Metaloglobus și-a mai trecut o victorie în cont în meciurile din amicale. Unirea Slobozia a cedat în partea a doua a jocului cu bucureștenii

Marius ANGHEL 27 Jan. 2020, 14:54 Pregătiri, amicale

Metaloglobus a câștigat și al doilea amical desfășurat în perioada de pregătire de iarnă. Sâmbăta trecută, echipa bucureșteană clasată pe locul 7 în Liga 2 a trecut cu 2-0, pe teren propriu, de Unirea Slobozia, liderul Seriei a 2-a a Ligii 3, una dintre favoritele la promovare.

După 5-0 cu CS Blejoi, Metaloglobus a fost mai blândă în al doilea amical disputat în această perioadă în care pregătește partea a doua a sezonului. Jucătorii lui Marius Măldărășanu au primit vizita Unirii Slobozia, unul dintre cei cinci lideri ai Ligii 3, în fața căruia au avut ceva de muncit pentru a-i da gol.

Două goluri și trei bare în repriza a doua a amicalului

Prima repriză a fost una în care nu s-a marcat, pentru ca în partea a doua să se puncteze destul de repede. Andrei Lungu a deschis scorul în minutul 50 după ce a finalizat cu șut o minge deviată dintr-o centrare din corner, iar Ovidiu Herea a transformat, în minutul 58, o lovitură de pedeapsă obținuță de Raul Gavîrliță.

Diferența de scor putea fi însă mult mai mare, dacă Metaloglobus ar fi punctat la cele trei faze în care a lovit bara. Ovidiu Herea a nimerit stâlpul porții în minutul 55, Alexandru Ciocâlteu a trimis și el în bară în minutul 75, iar Andrei Ionescu a lovit transversala, aproape la încheietura barelor, în minutul 83.

Din minutul 60, Măldărășanu a schimbat în întregime primul „11”, trimițând alți jucători pe teren. Antrenorul îi va păstra în lot pentru partea a doua a sezonului pe Radu Zamfir (aparține de FCSB, iar ultima dată a jucat la Farul) și Raul Gavîrliță (vine de la Astra 2). La capitolul despărțiri va apărea și atacantul Mihai Potecea, care e în discuții avansate de a semna cu un club din afara țării.

Metaloglobus: Nedelcovici – Ciubotaru, D. Lung, L. Cazan, Sava – Mino Sota, Andr. Lungu – Ghenovici, Cl. Herea, Ed. Vraciu – Ov. Herea
Din minutul 60 au intrat pe teren: Gavrilaș – R. Zamfir, Fl. Plămadă, Al. Coman, R. Chiriac, Banu, Ciocâlteu, Gavîrliță, Duminică, Caramalău, Andr. Ionescu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Unirea Slobozia, prima repriză: Gurău – Comșa, Lazăr, Dinu, Toma – Suciu, Lemnaru, Danciu – Mihalache, Cr. Ene, Moldovan
Unirea Slobozia, repriza a doua: Poiană – Drăghici, Ibrian, Dumbrăvean, Gherasim – Chebac, Milotin, Unguru – Răduca, Muscă, Mih. Năstase. Au mai jucat: Stroie și Negoiu
Antrenor: Enache Costea

Până la plecarea în cantonamentul din Turcia, programat în perioada 2 – 14 februarie, Metaloglobus mai are de disputat un meci amical în țară, cu Mostiștea Ulmu, ocupanta locului 3 în Seria 2 a Ligii 3, pe 31 ianuarie.

De partea cealaltă, pentru Unirea Slobozia acesta a fost primul test desfășurat în acest an, iar următorul e programat joi, 30 ianuarie, de la ora 12:00, pe stadionul din Râmnicu Sărat, cu SCM Gloria Buzău, ocupanta locului 10 în Liga 2. Ialomițenii merg începând cu 4 februarie în cantonament la Izvorani, în Ilfov.