Debut cu dreptul în Liga 2 pentru Dinamo! ”Câinii” se impun la limită, la Clinceni, în meciul cu Progresul Spartac, încheiat cu două cartonașe roșii arătate de arbitru

Marius ANGHEL 04 Aug. 2022, 19:15 Liga 2

Într-o zi de joi, în care CFR Cluj, U Craiova și Sepsi OSK aveau programate meciuri în Europa, în Conference League, Dinamo a fost programată de deținătorii de drepturi TV să debuteze istoric în campionatul Liga 2 și, totodată, să dea drumul noului sezon de eșalon secund. Adversar i-a fost o nou-promovată, Progresul Spartac, și ea aflată la debutul în Liga 2.

La capătul unui joc în care galeria dinamovistă a umplut o peluză a stadionului din Clinceni, Dinamo s-a impus la limită, cu 1-0, debutând, astfel, cu dreptul în Liga 2.

Antonio Bordușanu a decis meciul dintre Progresul Spartac și Dinamo

Antonio Bordușanu a înscris primul gol al jocului și i-a adus, totodată, primul succes într-un meci oficial antrenorului Ovidiu Burcă pe banca echipei Dinamo. Reușita a venit în minutul 27, după o pasă pe culoar a lui Lazăr, însă și după greșeli ale lui Lixandru, care a luftat, și portarului Ciontoș, ieșit haotic.

În rest, partida desfășurată cu Progresul Spartac drept echipă gazdă a avut puține situații clare de gol, a fost una de un nivel slab și pentru Liga 2, cu multe greșeli, inclusiv gafe incredibile ale portarului Oncescu, dinamoviștii acuzând pe final inclusiv crampe musculare, semn că pregătirea lor fizică nu este una la un nivel acceptabil în acest moment.

Costin Amzăr și Matei Andrei au fost eliminați

Partida s-a încheiat și 10 contra 10, după ce Costin Amzăr de la Dinamo a fost eliminat în minutul 76, pentru cumul de cartonașe galbene, iar în prelungiri, în minutul 90+6, Matei Andrei de la Progresul Spartac, a văzut direct cartonașul roșu pentru că a scuipat către un adversar. Au fost eliminați un jucător de 19 ani și altul de 18 ani, tinerețea spunându-și cuvântul în gesturile lor.

La debut în Liga 2 au fost și cei doi antrenori, Andrei Erimia și Ovidiu Burcă, la final aceștia strângându-și cu respect mâna.

În etapa a doua a Ligii 2, Progresul Spartac va evolua în deplasare la Unirea Constanța, tot pe stadionul din Clinceni, unde își dispută meciurile de acasă ”satelitul” neoficial al FCSB. Dinamo va evolua acasă cu SC Oțelul Galați, altă nou-promovată în eșalonul secund.

COMENTARIUL LIVE:

PROGRESUL SPARTAC – DINAMO 0-1

Antonio Bordușanu 27′

Progresul Spartac: Ciontoș – Leafu, Ed. Radu (Vl. Alexandrescu 61′), Parfeon – Mih. Șandru, Andr. Grigore, Boiangiu (Purice 61′), Eug. Lixandru (cpt.) – Al. Dițu (G. Petcu 46′), I. Tudorache (I. Costea 73′), Florică (M. Andrei 86′)
Rezerve neutilizate: Mărgărit – M. Dumitru, Tong, Bardot
Antrenor: Andrei Erimia
Eliminat: Matei Andrei 90+6′ (roșu direct)

Dinamo: Oncescu – Moura (G. Crețu 90+4′), Giafer, Țone (Buleică 61′), Amzăr – Dudea (cpt.), N. Roșu – Bordușanu (Andr. Florescu 77′), Bani (Iul. Roșu 77′), Val. Lazăr – Buhăescu
Rezerve neutilizate: Fara – M. Dragomir, Cune, Cr. Ionescu, Bobea
Antrenor: Ovidiu Burcă
Eliminat: Costin Amzăr 76′ (cumul de cartonașe galbene)

Stadion: Clinceni – Arena 1 (Clinceni – Ilfov). Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa). Asistenți: Alexandru Filip (Constanţa) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Rezervă: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea). Observator de arbitri: Laurenţiu Vărgatu (Brăila). Observator de joc: Adrian Petre (Buzău).

