Gloria Buzău a remizat cu revelația Ligii I

06 Aug. 2011, 11:31 Pregătiri, amicale
Gloria Buzău** a remizat cu revelația Ligii I

Gloria Buzău a disputat, ieri seară, pe teren propriu, un meci de verificare contra prim-divizionarei Petrolul Ploiești. Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

În prima repriză, ploieștenii au apelat la fotbaliștii folosiți mai puțin sau chiar deloc în debutul campionatului Ligii I, iar Tudor (3) și Buhuși (11) au vrut să demonstreze că merită să joace în primul 11 după ce au trecut de puțin pe lângă deschiderea scorului. În replică, fotbaliștii lui Mihai Ciobanu au avut, la rândul lor, două bune oportunități, însă Zimmermann s-a opus salvator în fața lui Câmpeanu (4) și Prodan (25).

După pauză, chiar dacă în efectivul celor două echipe s-au produs mai multe modificări, tabela de marcaj a rămas neschimbată, Komazec (72) și Sipovic (85) ratând cele mai mari ocazii ale părții secunde.

„A fost un meci bun de pregătire, după care am tras câteva concluzii. Rezultatul este corect după aspectul jocului. S-a văzut și o stare de oboseală a noastră, pentru că am avut un program special de antrenamente fizice în această săptămână, iar prospețimea trebuie să apară la jocul cu Rapid”, a spus la finalul meciului tehnicianul „lupilor”, Valeriu Răchită, pentru site-ul oficial al clubului ploieștean.

Gloria Buzău – Petrolul Ploiești 0-0

Gloria: Sîrbu – Jercălău, C. Pușcă, Berceanu, Poterașu – Spătaru, Horovei, M. Pușcă, Manea (39 Bobe) – Câmpeanu, Prodan. După pauză au mai jucat: Zdrîncă – Filip, Iacob, Zambudio, Munoz, Balde. Antrenor: Mihai Ciobanu

FC Petrolul: Zimmermann – Petean, Barbu, Tudor, P. Stoica – Enescu, Milea – Cataramă, Buhuși, Mitea – Apostu. În repriza a doua au jucat: Campar – Străuț, Sipovic, Barbu, P. Stoica (63 Hidișan) – Bărbulescu, Fl. Dumitru – Oprița, Stoimirobic, Borza – Komazec. Manager general: Valeriu Răchită