Steaua a cedat amicalul cu Farul cu gol încasat la scurt timp după ce reușise egalarea. Pentru ”militari” a înscris și un jucător împrumutat chiar de la clubul lui Hagi

Marius ANGHEL 14 Oct. 2023, 00:47 Liga 2

Profitând de pauza din primele două ligi pe perioada meciurilor echipelor naționale, Steaua a jucat și ea, vineri, un amical cu o echipă din SuperLigă, la fel ca Viitorul Pandurii și Ceahlăul, care au întâlnit și au pierdut confruntarea cu U Craiova (scor 1-3), respectiv SC Oțelul Galați (scor 3-4).

Echipa din Ghencea a mers la Ovidiu pentru confruntarea cu campioana en-titre Farul Constanța, în fața căreia a cedat cu scorul de 2-3.

Steaua, învinsă pe final în amicalul cu Farul

Steaua a anunțat, vineri seară, că a ”pierdut la limită” amicalul cu Farul, spre deosebire de echipa constănțeană, care nu a comunicat până la ora publicării articolului nicio informație despre acest test. Pentru echipa lui Daniel Oprița a înscris în prima repriză fundașul David Maftei (foto), împrumutat chiar de la Farul, în minutul 40, când scorul era 2-0 pentru prim-divizionară, iar în partea secundă a egalat Alexandru Boiciuc, în minutul 85. La scurt timp după aceea, ”marinarii” au înscris și ei și și-au asigurat victoria cu scorul de 3-2.

”Steaua București a cedat în amicalul din această seară, disputat în deplasare, scor 2-3 (1-2), în fața campioanei Farul Constanța. Partida s-a jucat la Ovidiu. Farul a început mai bine și a condus cu 2-0. Maftei (40) a redus din diferență până la pauză, iar Boiciuc a egalat în minutul 85. Din păcate, în minutul 87 Farul a punctat încă o dată și s-a terminat 3-2 pentru trupa pregătită de Gică Hagi”, a transmis Steaua.

Oprița a început în formulat: I. Pop – Dav. Maftei, Vîrtej, Beța, Ad. Ilie – Dobrescu, Mancuso, Rober Sierra, Raicu – Buziuc, Chunchukov. Au mai jucat: H. Iancu – C. Avram, Enceanu, Bărbulescu, M. Popescu, Boiciuc, Walace, Dumitru, Glonț, Cristea, Chiriac.

Steaua întâlnește liderul Ligii 2 în etapa a 10-a

Steaua, locul 10 în Liga 2, cu 12 puncte acumulate în nouă meciuri, se pregătește pentru partida cu liderul Unirea Slobozia (21 puncte), programată sâmbătă, 21 octombrie, de la ora 11:30, în etapa a 10-a.

De partea cealaltă, Farul Constanța (locul 5 în SuperLigă, cu 18 puncte acumulate în 11 meciuri) are următorul meci oficial cu Universitatea Cluj (locul 8, 15 puncte din 12 meciuri), sâmbătă, 21 octombrie, de la ora 21:45, la Ovidiu, în etapa a 13-a.