Nicolae Grigore a resuscitat la pauză Metaloglobus, cu patru schimbări, și a umilit Poli Timișoara în repriza secundă, după ce bănățenii au fost în avantaj

Marius ANGHEL 11 Sep. 2021, 14:55 Liga 2

Metaloglobus București a avut o a doua repriză spectaculoasă în meciul de pe teren propriu cu Politehnica Timișoara, după ce la pauză antrenorul Nicolae Grigore a efectuat patru schimbări, iar echipa din Capitală s-a impus cu 4-1. La pauză, bănățenii au avut 1-0.

Octavian Ursu a marcat unicul gol din prima repriză, în minutul 9, astfel că la pauză Poli era în avantaj. Repriza secundă a fost însă total schimbată în rău pentru echipa timișoreană, cu jucători care s-au întrecut în gafe și au încasat nu mai puțin de patru goluri.

Alexandru Enache (58′), Andrei Florescu (76′), Ovidiu Herea (83′) și Claudiu Herea (90+4′ – penalty) au înscris pentru Metalogobus și au adus victoria cu 4-1. Trupa bucureșteană era la egalitate perfectă cu cea timișoreană înaintea acestui joc.

Cu 10 puncte după șase etape, Metaloglobus a urcat pe locul 7, în timp ce Poli Timișoara, cu 7 puncte, a căzut pe locul 11.

În etapa a șaptea, Poli timișoara joacă acasă, la 18 septembrie, de la ora 11:00, cu FK Csikszereda. Tot atunci, Metaloglobus are meci în deplasare la FC Buzău.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor și rezultatele înregistrate în etapa a 6-a

COMENTARIUL LIVE:

METALOGLOBUS BUCUREŞTI – POLITEHNICA TIMIȘOARA 4-1

Alexandru Enache 58′, Andrei Florescu 76′, Ovidiu Herea 83′, Claudiu Herea 90+4′ – penalty / Octavian Ursu 9′

Metaloglobus: Gavrilaș – I. Sîrbu (Grosu 46′), D. Lung, Caramalău, Andr. Sava – Liv. Mihai (Pandele 46′), Al. Coman (Al. Lazăr 72′) – Plumbuitu (Andr. Florescu 46′), Cl. Herea, Potecea (Al. Enache 46′) – Ov. Herea (cpt.)
Rezerve neutilizate: Nedelcovici – L. Cazan, Stere, Ed. Vraciu
Antrenor: Nicolae Grigore

Poli Timișoara: Păduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Ignea, R. Lazăr – D. Andrei (Moțiu 80′), Bîrnoi (Zaluschi 46′), Oct. Ursu (Rob. Hațegan 88′) – D. Benzar (Gerbi 80′)
Rezerve neutilizate: Murariu – Bocșan, Minteuan, S. Coste, D. Prodan
Antrenor: Dorin Toma

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti); Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenți: Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Lucian Tănase (Piteşti); Rezervă: Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeş); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).

