VIDEO | Ce victorie! Steaua a făcut scor cu ”FC U” Craiova, după ce a fost condusă. ”Militarii” s-au întrecut în goluri spectaculoase, iar portarul Horia Iancu a ieșit și el în evidență

Răzvan STÎNGĂ 26 Mar. 2022, 17:23 Liga 2

Steaua a obținut o victorie la scor în amicalul disputat sâmbătă, în deplasare, la Craiova, în fața formației U Craiova 1948 SA. A reușit să câștige cu 4-1, deși a fost condusă și, mai mult, portarul trupei din Ghencea, Horia Iancu, a parat o lovitură de la 11 metri în partea a doua.

Steaua a învins cu 4-1 ”FC U” Craiova

Prima repriză a fost una spectaculoasă, pentru că s-au marcat trei goluri. În primă fază, ”FC U” Craiova a deschis scorul aproape de mijlocul primei părți, în minutul 20, prin Andrea Compagno, însă Steaua a revenit. După numai patru minute a ieșit în evidență Emilian Pacionel, care a marcat cu un șut cu latul din afara careului, după un atac prelungit.

Plusul de moral s-a simțit în tabăra Stelei, care a marcat pentru 2-1 destul de devreme, în minutul 38, prin Stephan Drăghici. Acesta a înscris cu un șut cu dreptul din careu, beneficiind și de direcția balonului, influențată de cantitatea însemnată de nisip cu care erau acoperite porțiunile lipsă de iarbă.

Horia Iancu a parat o lovitură de la 11 metri, Adrian Popa a marcat un gol superb

Cu acest rezultat, 2-1 pentru Steaua, s-a intrat la cabine, dar tot elevii lui Daniel Oprița au fost în centrul atenției și în debutul părții a doua, prin Horia Iancu. Portarul ”militarilor a reușit să pareze o lovitură de la 11 metri executată de Claudiu Bălan, în minutul 49.

Steaua nu s-a mulțumit cu rezultatul de pe tabelă și a continuat să fie periculoasă pe faza de atac. Astfel, după mai multe ocazii destul de importante ratate și-a trecut numele pe lista marcatorilor și Adrian Popa. Mijlocașul Stelei a înscris spectaculos, cu o execuție la vinclu, în minutul 69, în urma unei centrări foarte bune a lui Rareș Enceanu.

U Craiova 1948 SA s-a prăbușit apoi, iar Steaua a mai marcat un gol, norocos ce-i drept. Vasile Buhăescu a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, în minutul 76, iar balonul s-a dus exact în vinclul porții oltenilor.

• U Craiova 1948 SA a început în formula: Mogoșanu – G. Enache, Kovacic, Diallo, Bușu – Achim, Marquet – A. Chițu, Bauza, Van Durmen – Compagno;
  • Steaua a început în formula: Horia Iancu – Oroian, Walace, Bactăr, A. Ilie- Mihăescu, Enceanu – Drăghici, Dragu, E. Pacionel – Huiban. Au intrat în repriza a doua: Popa, Răsdan, Zaharia, Buhăescu, Neacşu;

Steaua are derby cu Petrolul în etapa a 2-a a play-off-ului Ligii 2

Steaua are meci tare în etapa a 2-a a play-off-ului din Liga 2. După ce în prima rundă a făcut 2-2 cu Concordia Chiajna în deplasare, formația lui Daniel Oprița va evolua, la începutul lunii aprilie, pe teren propriu, în Ghencea, împotriva liderului Petrolul.

În ierarhia Ligii 2, Steaua e pe locul 4, cu 38 de puncte, în timp ce ploieștenii ocupă prima poziție, cu 50 de puncte.

Amicalul integral dintre ”FC U” Craiova și Steaua, scor 1-4