Speranțe risipite la Galați! Marin Mitran, dezamăgit de parcursul FC Brașov: ”Sincer, mă așteptam la mai mult.” Președintele vrea să vadă altă față a echipei după această pauză

Adi MARICA 20 Sep. 2022, 09:43 Liga 2

FC Brașov a pierdut cu scorul de 1-2 meciul disputat sâmbătă, în deplasare, cu SC Oțelul Galați, în cadrul etapei a 7-a din Liga 2. Pentru echipa lui Dan Alexa acesta a fost al treilea eșec din acest sezon.

La Galați, jucătorii echipei brașovene au fost timorați și abia pe final au început să pună probleme în atac. Golul lui Rareș Lazăr din minutul 89 a venit tardiv.

Cu 8 puncte acumulat în 7 meciuri, FC Brașov ocupă un modest loc 12 în Liga 2, mult sub așteptările oficialilor echipei.

Marin Mitran, după meciul de la Galați: ”Înfrângere dureroasă”

Președintele FC Brașov, Marin Mitran, nu și-a ascuns dezamăgirea după eșecul înregistrat la Galați.

”O înfrângere dureroasă cu Oțelul. Sincer, mă așteptam la mai mult din acest meci, chiar eram convins că putem obține un rezultat bun la Galați. Nu știu care sunt cauzele, probabil jucătorii au intrat timorați pe teren și au fost apăsați de atmosfera din tribune. Apoi și absența lui Dan Alexa de pe bancă a contat, el știe bine echipa, știe să-i motiveze pe jucători de pe margine”, a spus Mitran.

”E bine că vine această pauză”

Conducătorul clubului spune că întreruperea campionatului pentru meciurile echipelor naționale vine la momentul oportun pentru FC Brașov.

”E bine că vine această pauză. Acum avem 10 zile de pregătire, vor reveni și jucătorii accidentați și eu sper ca după această pauză să reușim să legăm două-trei victorii consective și să arătăm mult mai bine ca și joc”, a spus Marin Mitran.

Pentru FC Brașov urmează meciul din play-off-ul Cupei României cu FC Hermannstadt și apoi meciul din campionat cu CSM Slatina, din etapa a 8-a a Ligii 2. Ulterior, în campionat, FC Brașov va mai întâlni Viitorul Pandurii Târgu Jiu, în deplasare, și FK Miercurea Ciuc, acasă.