Un nou succes categoric pentru Minaur Baia Mare în Ungaria. A fost condusă, dar a revenit și a câștigat la diferență importantă

Andrei PASCU 19 Jul. 2022, 21:43 Liga 2

Minaur Baia Mare a mai obținut o victorie în cantonamentul din Ungaria, în amicalul cu Tiszafuredi VSE, echipă care activează în divizia a treia și a terminat sezonul trecut pe locul 4 în seria în care a fost repartizată. Echipa de Liga 2 s-a impus la scor, cu 4-1.

Minaur Baia Mare, un nou succes în Ungaria. 4-1 cu Tiszafuredi VSE

Minaur Baia Mare atrage atenția cu evoluțiile pe care le care de când a început pregătirile și e interesant de văzut cum va arăta în debutul campionatului diviziei a doua. Trupa lui Ciprian Danciu a făcut diferența în repriza a doua, pentru că după 45 de minute scorul a fost egal, 0-0.

În plus, Minaur Baia Mare a revenit de la 0-1. Maghiarii de la Tiszafuredi VSE au deschis scorul repede după pauză, în minutul 51, în urma unei nesincronizări la un corner. Abia apoi a început Minaur Baia Mare să conteze cu adevărat în atac și a marcat de patru ori la rând, pentru un succes fără probleme, dar care la pauză nu ducea cu gândul la așa ceva.

Minaur Baia Mare a revenit de la 0-1 și a avut patru marcatori diferiți

Nou-promovata a egalat în minutul 62, prin Raphael Stănescu, iar două minute mai târziu a profitat de o eroare în apărarea formației din liga a 3-a din Ungaria și Viorel Chinde a făcut 2-1 în minutul 64. Până la ultimul fluier, și-au trecut numele pe lista marcatorilor și Sergiu Ciocan și Muasir, în minutele 76 și 89.

Minaur Baia Mare a început meciul în formula: Costache – David, Lazăr, Jucan, Soian, Coste, Matei, Chitaș, Marieș, Rotar, Stanciu (cpt.);

Minaur Baia Mare, victorii pe linie în Ungaria

Minaur Baia Mare arată chiar bine în amicale, dar e adevărat că nu a întâlnit echipe puternice până acum. A dat peste Universitatea Cluj în primul test al verii, în fața căreia a cedat cu 1-4, dar atunci avea doar câteva zile de pregătire la activ, pentru că antrenorul Ciprian Danciu a stabilit reunirea pentru pregătirea sezonului de Liga 2 destul de târziu.

Pe lângă acel eșec cu clujenii, Minaur Baia Mare a mai întâlnit formații din Ungaria, pe FC Hatvan și Bank-Dalnoki, în cantonament, în aceeași zi, pe care le-a învins cu 1-0, respectiv 3-0. Apoi, trupa lui Ciprian Danciu a trecut și de ETO FC Gyor, scor 3-0.

Duelul de marți seară ar putea fi ultimul pentru Minaur Baia Mare în cantonamentul din Ungaria. Se întoarce joi, 21 iulie, în România, unde e posibil să mai joace cel puțin o partidă de verificare.