Ilyeș l-a bătut pe Surdu! FC Brașov a pierdut amicalul cu Sepsi OSK. Sburlea, gol și eliminare

Adi MARICA 08 Oct. 2021, 14:22 Liga 2

FC Brașov a pierdut cu 1-3 amicalul cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, disputat astăzi, pe terenul secund al noii baze sportive a covăsnenilor.

Jocul în care interimarii Robert Ilyeș, la covăsneni, și Romeo Surdu, la brașoveni, și-au condus echipele de pe banca tehnică a fost alert, cu ocazii la ambele porți. Bărbuț a avut prima ocazie la poarta lui Mutu, dar portarul divizionarei secunde a reușit sa respingă. Replica brașovenilor a venit după un corner, dar Burlacu a trimis pe lângă.

Roșu a marcat din offside, Sburlea a înscris și pe final a fost eliminat

Iulian Roșu a marcat în minutul 25, dar reușita mijlocașului echipei brașovene a fost anulată pentru offside. Sepsi a deschis scorul în minutul 38, atunci când Tsvetelin Chunchukov a transformat un penalty acordat pentru un henț în careu făcut de Mitroi.

În debutul părții secunde, Sepsi a controlat jocul, iar Cătălin Golofca a dus scorul la 2-0 în minutul 55.

Brașovenii au redus din diferența prin reușită lui Rareș Sburlea din minutul 65.

Până la final, Gârniță a fost salvat de transversală la șutul lui Aganovic, însă n-a mai putut para și în fața lui Chunchukov, care a marcat din nou din penalty, în minutul 90, după un fault în careu al lui Sburlea făcut asupra lui Andres Dumitrescu. Sburlea a primit al doilea galben și a fost eliminat la această fază.

Romeo Surdu, antrenor interimar la FC Brașov

Nu numai Sepsi OSK a avut antrenor interimar la acest meci, pe Robert Ilyeș, în locul lui Leontin Grozavu, demis săptămâna trecută, până la numirea oficială a lui Cristiano Bergodi.

Și FC Brașov l-a avut pe Romeo Sursu ca interimar, după ce Ilie Stan a fost demis la începutul acestei săptămâni. Pentru că încă nu s-a ajuns la un acord pentru numirea unui antrenor principal, șefii echipei FC Brașov au decis ca Surdu să asigure interimatul alături de Casian Maghici și Andrei Șanta.

”Până la începutul săptămânii viitoare sperăm să avem antrenor principal”, spun șefii clubului.

SEPSI OSK – FC BRAȘOV 3-1

Tsvetelin Chunchukov 38′ – penalty, 90′ – penalty, Cătălin Golofca 55′ / Rareș Sburlea 65′

Sepsi OSK: Niczuly (Began 46′) – Hugo Sousa (Ninaj 60′), Tincu, Bg. Mitrea, Ștefănescu (A. Dumitrescu 46′) – Dimitrov, Aganovic, Eder Gonzales (Fofana 46′) – Bărbuț (Achahbar 46′), Chunchukov, Golofca (Bărbuț 75′)
Antrenor: Robert Ilyeș

FC Brașov, prima repriză: Mutu (C. Lungu 30′) – M. Burlacu, Gherghe, Al. Sabău, Dumbravă – Leonte, Vas. Constantin – Drăgoi, Iul. Roșu, Mitroi – Iurcu
FC Brașov, a doua repriză: C. Lungu (Gârniță 60′) – Sburlea, Motroc, Fustar, D. Panait (Bg. Cîrstian 78′) – Rz. Iorga, Vas. Constantin (Andr. Lascu 58′) – H. Popa, Vl. Mihalcea, Negrean (M. Codrea 78′) – El Azzouzi
Antrenor: Romeo Surdu

Sepsi OSK ocupă locul 12 din 16 în Liga 1 după 11 etape, cu 10 puncte acumulate, în timp ce FC Brașov se află pe locul 15 în Liga 2 după 9 etape, cu 9 puncte, la egalitate cu FK Csikszereda, care are un golaveraja mai bun, 10-17 față de 8-15.

Următorul meci oficial al echipei FC Brașov are loc duminică, 17 octombrie, de la ora 12:30, pe stadionul Tineretului, cu Petrolul Ploiești, liderul clasamentului, în cadrul etapei a 10-a. Sepsi are următorul meci oficial la 16 octombrie, de la ora 17:30, cu FC Voluntari, pe teren propriu, când va inaugura noul stadion din Sfântu Gheorghe.