I-au bătut pe unguri cu 2-0!

17 Mar. 2009, 18:36 Seria 2

Cu trei zile înaintea deplasării spre Mioveni, FC Bihor, a făcut azi un ultim test, învingând pe propriul teren formația de prima ligă maghiară, Nyíregyháza, scor 2-0.  Filip a deschis scorul în minutul 6, cu un șut la colțul lung, iar Opriceană, din lovitură liberă, a urcat scorul la 2-0, la ultima fază a primei reprize, printr-o execuție care ne-a adus aminte de golul marcat de Ilie Dumitrescu împotriva Argentinei, la CM 1994.  De notat faptul, că în amicalul de azi, Vig Zolan și Mircea Fodor au folosit la mijloc doi închizători, o mutare pe care s-ar putea să o repete și în jocul de Mioveni.   În formația de start a maghiarilor s-au aflat și cei cinci jucători români: Lăzăreanu, Cornaci, Perényi, Apostu și Goia.

FC Bihor a început jocul în formula: Szász – Țârcă, Muscă, Șomodean, Sânmărtean – Opriceană, Baiano, Filip, Butuc – Lucas, Ayza. Pe parcursul jocului au mai intrat: Paul, Letan, Ambruș, Cosma, Novak, Bucur, R. Radu, Floruț, Tomaz, Andor.