![Cu mulți jucători retrogradezi, cu puțini promovezi! 663 de fotbaliști au evoluat în Liga 2 în sezonul 2023-2024. Cel mai în vârstă, cel mai tânăr, cel mai bun marcator. Retrospectivă cifrică (II)](https://media.prosport.ro/61lWvvjQtjiuCFWW93SFyOJiKIg=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fretrospectiva-jucatori-liga-2-sezon-2023-2024-1024x545.jpg)
După întâlnirea din sediul primăriei Ploiești, desfășurată azi dimineață, aseară, circa 300-350 de suporteri ploieșteni au răspuns prezent apelului pentru a se face o nouă echipă de fotbal în Ploiești, care să reînvie spiritul Petrolului! Organizat după demiterea lui Răchită de la FC Ploiești și autorizat de Primărie, mitingul de susținere a acestei idei i-a adunat pe „lupi” în centrul orașului Ploiești.
Â
Â
Â
Mesajele acestora au fost următoarele: „ Ilie Oană dormi liniștit, Petrolul nu a murit”, „Bacău, Cluj, Piatra Neamț… Bugete pentru fotbalul local, Ploieștiul nu-și susține simbolul internațional?”,„Afaceriști
Â
Â
Â
Conducerile celor două divizionare secunde ploieștene, FC Ploiești și Petrolul nu au scăpat de injuriile suporterilor, care au scandat împotriva oficialilor.
Â
Â
Manifestarea s-a încheiat după aprinderea unor torțe de către fani, la finalul acțiunii ce a durat circa 30 de minute având loc câteva mici incidente cu jandarmii. Dintre jucătorii echipei FC Ploiești, la miting au participat căpitanul Cristi Vlad, căruia i s-a strigat numele de către galerie și Victoraș Cataramă.
Â
Articol scris de Marian Dima