Poli Iași, victorie șocantă în cantonamentul din Bulgaria: 4-0 cu CSKA 1948 Sofia, echipă din prima ligă a țării vecine

Narcis POHOAȚĂ 14 Jul. 2022, 12:02 Liga 2

Politehnica Iași a obținut o victorie categorică și, totodată, surprinzătoare în al doilea meci amical disputat în cantonament de la Bansko, 4-0 (0-0) cu echipa bulgară din primă ligă CSKA 1948 Sofia, locul 9 din 14 în sezonul trecut.

UPDATE: Anunțul clubului Poli Iași că a jucat cu echipa de primă ligă bulgară CSKA 1948 Sofia este o minciună către mass-media și, în special, către suporterii ei. Ieșenii nu au întâlnit nici măcar echipa secundă a bulgarilor, din liga secundă, ci o echipă de juniori a acestora.

Poli Iași, victorie surprinzătoare cu CSKA 1948 Sofia, echipă din prima ligă a Bulgariei

După o primă repriză albă, Poli Iași s-a dezlănțuit după pauză și a marcat de patru ori, prin noul căpitan Gabriel Vașvari (52), ucraineanul Mykhaylo Plokhotnyuk (70, 77) și David Ciubăncan (87).

Antrenorul Claudiu Niculescu a folosit următorii jucători: Brînză (Chistol 80′) – Martac (Kouadio 46′), Fl. Plămadă, V. Lică (Tincu 46′), Finica (Ștefanovici 30′, Ciaun 60′) – Vașvari (Cracea 75′) – Ant. Dumitru (Plokhotnyuk 46′), Fică (Al. Anton 46′), Marchioni (Fr. Cristea 46′), Karachanakov (Pelivan 69′) – Tomczyk (Ciubăncan 60′).

În minutul 54, Karachanakov a trimis mingea în bară dintr-o lovitură liberă executată de la 18 metri.

CSKA 1948 Sofia, un club foarte activ în meciul social, nu a comunicat nimic despre acest amical cu Poli Iași. Având în vedere că CSKA 1948 Sofia a jucat în weekend în campionat cu Levski Sofia (scor 1-0), cel mai probabil trupa antrenată de Claudiu Niculescu a întâlnit rezervele formației bulgare sau echipa secundă a lor, de aici și diferența aceasta de scor.

O remiză și o victorie pentru Poli Iași la Bansko

În primul meci disputat la Bansko, în Bulgaria, Poli Iași a remizat cu echipa macedoneană FK Makedonija GjP, scor 1-1.

• Anterior, în țară, Poli Iași a mai disputat un amical, cu FC Botoșani, pierdut cu scorul de 1-4.

Echipa ieșeană va disputa următorul amical duminică, 17 iulie, în compania formației cipriote Akritas Chlorakas.