Minerul Mehedinți, la primele puncte pierdute

Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU 20 May. 2014, 15:44 Liga 2
Minerul Mehedinți,** la primele puncte pierdute

Derby-ul etapei a XXIII-a a opus echipa cu cel mai bun atac și clubul cu cea mai bună defensivă, din Liga a IV-a Mehedinți. Având 98 de „boabe” marcate în precedentele jocuri, campioana sezonului trecut, AS Recolta Dănceu, n-a reușit să înscrie decât o dată în poarta liderului CS Minerul Mehedinți, care primise doar 7 goluri în actuala ediție. Echipa antrenată de Cristian Boboescu a deschis scorul în minutul 7, prin atacantul Andrei Enea, iar Gabriel Balint a egalat, în minutul 31. Gazdele puteau trece în avantaj, în minutul 35, când fundașul Cristinel Baciu a comis henț în propria suprafață de pedeapsă, dar Robert Țogoe nu l-a putut învinge pe Valentin Lascu, de la punctul cu var.

Dănceul a rămas neînvinsă acasă

În partea secundă nu s-a mai marcat, astfel că s-a terminat 1-1, acesta fiind primul semieșec stagional pentru noua campioană a Ligii a IV-a Mehedinți. Totodată, AS Recolta a rămas neînvinsă de propriul teren, de mai bine de 2 ani, ultima echipă care s-a impus la Dănceu fiind Pandurii Cerneți, campioana din 2012. În partida-tur, disputată pe Stadionul „Termo”, CS Minerul Mehedinți a dispus cu 1-0 de Recolta Dănceu, prin golul lui Claudiu Iordache, din minutul 48.

Etapa a XXIII-a

Recolta Dănceu – Minerul Mehedinți        1-1
Pandurii Cerneți – CS Strehaia        4-1
Viitorul Cujmir – Real Vânju Mare        1-1
AS Drobeta 2013 – Phoenix Izv. Bîrzii    3-0
(N)
AS Baia de Aramă – Kladova Drobeta    3-0 (N)
Agromec Șimian – AS Corcova        0-3 (N)
Dunărea Gruia – Dunărea Pristol        3-0 (N)

Clasament

1. Minerul        23    22    1    0    84-8    67
2. Drobeta 2013    23    17    2    4    78-24    53
3. Dănceu        22    16    2    4    99-31    50
4. Baia de Aramă    23    13    2    8    43-45    41
5. Gruia        23    13    1    9    43-39    40
6. Phoenix*        23    12    3    7    43-36    39
7. Cerneți        23    11    3    9    59-45    36
8. Corcova        23    10    0    13    49-54    30
9. Strehaia        23    8    3    12    42-50    27