Metaloglobus, victorie spectaculoasă în amicalul cu Progresul Spartac. Noua echipă a lui Eugen Trică s-a impus după ce a fost condusă și egalată

Marius ANGHEL 04 Jul. 2022, 16:04 Liga 2

Metaloglobus București și nou-promovata în Liga 2 Progresul Spartac au disputat în weekendul trecut, sâmbătă, primul lor amical din această perioadă de pregătire de vară.

Noua echipă a lui Eugen Trică s-a impus cu scorul de 3-2 pe terenul secund al bazei sportive din Clinceni, acolo unde s-a desfășurat partida.

Metaloglobus a câștigat cu Progresul Spartac

Bleu-albaștrii au deschis scorul încă din primul minut de joc, prin Matei Andrei. Metaloglobus a egalat în minutul 22 prin Alexandru Potecea și tot acesta marcat și pentru 2-1, în minutul 31. La pauză a fost însă scor egal, fiindcă Nicolas Tong înscris și el pentru cei de la Progresul Spartac, în minutul 38, după o intercepție urmată de pătrundere și șut plasat la colț.

Repriza secundă a fost una echilibrată, iar golul victoriei celor de la Metaloglobus a venit în minutul 71, din partea lui Teodor Badea, unde jucător care aparține de Sport Team și care este în probe.

• Metaloglobus, prima repriză: Gavrilaș – Rob. Neacșu, D. Lung, Caramalău, Andr. Sava – Sin, Cl. Herea, Boiangiu, Potecea – Raul Cristea, Ad. Sîrbu
    Metaloglobus, repriza a doua: Oct. Ivan – Șt. Coman, Andr. Răuță, Cazan, Gafaru – Ct. Ion, Cavalciuc, Al. Gheorghe, Dav. Liță – Oancă, Teodor Badea
    Antrenor: Eugen Trică
  • Progresul Spartac: Lupescu – Alexandrescu, Radu, Parfeon – M. Dumitru, Costea, Grigore, Sandru – Florică, Dițu – M. Andrei
    Au mai intrat: Mărgărit, Ciontos, Ohaci, Tong, Petcu, Tudorache, Badea, Cip. Popescu, Nedelcu, Cazaciuc
    Au absentat motivat: Vlad, Lixandru, Sil. Matei
    Antrenor: Andrei Erimia

Pentru Metaloglobus, următorul amical are loc sâmbătă, 9 iulie, cu Concordia Chiajna, cel mai probabil pe terenul ilfovenilor, de la ora 11:00. Bucureștenii și-au stabilit și al doilea adversar în cele trei amicale pe care le vor disputa în cantonamentul de la Brașov. În data de 19 iulie vor întâlni Gloria Buzău.

Progresul Spartac are următorul joc amical stabilit pentru data de 16 iulie, cu Gloria Buzău.