Min 90+7 Final de partidă la Clinceni. Dinamo câștigă la limită, cu 1-0, meciul din deplasare cu Progresul Spartac, la prima lor prezență în Liga 2
♦Min 90+6 ||| Matei Andrei, intrat de câteva minute pe teren, primește direct cartonașul roșu pentru gest nesportiv. Tânărul jucător a luat mingea pentru a o pune pe linia de 6 metri, ca Oncescu să degajeze, apoi a scuipat în direcția unui fundaș al lui Dinamo. Arbitrul a văzut și i-a acordat direct cartonașul roșu
Min 90+4 Gabriel de Moura este înlocuit cu Giani Crețu, la Dinamo
Min 90 + Meciul e prelungit cu cinci minute
Min 90 Costea șutează din careu spre poartă, Giafer respinge cu capul, din plonjon. Gazdele pun presiune în acest final de joc
Min 86 Ultima schimbare la Progresul Spartac. Iese Luca Florică și intră Matei Andrei
Min 81 ||| Vlad Alexandrescu îl faultează pe Lazăr la mijlocul terenului și oprește un contraatac, dar primește și cartonașul galben
Min 77 Dublă schimbare la Dinamo. Ies Antonio Bordușanu și Ahmed Bani și intră Andrei Florescu și Iulian Roșu
Min 76 |||| Costin Amzăr primește al doilea cartonaș galben, pentru o intrare haotică asupra lui Costea, și este eliminat
♦Min 75 ||| Valentin Vazăr primește și el cartonașul galben, pentru faulturi repetate
Min 73 O nouă schimbare la Progresul Spartac. Iese Ionuț Tudorache și intră Ionuț Costea
Min 65 ||| Dănilă Parfeon îl faultează pe Bani, la un duel unu la unu, iar jucătorul gazdelor primește cartonașul galben
Min 64 Lixandru bate slab lovitura liberă, în zid
Min 63 ||| Costin Amzăr îl împinge din spate pe Luca Florică în fața careului și primește cartonaș galben, iar Progresul Spartac va avea o lovitură periculoasă la circa 19 metri ușor lateral dreapta
Min 61 Dublă schimbare la Progresul Spartac. Ies Leonard Boiangiu și Eduard Radu și intră Andrei Purice și Vlad Alexandrescu
Min 61 La Dinamo, intră Alin Buleică și iese David Țone
Min 48 ||| Luca Florică primește primul cartonaș galben al meciului, cel mai probabil pentru proteste
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 ⇒ Giovanni Petcu intră pe teren în locul lui Alexandru Dițu, la Progresul Spartac, la pauză
După prima repriză, statistica arată că Dinamo a avut 55 la sută posesie, față de 45 a Progresului. Atacuri mai multe au avut gazdele, 34 față de 31, însă la șuturi pe poartă stau mai bine jucătorii lui Burcă, 3 față de 1. Pe lângă poartă raportul e tot în favoarea dinamoviștilor, 3-2. La cornere, Progresul Spartac conduce cu 3-2.
Min 45+3 Pauză la Clinceni. Dinamo conduce cu 1-0 în meciul cu Progresul Spartac, după reușita lui Antonio Bordușanu în minutul 27
Min 45 Centrare a lui Amzăr, ușor din stânga, Buhăescu se înalță bine la 8 metri central, dintre doi adversari, însă deviază cu capul, dintr-o poziție excelentă, pe lângă poartă, în dreapta
Min 41 Centrare din stânga în fața porții a lui Lixandru, Oncescu scapă mingea printre mâini, pe spate, însă Amzăr e pe fază și respinge în corner de la bara a doua. Mingea centrată din cornerul din dreapta este boxată de portar
Min 40 Bordușanu centrează din dreapta careului, spre înapoi, Bani reia din voleu, din 13 metri, însă Radu e pe direcția porții, pune piciorul și respinge, îndepărtând un posibil gol
Min 32 Amzăr pierde ușor în fața lui Șandru, în careu, mijlocașul întârzie șutul, deși are poziție bună, din 9 metri ușor lateral dreapta, și trage în cele din urmă în blocajul lui Giafer
Min 31 Amzăr pătrunde în viteză în careu, pe stânga, însă are un șut slab la colțul scurt și Ciontoș printre între picioare
Min 27 0-1 Primul gol în noul sezon de Liga 2 îl înscrie Dinamo, prin Antonio Bordușanu. Pe o aruncare de la margine din stânga și mai apoi după o pasă pe culoar a lui Lazăr, Antonio Bordușanu urmărește și rămâne cu mingea la picior pe linia de 16 metri, central, îl fentează mult în dreapta pe goalkeeperul Ciontoș, ieșit haotic, și înscrie în poarta goală, cu toate că doi jucători ai Progresului au alergat pentru a bloca pe linie. Înainte ca Bordușanu să ajungă la minge, Lixandru i-a luat fața și putea respinge din fața careului, însă a dat pe lângă balon
Min 27 Acțiune ajunsă în stânga careului dinamovist, se trimite înapoi, Florică urcă și reia din 16 metri spre colțul lung, nici șut, nici centrare, iar mingea trece pe lângă poartă. Oncescu părea pe minge
Min 22 O nouă gafă a lui Oncescu, însă portarul are noroc. Oncescu degajează în Tudorache, venit în presing, dar mingea deviată se duce în aut de margine
Min 17 Pauză de hidratare. Până acum meciul a fost echilibrat, cu un ușor plus de posesie pentru dinamoviști în ultimele minute
Min 9 Amzăr are primul șut spre poartă în dreptul dinamoviștilor, din marginea careului, mult peste, fără emoții pentru Ciontoș
Min 9 Ocazie mare pentru Progresul Spartac. Oncescu primește o minge înapoi, în propriu careu, întârzie respingerea și este blocat de Tudorache, însă atacantul gazdelor nu profită și portarul se repliază și respinge
Peluza din spatele porții apărate în prima repriză de Ciotoș este aproape plină cu suporteri dinamoviști. Aceștia și-au încurajat frumos până acum echipa, fără să mai reproșeze retrogradarea în Liga 2
Min 1 A început partida de la Clinceni. Este debut istoric în Liga 2 atât pentru Progresul Spartac, cât și pentru Dinamo. Bineînțeles, istorie mai mult pentru Dinamo, fiindcă gazda de astăzi are doar șapte ani de existență.

