De trei ori Alexe

06 Feb. 2009, 20:08 Pregătiri, amicale
De trei ori** Alexe

FC Ploiești a făcut spectacol în primul joc amical susținut în Antalya. Echipa antrenată de Marius Șumudică s-a deplasat în Belek, unde a dat piept cu prim-divizionara Gaz Metan Mediaș, scorul final fiind unul ce spune totul despre cum s-au desfășurat ostilitățile în teren: 4-1 pentru ploieșteni!

Atacantul Marius Alexe a dat un adevărat recital, marcând de trei ori, în minutele 2, 17 și 70 – ultimul dintre ele fiind o reușită de kinogramă, șut la colțul lung, din 16 metri, la vinclu porții lui Ștețca!

Pentru FC Ploiești a marcat și noul venit, Mihai Damaschin, în minutul 62, golul de onoare al elevilor lui Cristian Pustai aparținându-i lui Voicu (min. 40).

Gaz Metan a folosit și câțiva jucători aflați în probe, atacantul bosniac Amir Katovic, fundașul din Georgia, Ica Iradjvilia și Lucian Perde, fotbaliști la care, foarte probabil se va renunța.

Jocul a fost unul foarte plăcut ochiului, cu multe faze de poartă, mai ales la cea apărată de Ștețca, extrem de nervos după ce a primit patru goluri!

Gaz Metan Mediaș – FC Ploiești 1-4 (1-2)
Au marcat: M. Voicu (40) / Alexe (2, 17, 70), Damaschin (62)

Gaz Metan: Ștețca – G. Crăciun, Rafael, Buzean – M. Voicu, Sabou, Gego, Pîrvulescu – Eric, Vidakovic – Katovic. Au mai intrat: Iradjvilia, Perde. Antrenor: Cristian Pustai

FC Ploiești: Miron – Mihalache, Rohat, V. Sandu, Al. Stan – Takayuki, Cl. Tudor – Paulinho, Gafița, Alexe – Șt. Ciobanu . Au mai intrat: G. Popa – E. Crăciun, I. Neagu, V. Gheorghe, Păduraru, Damaschin, G. Păun. Antrenor: Marius Șumudică.