CS Mioveni și-a încheiat cantonamentul de la Mogoșoaia cu un amical în care s-au înscris 10 goluri

Marius ANGHEL 24 Jul. 2017, 13:27 Pregătiri, amicale
CS Mioveni și-a încheiat cantonamentul de la Mogoșoaia** cu un amical în care s-au înscris 10 goluri

CS Mioveni a terminat sâmbătă cantonamentul de la Mogoșoaia cu un meci de verificare contra echipei de județ Abatorul Slobozia. Partida a fost la discreția galben-verzilor, chiar dacă aceștia au jucat în mare parte cu juniorii, echipa lui Florin Marin marcând din nou foarte multe goluri. Partida s-a jucat la baza sportivă de la Buftea, meciul durând două reprize de câte 50 de minute.

De data aceasta, după ce joi seară remizaseră 3-3 cu Metaloglobus București, în meciul cu Abatorul s-au marcat 10 goluri, scorul final fiind 8-2 pentru argeșeni. Pe lista marcatorilor și-au trecut numele Neacșu (5′), Rădescu (20′, 22′, 95′), Iamandi (40′), Ivan (52′, 92′) și Fl. Lazăr (65′).

Dintre noii veniți, pe teren nu s-a aflat decât Ichim, antrenorii dorind să-l îl mai vadă la lucru, până se decid asupra lui. Din cei 11 titulari, opt au fost jucători Under 21: Florin Lazăr, Trașcu, Rareș Lazăr, Iamandi, Cioc, Rădescu, Ivan, Neacșu, iar după pauză alți doi tineri fotbaliști și-au făcut apariția, Arsenică și Comănescu.

Scorul a fost dechis repede de Neacșu, care a îndeplinit o simplă formalitate în fața porții, după o centrare a lui Florin Lazăr. În minutul 20, Rădescu a marcat primul său gol dintr-o serie de trei, fructificând o pasă venită de la Iamandi. Două minute mai târziu, același Rădescu majorează diferența după ce a scăpat singur cu portarul. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Iamandi, direct din lovitură liberă. Imediat după pauză, Ivan își trece și el numele pe lista marcatorilor, în urma unei pase a lui Alexe. Adversarii au redus din handicap în minutul 53, cu un șut frumos de la distanță, iar în minutul 65 Lazăr marchează și el, din 11 metri, penalty-ul fiind obținut de Rădescu. În minutul 75, Abatorul Slobozia a mai marcat un gol, în timp ce argeșenii au mai înscris de două ori în ultimele 10 minute. Prima dată prin Ivan, care a scăpat singur cu portarul și apoi prin Rădescu, după o pasă a lui Iamandi.

Au înscris de 25 ori în cantonament

CS Mioveni a disputat, pe durata cantonamentului de la Mogoșoaia, patru partide amicale, trei încheiate cu victorii și una cu o remiză. În jocurile cu adversari din eșaloane inferioare au venit numai victorii la scor, în timp ce în partida cu o colegă de serie, s-a remizat.

Galben-verzii au marcat în cele patru partide nu mai puțin de 25 goluri și au primit 7. În primele două amicale s-a înregistrat același scor 7-1, cu CS Păulești și Spartac București. În al treilea joc s-a remizat 3-3, cu Metaloglobus, iar în ultimul s-a înregistat o nouă victorie, 8-2, cu Abatorul Slobozia.

CS Mioveni – CS Păulești 7-1 (3-0)
Au marcat: Neagoe (10′ – pen.), Gugu (20′), Ayza (29′), Iamandi (48′), Ene (57′ – pen.), Pirtea (87′, 88′)
CS Mioveni (prima repriză): Sima – Tirica, Gugu, Burnea, Ed. Stoica – Mîrzeanu, Neagoe, Cioc – Rădescu, Ayza, Năstăsie
CS Mioveni (a doua repriză): Croitoru – Florin Lazăr, Trascu, Ichim, Alexe – Rareș Lazăr, Iamandi, Andor – Pirtea, Vintila, Ene. Au mai intrat: Preda, Ivan, Comănescu, Neacșu

CS Mioveni – Spartac București 7-1 (3-1)
Au marcat: Pirtea (16′), Burnea (30′), Ayza (48′), Rădescu (74′), Năstăsie (80′ – pen.), Vintilă (83′ – pen.), Năstăsie (99′)
CS Mioveni (prima repriză): Croitoru – Tirică, Gugu, Burnea, Ed. Stoica – Mîrzeanu, Neagoe, Andor – Pirtea, Ayza, Ivan
CS Mioveni (a doua repriză): Sima – Florin Lazăr, Trașcu, Ichim, Alexe – Rareș Lazăr, Iamandi, Cioc – Comănescu, Rădescu, Vintilă. Au mai jucat: Neacșu, Năstăsie, Preda, Ene

CS Mioveni – Metaloglobus 3-3 (2-0)
Au marcat: Ene (48′), Neagoe (54′ – pen.), Andor (52′)
CS Mioveni (prima repriză): Sima – Tirică, Gugu, Burnea, Edi Stoica – Mîrzeanu, Andro, Andrei Neagoe – Pirtea, Ene, Ayza.
CS Mioveni (a doua repriză): Croitoru – Tirică (Florin Lazăr 72′), Ichim, Gugu (Trașcu 72′), Burnea (Alexe 72′) – Mîrzeanu (Cioc 72′, Comănescu 94′), Rareș Lazăr – Pirtea (Neacșu 72′), Andor (Iamandi 72′), Rădescu (Vintilă 78′) – Năstăsie (Ivan 94′)

CS Mioveni – Abatorul Slobozia 8-2 (4-0)
Au marcat: Neacșu (5′), Rădescu (20′, 22′, 95′), Iamandi (40′), Ivan (52′, 92′), Fl. Lazăr (65′)
CS Mioveni: Preda – Florin Lazăr, Trașcu, Ichim, Alexe – Rareș Lazăr, Iamandi, Cioc – Rădescu, Ivan, Neacșu. Au mai jucat: Arsenică, Vintilă, Burnea, Comănescu

Articol scris de Silviu MIHAI (Curierul zilei)