Bătrâna Doamnă, moale și neinspirată la Alba Iulia

04 May. 2009, 12:55 Special

UTA și-a propus să nu piardă la Alba Iulia, motiv pentru care a ales să se aglomereze în zona mediană, să încerce să acopere cît mai bine spațiile de joc și eventual să profite pe contraatacuri. Moale și neinspirată, dereglată în apărare de absențele lui Toc și Pașcovici, deloc îndrăzneață de la mijloc în sus și dispusă din nou într-un sistem cu un singur vârf împins, dar și încurcată de arbitri, Bătrâna Doamnă a rezistat 70 de minute în fața unui lider care a pus presiune, a controlat meciul în cea mai mare parte, dar fără să impresioneze, cursa pentru promovare punându-și amprenta asupra evoluției Unirii.

Prima repriză a fost cu Alba Iulia în prim-plan, UTA fiind aproape inexistentă pe faza ofensivă, unde a reușit doar câteva mingi aruncate spre poarta adversă, fără să pună pericol. Dincolo de un joc plin de erori, deci fragmentat, Unirea, extrem de neinspirată în fața porții, a avut două-trei ocazii bune, însă Povelrovici și, în special, Verdeș au ratat ușor din fața porții. Imprecizia gazdelor a ieșit în evidență și în min. 24, când Dâlbea a ratat un penalty, contestat de arădeni. Partea secundă a fost ceva mai lipsită de intensitate, însă tot gazdele au amenințat, Zăgrean și Cristea, prefațând prin două ocazii golul de 1-0 reușit de Povelrovici, după un corner executat de Cristea. La 1-0, Unirea avea ocazia să se dezlănțuie, dar Grozav a ratat incredibil din fața porții, după care Alba Iulia și-a majorat totuși avantajul prin Zăgrean. În acest timp, UTA s-a blocat într-un joc ineficient, cu multe mingi pierdure aiurea, dar a găsit resurse pentru un gol 2-1, reușit de Țucudean, prin care a dinamitat finalul de meci, dominat însă de un joc bramburit, care n-a mai adus ocazii periculoase.