Pelici: „Mă bucur că am revenit”

09 Mar. 2009, 17:25 Liga 2
Pelici:

Pe siteul oficial al clubului, tehnicianul turdenilor, Alexandru Pelici, a comentat rezultatul obținut la Timișoara ca fiind unul echitabil, mai ales în condițiile unui teren foarte greu, și și-a felicitat jucătorii că au avut puterea să revină după golul primit. De asemenea, antrenorul FC Arieșul a declarat că este onorat să-l aibă ca adversar în serie pe fostul său coleg de facultate și de echipă, Florin Bugar.

“Atât timpul cît și terenul, mai ales în repriza a doua, presupuneau un rezultat de egalitate. Au fost două goluri și de-o parte și de alta în urma unor greșeli individuale. Noi am primit golul într-un moment în care nu trebuia, chiar înainte de pauză. A fost o greșeală personală a unuia dintre mijlocașii noștri care a pierdut mult prea ușor mingea la centrul terenului, în momentul nostru de posesie, cînd fundașii centrali erau desfăcuți. E bine că am reușit să revenim, mă bucur de acest lucru, mai ales că etapa trecută cu Vâlcea am avut 6-7 situații de a marca și nu meritam să pierdem. Am avut o ușoară cădere după golul primit, dar ne-am revenit repede. De fapt, problema asta a psihicului, a mentalității și a revenirii în joc n-o avem numai noi, este cam peste tot și se întîlnește și la echipele de primă divizie. Noi am reușit totuși să reveim după un gol al adversarilor și să egalăm pentru că de obicei, pe un astfel de teren, cel puțin la nivelul diviziei B, cine dă primul gol, pe un timp dinăsta mai ales, e și cîștigător. Vreau să-mi felicit jucătorii și să-i urez mult succes lui “Bugy” și CFR-ului în continuare. Sper ca la sfîrșitul acestui an competițional să fim amîndouă echipele în continuare în Divizia B, pentru că e o provocare să joci cu prieteni și cu foști colegi, și e plăcut să-ți măsori puterile cu cei pe care îi respecți ca antrenori, dar față de care te și leagă o relație de prietenie”, a mărturisit Alexandru Pelici.

Sursa: fcarieșul.