Min 90+6 Final de joc. Metaloglobus întoarce meciul și câștigă cu 4-1 cu Poli Timișoara
♦Min 90+4 4-1 Claudiu Herea bate penalty-ul în stânga și marchează. Păduraru a plonjat în partea opusă
Min 90+4 ||| După ce se ridică, aparent fără să mai aibă nimic, deși a stat două minute pe gazon, George Păduraru primește cartonașul galben pentru faultul comis
Min 90+2 Portarul George Păduraru acuză o accidentare și are nevoie de îngrijiri medicale
Min 90+1 Alexandru Enache pătrunde în careu pe stânga și este luat pe sus de Păduraru, iar arbitrul dictează penalty
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 90 Ignea bate peste poartă o lovitură liberă de la circa 30 de metri
♦Min 88 Iese Octavian Ursu și intră Roberto Hațegan, la Poli
Min 83 3-1 Triunghi de pase în fața careului Politehnicii, Enache trimite din prima în dreapta, iar Ovidiu Herea preia de lângă Ignea, îl depășește în viteză și șutează pe lângă Păduraru, spre colțul lung
Min 81 Gafă a lui Scutaru, care încearcă să-l dribleze pe Florescu în zonă centrală, însă pierde mingea în fața jucătorului Metaloglobusului, care reia cu lob din marginea careului, dar trimite peste poartă
Min 80 Dublă schimbare la Poli. Intră Erik Gerbi, aflat la debut, și Tudor Moțiu și ies Daniel Benzar și Doru Andrei
Min 79 Claudiu Herea scapă singur pe centru, trage puternic din 18 metri, însă o face pe centru, iar Păduraru respinge în față și Mera degajează
Min 76 2-1 Sava are o centrare în diagonală, în față, Ovidiu Herea țâșnește în dreapta și trece în viteză de Pamfile, trage la colțul scurt, Păduraru respinge cu picioarele în dreapta, acolo unde apare nemarcat Andrei Florescu, care pune latul din 7 metri și înscrie în poarta goală
Min 72 Ultima schimbare la Metaloglobus. Iese Alexandru Coman și intră Alexandru Lazăr
Min 70 ||| Alexandru Enache pătrunde în careu în viteză pe stânga și plonjează de lângă un adversar și se alege cu cartonașul galben pentru simulare
Min 69 Ignea șutează din fața careului, Gavrilaș reține
Min 68 Benzar trage în blocaj din 7 metri, Zaluschi urmărește și șutează violent din 10 metri direct într-un adversar, mingea sare în afara careului, de unde Ignea trage din prima, iar Gavrilaș deviază din dreapta în corner
Min 62 ||| Ovidiu Herea primește cartonașul galben după ce îl faultează pe Pamfile. Și Claudiu Herea trebuia să primească galben, după ce l-a ținut clar din spate pe fundaș, însă arbitrul l-a iertat pe el
Min 58 1-1 Centrare din dreapta, cu stângul, a lui Claudiu Herea, Alexandru Enache, nemarcat, reia cu tibia din 5 metri, la prima bară, iar Păduraru respinge după linie. Enache înscrie pentru a patra oară în acest sezon
Min 50 Poli are o galerie din câțiva suporteri la acest meci. În acest moment cântă ”Hai Rapidul”. Mulți dintre suporteri sunt chiar fani ai Rapidului, însă cum cele două galerii sunt înfrâțite au venit la acest joc să susțină echipa timișoreană
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 ⇒ Adrian Zaluschi intră în locul lui Cosmin Bîrnoi, la Poli. La Metaloglobus au fost patru schimbări la pauză. Au ieșit Alexandru Potecea, Ionuț Sîrbu, Gabriel Plumbuitu și Liviu Mihai și au intrat Alexandru Enache, Darius Grosu, Andrei Florescu și Andrei Pandele
Min 45+1 Pauză la București. Poli Timișoara conduce cu 1-0 în meciul cu Metaloglobus, după reușita din minutul 9 a lui Octavian Ursu, urmată apoi de un joc destul de echilibrat
Min 42 ||| George Caramalău îl faultează din spate pe Sîrbu și primește cartonașul galben, primul al jocului
Min 39 Ursu șutează de la distanță, circa 22 de metri ușor lateral dreapta, Gavrilaș respinge cu dificultate în stânga sa
Min 32 Potecea trage pe poartă, slab, iar Păduraru prinde ușor mingea
Min 20 Liviu Mihai, achiziționat de Metaloglobus după ce mijlocașul s-a despărțit de Unirea Constanța, trage din afara careului, de la distanță, pe centru, fără probleme pentru Păduraru
Min 18 Pamfile are un șut puternic pe poartă din afara careului, Gavrilaș reține fără probleme
Min 11 Pe o fază de contraatac, Bîrnoi avansează pe centru, este blocat de doi adversari, însă pasează în stânga careului, la Ursu, care trage pe jos la colțul lung, iar mingea trece milimetric pe lângă bară
Min 9 0-1 La prima acțiune mai periculoasă a Politehnicii, Octavian Ursu șutează din 7 metri lateral stânga la colțul lung și îl învinge pe Gavrilaș. Timișorenii au avut mai multe șuturi blocate în această fază, ultimul fiind al lui Bîrnoi, din 8 metri central, în blocajul lui Caramalău, iar din acesta mingea a sărit la Ursu, care era nemarcat în stânga
Min 1 A început partida de la București, cu lovitura de start a lui Octavian Ursu

