VIDEO | Rezervele Politehnicii Iași, ținute în ”priză” într-un amical cu Bucovina Rădăuți. S-au răzbunat pe echipa din Liga 3 pentru înfrângerea din ianuarie

Narcis POHOAȚĂ 28 Feb. 2023, 20:25 Liga 2

Pentru a le da ritm de joc elevilor săi care nu au evoluat în primul meci oficial al anului, contra Șelimbărului (scor 4-1), Leo Grozavu a perfectat, marți, un meci amical cu echipa de Liga 3 Bucovina Rădăuți. Partida s-a disputat pe terenul sintetic din Copou și a fost câștigată de Poli Iași cu scorul de 5-3 (2-2).

Cristea, Marchioni și Dumitru, singurii care au jucat și în campionat

Antrenorul Leo Grozavu a trimis pe teren contra Bucovinei 14 jucători, dintre aceștia doar Francisc Cristea, Julian Marchioni și Antonio Dumitru prinzând minute în meciul cu Șelimbăr, în care au intrat în repriza secundă. Cristea a jucat 14 minute, iar ceilalți doi câte 3 minute, pe final.

În rest, toți cei care au evoluat în meciul test cu formația rădăuțeană fie nu au prins lotul în partida de campionat, fie au rămas pe banca de rezerve.

Antonio Dumitru și Diego Fărcaș au reușit câte două goluri

După o primă repriză încheiată la egalitate, scor 2-2, prin goluri lui Francisc Cristea (21) și Antonio Dumitru (23), respectiv Mugur Florescu (18) și Alexandru Aftanache (32), Poli Iași s-a desprins în repriza secundă, când a mai marcat de trei ori. Antonio Dumitru a punctat din nou, în minutul 60, pentru ca juniorul Diego Fărcaș să înscrie la rândul său de două ori, în minutele 61 și 81, ducând scorul la 5-2.

Baciu a redus din diferență în minutul 83, închizând tabela la 5-3.

Antrenorul Leo Grozavu a folosit următorii jucători: Brînză (Ailenei 46) – Kouadio (Olăeru 75), Tincu, Ciaun (Fărcaș 27), Ștefanovici – Marchioni, Telcean, Mogoș – Hrib, Ant. Dumitru, Fr. Cristea.

Jucătorii care nu au evoluat în amical, titularii din campionat și cei care au intrat pe parcurs, au efectuat în cursul dimineții un antrenament pe terenul de iarbă al Universității de Științele Vieții ”Ion Ionescu de la Brad”. Ieșenii au ales această variantă pentru a proteja terenul principal din Copou, în condițiile în care la Iași a plouat în ultimele zile.

Poli Iași a mai jucat un amical cu Bucovina Rădăuți în acest an, tot în Copou, echipa din Liga 3 impunându-se atunci cu 4-2.

În campionat, Poli Iași joacă în etapa a 18-a, penultima a sezonului regular al Ligii 2, sâmbătă, de la ora 14:30, la Poli Timișoara, penultima clasată. Echipa din Copou este calificată matematic în play-off.

Foto și video: Politehnica Iași