Meciurile din Turul II al Cupei României. Steaua înfruntă echipa care i-a interzis promovarea lui Carmen. Programul complet

Meciurile din Turul II al Cupei României.** Steaua înfruntă echipa care i-a interzis promovarea lui Carmen. Programul complet

Turul secund al Cupei României va începe miercuri, 14 august. Printre echipele angrenate în această fază se numără Foresta Suceava, Ceahlăul Piatra Neamț, Steaua București, Unirea Alba Iulia, ACS Unu Fotbal Club Gloria sau Flacăra Moreni.

Steaua va înfrunta Mostiștea Ulmu, echipa care a învins Carmen București la barajul pentru accederea în Liga 3. După 3-3 la Călărași și 2-1 la București, Mostiștea a promovat în Liga 3, iar Carmen a rămas sub tutela AMFB.

În conformitate cu formatul aprobat în ședința Comitetului de Urgență din 16 iulie 2019, în această etapă au intrat în competiție cele 38 de câștigătoare ale fazei întâi și 22 de echipe care au evoluat în ediția precedentă a Ligii 3, urmând a se disputa un total de 30 de meciuri, într-o singură manșă, eliminatorie.

Conform articolului 30, punctul 9 din ROAF, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare.

Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj și delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe. Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj și delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.

În conformitate articolul 30, punctul 11 din ediția 2018 a ROAF, regulament aprobat în ședința Comitetului de urgență din 20 iulie 2018, în faza națională a Cupei României, în toate jocurile se pot efectua maximum 3 (trei) înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, conform art. 30 alin 9 din ROAF este permisă efectuarea a 4 (patru) înlocuiri de jucători, cu condiția ca cea de a 4-a înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.

În conformitate cu articolul 30, punctul 15 din ROAF, echipele programate în Cupa României nu pot renunța la jocuri și nici nu pot disputa jocuri amicale în zilele în care au fost programate, sub sancțiunea excluderii și retrogradării lor în eșalonul imediat inferior din campionatul în care participă.

Meciurile din Turul II al Cupei României:

Steaua București (B) – Mostiștea Ulmu (CL)
Sănătatea Darabani (BT) – Foresta Suceava (SV)
Viitorul Liteni (SV) – CSM Ceahlăul Piatra Neamț (NT)
Unirea Mircești (IS) – Știința Miroslava (IS)
Viitorul Curița (BC) – KSE Târgu Secuiesc (CV)
ACS Universitatea Dunărea de Jos Galați (GL) – CSM Focșani (VN)
Avântul Zărnești (BZ) – Metalul Buzău (BZ)
Viitorul Ianca (BR) – CS Făurei (BR)
Victoria Cumpăna (CT) – Pescărușul Sarichioi Junior (TL)
Bărăganul Ciulnița (IL) – Unirea Slobozia (IL)
Înainte Modelu (CL) – SC Popești Leordeni (IF)
Viitorul Domnești (IF) – CS Tunari (IF)
Flacăra Moreni (DB) – FC Pucioasa (DB)
Precizia Săcele (BV) – Olimpic Cetate Râșnov (BV)
Ajax Botoroaga (TR) – CSM Alexandria (TR)
Real Bradu (AG) – Vedița Colonești (OT)
CS Cârcea (DJ) – ACSO Filiași (DJ)
Minerul Costești (VL) – Flacăra Horezu (VL)
Inter Petrila (HD) – Metalurgistul Cugir (AB)
Voința Lupac (CS) – CS Hunedoara (HD)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii (TM) – ACS Dumbrăvița (TM)
Progresul Pecica (AR) – Crișul Chișineu Criș (AR)
Național Sebiș (AR) – Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
Olimpia MCMXXI Satu Mare (SM) – CSC Sânmartin (BH)
AFC Unirea 1924 (AB) – Industria Galda (AB)
CS Florești (CJ) – Unirea Dej (CJ)
Sticla Arieșul Turda (CJ) – Sănătatea Cluj (CJ)
Măgura Cisnădie (SB) – ACS SR Municipal Brașov (BV)
Unirea Ungheni (MS) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – Avântul Reghin (MS)

REZULTATELE înregistrate în FAZA I a Cupei României

Programul etapei naționale este următorul:

Faza I: 31 iulie 2019
– participă 76 de echipe: 42 de echipe calificate din faza pe județ și 34 echipe din Liga 3. Se vor disputa 38 de meciuri.
Faza a II-a: 14 august 2019
– participă 60 de echipe: 38 de echipe calificate din faza I națională și 22 echipe din Liga 3. Se vor disputa 30 de meciuri.
Faza a III-a: 28 august 2019
– participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a națională, 13 echipe din Liga 3 și 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
– participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a națională și 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Șaisprezecimile de finală: 24 – 26 septembrie 2019
– participă 32 de echipe: 18 echipe calificate din faza a IV-a națională și 14 echipe din Liga 1. Se vor disputa 16 meciuri.
Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din șaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manșa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manșa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.