Metaloglobus București și Politehnica Timișoara se întâlnesc astăzi, de la ora 13:00, pe terenul echipei din Capitală, în etapa a 6-a a Ligii 2. Cele două echipe împărțeau înaintea debutului rundei, petrecută la ora 11:00 cu patru jocuri, locurile 8 și 9 în clasament, la egalitate perfectă, cu 7 puncte și golaveraj 6-6.

Dacă Poli a jucat în această săptămână în Cupa României și a câștigat cu 2-1 la Șoimii Lipova, obținând calificarea în 16-imi, Metaloglobus a avut pauză completă, după ce a fost eliminată din turul trecut de echipe de Liga 3 CS Tunari, învingătoare cu 1-0. Bucureștenii au disputat însă la începutul săptămânii, luni, un amical la Ghimbav cu Universitatea Craiova, pe care l-a pierdut cu 0-2.

Etapa trecută. Metaloglobus a pierdut cu 1-2 la Șânmartin, cu ”U” Cluj, în timp ce Poli Timișoara a pierdut acasă cu Poli Iași, scor 0-1.

Dorin Toma: ”Ne dorim să scoatem maximum din acest joc”

Antrenorul timișorenilor, Dorin Toma, se așteaptă la o partidă grea cu Metaloglobus.

”Ne așteaptă o partidă foarte grea cu Metaloglobus, echipă cu care ne aflăm la egalitate perfectă, puncte și golaveraj. Ne dorim să scoatem maximum din acest joc. Venim după un joc de cupă. Încercăm să îmbunătățim lucrurile și să facem punct cu punct. Am încercat în perioada aceasta să mai reglăm din deficiențe, ne-a prins perioada.

Este o suprafață nouă, încercăm să ne antrenăm pe sintetic, pe o suprafață la fel cu cea pe care vom juca sâmbătă. Metaloglobus este o echipă bună, cu jucători experimentați, mai ales frații Herea. Noi vrem să facem un joc cât mai bun și să creștem de la joc la joc. Iar ghinionul pe care l-am avut cu Poli Iaşi să nu se mai repete în meciul de la Bucureşti, a spus Toma înaintea partidei de la București.

Robert Avram arbitrează meciul Metaloglobus – Poli Timișoara

În ultima întâlnire directă, în sezonul regular trecut, Poli Timișoara s-a impus cu 1-0 în meciul cu Metaloglobus, prin golul reușit de Stjepan Plazonja în minutul 18. Cele două echipe au jucat una împotriva alteia de șase ori până acum, toate disputele având loc în campionatul Liga 2. Poli are patru victorii (5-0, 1-0 la București și 2-0 și 1-0 acasă), Metaloglobus a câștigat odată, chiar prima întâlnire (2-0 la Timișoara), iar un joc s-a terminat la egalitate, 1-1 la Timișoara.

Meciul de astăzi de pe stadionul Metaloglobus din Bucureşti va fi arbitrat de la centru de Robert Avram (Piteşti) și de la cele două tușe de asistenții Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Lucian Tănase (Piteşti). Arbitru de rezervă este Dragoș Pîrîu (Curtea de Argeş), iar observatori au fost delegați Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Dorinel Dincă (Călăraşi).