Noul sezon de Liga 2, ediția 2022-2023, debutează astăzi, de la ora 17:00, cu un meci în care se întâlnesc două echipe cu numele care vor participa în competiție.

Dinamo va fi oaspete, clubul a cărui prezentare nici nu mai trebuie făcută și care se va afla la o participare istorică la acest nivel competițional, prima în existența sa de 74 de ani, iar Progresul Spartac va fi oaspete. Numele fizic al acestuia din urmă nu spune foarte multe în fotbalul românesc, însă persoanele implicate în acest proiect și mai ales faptul că mare parte din suporterii pe care îi are sunt foști fani ai Progresului București / FC Național te duce cu gândul ca actuala echipă este continuatoarea clubului care a activat în Cotroceni. În fapt, suporterii sunt și cei care reprezintă în mare parte un club.

Meciul dintre Progresul Spartac și Dinamo, mutat de la Buftea la Clinceni

Meciul de debut în noul sezon al ligii secunde se va desfășura pe stadionul din Clinceni, de la ora 17:00, cu toate că, inițial, era programată să aibă loc la Buftea, de la ora 18:00. Progresul Spartac a făcut demersuri pentru mutarea jocului, fiindcă la Buftea Jandarmeria nu-și dăduse acordul ca suporterii să fie primiți pe stadion, în special cei dinamoviști, considerați de ”risc maxim”.

Se întâlnesc o nou-promovată în Liga 2, Progresul Spartac, și o retrogradată din Liga 1, Dinamo, aceasta din urmă fiind la prima astfel de peformanță negatică în istoria sa.

• Partida nu se joacă pe arena celor de la Progresul Spartac, deoarece aceasta nu a fost omologată, nici cu derogări, de către FRF și ceilalți reprezentanți ai comisiei specifice.

Progresul Spartac și Dinamo, cât și antrenorii lor, Andrei Erimia și Ovidiu Burcă, la debut în Liga 2

Nou-promovata în Liga 2 în urma barajelor cu SC Popești Leordeni și CS Tunari este manageriată și antrenată de Andrei Erimia, aflat și el la debut în Liga 2, și începe sezonul cu un lot de doar 22 de jucători, cel puțin patru dintre aceștia fiind indisponibili pentru jocul din prima etapă, iar alții patru reprezintă achizițiile din această vară. În mare parte, echipa va evolua cu aceeași fotbaliști cu care a și reușit promovarea din Liga 3.

”Scopul nostru este că ne stabilizăm și să ne punem amprenta în acest sezon de Liga a 2-a”, a mai spus Andrei Erimia despre obiectivul său și al echipei în acest sezon de debut în Liga 2.

În schimb, Dinamo nu și-a anunțat lotul, are zece achiziții oficializate până în acest moment, este condusă de un antrenor care și el va fi la debut în Liga 2, Ovidiu Burcă, și nu a susținut o conferință de presă premergătoare acestui debut.

”E un debut în forță, un meci important, între o echipă nou-promovată și o echipă nou-retrogradată. Dinamo e un brand mult mai mare. Sigur că Dinamo are niște nume de jucători importanţi, şi poate din perspectiva asta ar putea fi considerată o surpriză (n.r. – probabil că se gândea la o victorie a echipei sale împotriva dinamoviștilor). Sigur, pe hârtie ei sunt favoriţi, însă sunt sigur că avem resursele şi atuurile noastre să câştigăm meciul. Sigur vom încerca să etalăm un fotbal eficient, dar şi spectaculos, ofensiv”, a declarat Erimia despre acest meci.

Claudiu Marcu arbitrează Progresul Spartac – Dinamo

Partida programată de la ora 17:00, pe stadionul Clinceni – Arena 1, va fi arbitrată de centralul Claudiu Marcu (Constanţa) și de asistenții Alexandru Filip (Constanţa) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Arbitru de rezervă este Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea), iar observatori au fost delegați Laurenţiu Vărgatu (Brăila), de arbitri, și Adrian Petre (Buzău), de joc.