![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
F
C Ploiești este aproape de a perfecta un turneu de pregătire în Turcia, ce se va desfășura la începutul lunii februarie.Â
Ploieștenii au fost și anul trecut, când evoluau în Liga a III-a, tot în Antalya, condițiile de pregătire și prețul obținut pentru turneul de atunci fiind chiar mai bune decât în România! Și cum în zonă se vor afla foarte multe echipe românești, dar și din spațiul ex-sovietic, programul meciurilor amicale va fi și el unul dens.
Anul trecut FC Ploiești a întâlnit trei echipe din prima ligă a Belarusului, precum și o prim-divizionară ungară.
Articol scris de Marian Dima