Poli Timișoara, învinsă la primul amical din cantonamentul din Slovenia

Anda DELIU 10 Jul. 2022, 22:44 Liga 2

Poli Timișoara a disputat, duminică seara, primul amical din cantonamentul din Slovenia, unde a ajuns de joi. Alb-violeții au pierdut la scorul de 1-2 cu NK Tabor Sezana, echipă rămasă în prima ligă a Sloveniei după baraj, într-o partidă disputată la Ljubljana, pe arena Kodeljevo..

Poli Timișoara, egală o repriză cu o echipă din prima ligă a Sloveniei

Slovenii au deschis scorul în minutul 12, prin Savic, după o centrarea venită de pe stânga, în minutul 12. Poli a reușit să revină repede și să egaleze în doar două minute. Cosmin Bîrnoi a recuperat mingea după un duel cu un apărător advers și a marcat de la 15 metri.

În minutul 20, gazdele au nimerit bara și primele 45 de minute s-au terminat la scorul de 1-1. Tabor Sezana a marcat golul decisiv în minutul 54, după o lovitură liberă, prin Demirici.

Și timișorenii au mai introdus mingea în poartă, prin juniorul Dan Pureca, dar din poziție de offside.

Poli Timișoara: Isvoranu (Murariu 55) – D. Radu (C. Jurj 60), Bocşan (Bakoş 67), Moţiu, Taub (Olariu 60), Sil. Pană (Gologan 65), Ignea (Pureca 65), Zaluschi (Rz. Milea 46), D. Benzar (M. Andone 65), Bîrnoi (Ţurcaş 67), Bătănaşi (Oanea 46)
Rezerve neutilizate: Devenish-Meares – Balica
antrenor Bogdan Andone

NK Tabor Sezana: Jurca – Lopez, Al. Zeljkovic, Zakaria, Unfogue, Kouao, Demirici, Mahne, Kljun, Savic, Seliskar
Au mai intrat: Gotter, G. Stankovic, Kurtes, Da Costa, Furlan, Razman, Rupnik, Magister, Tomazic, Peric
Antrenor: Dusan Kosic

Încă trei amicale în cantonamentul din Slovenia

Pentru Poli urmează alte trei amicale în Slovenia, de data aceasta cu echipe din al doilea eșalon:

14 iulie, ora 12.00 – NK Brinje Grosuplje
17 iulie, ora 11.00 – NK Fuzinar Ravne
17 iulie, 18.00 – NK Triglav Kranj

• Anterior, în țară, echipa timișorează a mai disputat trei amicale cu adversari modești, obținând rezultatele: 16-0 cu Obilici Sânmartinu Sârbesc (Liga 5 Timiș), 5-3 cu Unirea Jimbolia (nou-promovată în Liga 4 Timiș) și 1-2 cu Steaua Roșie Variaș (Liga 5 Timiș).

Clubul bănățean a fixat un amical și la revenirea în țară, vineri, 22 iulie, cu echipa din Liga 3 CSM Jiul Petroșani.