Berceniul a făcut set la patru cu Sportul

01 Mar. 2012, 02:34 Pregătiri, amicale

Într-un meci demn de cascadorii râsului disputat marți la Berceni, echipa locală a fost la un pas de o rușine mare în fața unui satelit al Sportului care în prima repriză a avut în teren nume grele gen Irimia, Rațiu, Nicola, Târnăcop sau Chețan, în timp ce după pauză a folosit doar copii de 18-19 și chiar 16 ani. Sub supravegherea atentă de pe tușă a celor doi Mulțescu – tată și fiu – studenții nu s-au chinuit prea mult în prima repriză, deși plusul de experiență al „bătrânilor” a fost evident. Două erori ale defensivei ilfovene au făcut ca după jumătate de oră să fie 2-0 pentru oaspeți, Nicola și Truță marcând pentru studenți. Finalul de repriză a adus opt minute de foc ale echipei antrenate de Marin Dragnea care a întors scorul profitând și de forma fizică precară a fundașilor centrali adverși, acolo unde Secăreanu a impresionat prin „alura” sa. Pe rând, Pivniceru, Funieru și Fâșie au marcat în poarta juniorului Oprescu, reușita primului venind după un superb voleu de zile mari

Din nou 3-2, după 0-2

La pauză scorul a fost 3-2 pentru Berceni și repriza a doua a început pentru Sportul fără „vedete”, grupul acestora plecând de la stadionul din Berceni alături de antrenorul Tom Cristea. Studenții au revenit de la cabine cu mulți juniori născuți în 1993, 1994 sau chiar și 1996, motiv pentru care ilfovenii au luat piciorul de pe pedală, s-au relaxat și s-au umplut de penibil după ce scorul s-a schimbat de la 3-2 la 3-4. Mai întâi, Marulis a dat o pasă înapoi, excelentă pentru Mareș, care a țâșnit spre buturile lui Constantin și l-a servit în fața porții pe Denis pentru 3-3. Apoi Baniță l-a executat pe nefericitul Constantin cu un șut puternic din marginea careului și la jumătatea reprizei, juniorii Sportului erau în avantaj

Disperați, ilfovenii s-au aruncat în ofensivă, șarjele lui Pătrașcu pe stânga fiind cele mai periculoase pentru buturile lui Tolea. Finalul de meci avea totuși să aducă trei goluri în poarta studenților, scorul final fiind stabilit la 6-4 pentru ilfoveni. Badea a restabilit egalitatea la 4, după o lansare pe culoar, pentru ca același jucător să primească drept cadou un gol în contul lui la o fază la care balonul nu a depășit linia! Ultimul gol avea să fie un alt cadou pentru gazde, dictându-se ușor penalty la un duel aerian în careul studenților. Sandu și-a asumat executarea loviturii și meciul s-a încheiat cu 6-4 (3-2), dar prestația ilfovenilor nu a fost una liniștitoare pentru retur.

CASETA MECIULUI

BERCENI – SPORTUL II 6-4 (3-2) Au marcat Pivnicieru 37, Funieru 40, Fâșie 45, Gh. Badea 83, 89, C. Sandu (90+2 – pen.) / Nicola 15, Truță 27, Denis 50, Baniță 66

Berceni: V. Constantin – Cr. Stan (46 Bănuță), Fâșie (46 Nicolescu), C. Sandu, Marulis – Spătaru (46 T. Barbu), Franu (46 Dedu), Ghinea (55 Moldoveanu), Pivniceru (46 Pătrașcu) – Ciochină (50 Pazon), Funieru (46 Gh. Badea). Antrenori Marin Dragnea și Nelu Prună
Sportul II: Popescu (46 Țolea) – MIlea (67 Kassai), Rațiu (46 Pleșa), Secăreanu (46 Dobrin), Giampi (46 Fărâmă) – Kassai (46 Baniță), Irimia (46 C. Mihai), Chețan (46 Mărgărit), Târnăcop (46 Rusie) – Truță (46 Denis), Nicola (46 Mareș) Antrenori Cătălin și Gigi Mulțescu