Luni, trei echipe și‑au anunțat retragerea din competiție: Liberty, FC Bihor și Gloria Buzău.
Imediat, CFR Timișoara, ACU Arad și FCM Târgoviște și-au trâmbițat revenirea în al doilea eșalon prin tot felul de comunicate care mai de care mai pompoase.
Lovitura de grație însă a venit miercuri, când atât Buzăul, cât și Bihorul au revenit asupra deciziei de retragere și au spulberat visele de Liga a II-a ale celor de la CFR Timișoara și FCM Târgoviște.
Marea câștigătoare a fost ACU Arad, care a luat de la Liberty atât locul, cât și o serie de jucători împrumut.
Â
Â
Cursa 212
Cam așa se poate numi parcursul celor de la CS Otopeni din această săptămână. Astfel, ziua de luni au început-o în Seria a II-a, așa cum au fost repartizați încă din 27 iulie, când s-a stabilit programul inițial al sezonului. Retragerea Gloriei Buzău din cursul zilei de luni i-a readus în Seria I, așa cum ar fi fost corect din punct de vedere geografic. Bucuria s-a terminat miercuri, când revenirea Buzăului i-a retrimis în Seria a II-a.
articol scris de Mihai Andrieș