Steaua 2 – FC Snagov 2-2, 5-3 după penaltyuri / Dayro Moreno o califică pe Steaua

26 Aug. 2009, 13:48 Cupa

Meciul din faza a patra a Cupei României, dintre Steaua 2 și FC Snagov, disputat pe terenul 5 al complexului din Ghencea, a început destul de apatic pentru fotbaliștii steliști care în primele 15 minute s-au confruntat cu trei ocazii ale oaspeților. În minutul 22, situația se schimbă, Steaua 2 trece la cârma jocului și marchează prin Apostol Muzac. Până la pauză, jocul rămâne echilibrat și gazdele intră la cabine cu avantaj de un gol.

A doua repriză începe în nota de dominare a Snagovului din prima parte. În minutul 58, pe teren intră Dayro Moreno și douăsprezece minute mai târziu, marchează golul de 2-0 pentru Steaua. Când zarurile păreau aruncate, Snagovul egalează în numai patru minute, în intervalul 78-84. În ultimul minut al prelungirilor celor 90 de minute, echipa antrenată de Mihai Stoica putea beneficia de un penalty, dar arbitrul le-a refuzat acestora posibilitatea de a încheia meciul în timpul inițial de joc.

Au urmat cele două reprize de prelungiri în care nu s-a mai întâmplat nimic. Astfel, s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Dayro Moreno, multă vreme "renegat", a adus bucurie în vestiarul Stelei mici și echipa din Gencea s-a calificat mai departe, scor 2-2 (5-3 după executarea loviturilor de pedeapsă).

►Min. 117: Pe final, Steaua atacă mai mult, dar Abuzătoaie ratează

â–ºMin. 114: Ocazie pentru Steaua – Rusu ratează după ce a primit o minge de la Abuzătoaie

â–ºMin. 110: Steaua are șansa de a închide meciul, dar Lazăr șutează peste poartă

â–ºMin. 110: FC Snagov domină jocul, steliștii par epuizați

â–ºMin. 107: Lazăr execută o lovitură liberă pentru Steaua, apărarea oaspeților respinge

â–ºMin. 105: Arbitrul fluieră finalul primelor 15 minute de prelungiri

â–ºMin. 105: Ocazie imensă pentru Steaua, Dayro centrează în careu, dar acolo, doi jucători ai Stelei se încurcă și mingea iese în corner

â–ºMin. 103: Centrează Florea, prinde Pânzaru, portarul Stelei

â–ºMin. 102: Columbianul Stelei primește cartonaș galben după ce șutează mingea în tribune, deși arbitrul oprise jocul

â–ºMin. 100: Dayro Moreno a recuperat o minge la centrul terenului, dar faza s-a stins imediat

â–ºMin. 98: Se joacă pe contre, dar Snagovul insistă mai mult

â–ºMin. 95: Echipele au devenit mai precaute, nimeni nu mai riscă nimic

â–ºMin. 92: Dayro Moreno trimite mingea spre careul adversarilor, dar aceștia recuperează

â–ºMin. 91: Începe prima repriză a prelungirilor

â–ºMin. 90+3: Andrei Petrescu are ocazia de a pune capăt meciului, dar Steaua se salvează și intră în prelungiri

â–ºMin. 90:  Trei minute de prelungire arătate de la margine

â–ºMin. 90: Alexandru Radu de la oaspeți trimite balonul peste poarta Stelei și peste gard

â–ºMin. 87:  Steaua are lovitură liberă de la marginea careului, execută Dayro Moreno, dar balonul lovește zidul, corner

â–ºMin. 84: Meciul este aproape de a intra în prelungiri

â–ºMin. 84: GOOOOOL, 2-2, centrează Pricop și marchează Florea cu pieptul

â–ºMin. 80: Oaspeții insistă și sunt aproape de egalare

â–ºMin. 78:  GOOOOL Viorel Dinu II marchează pentru oaspeți, 2-1 pentru Steaua 2

â–ºMin. 78: Snagovul are o lovitură liberă, execută Irinel Voicu, dar portarul Stelei respinge

â–ºMin. 76: Snagovul are o ocazie de gol, dar mingea trece pe lângă poartă, lateral stânga

â–ºMin. 74: La FC Snagov a intrat Pricop

â–ºMin. 73: Vlad Rusu primește îngrijiri pe gazon

â–ºMin. 70 : GOOOOOL Dayro Moreno înscrie pentru 2-0

â–ºMin. 69: La Steaua a intrat Lazăr în locul lui Văduva

â–ºMin. 67:  Dayro Moreno ratează singur cu portarul, după ce anterior trimisese balonul peste poartă

â–ºMin. 65: FC Snagov beneficiază de un nou corner la poarta Stelei, dar faza rămâne fără rezultat

â–ºMin. 63: Jucătorul Stelei, Valeriu Lupu, primește cartonaș galben

â–ºMin. 61: Centrare de pe stânga spre careul Stelei, dar mingea se duce în aut

â–ºMin. 58: Dayro Moreno intră la Steaua II în locul lui Ionuț Nicolae

â–ºMin. 55: La Steaua intră în Bejan, în locul lui Stegaru

►Min. 54: La fel ca-n prima repriză, Steaua joacă la așteptare, Snagovul conduce jocul și obține o lovitură de colț

â–ºMin. 51: Snagov este aproape de gol, dar Andrei Petrescu, cu toată poarta în față, trimite în transversală

â–ºMin. 49: Meciul este echilibrat, ambele echipe încearcă să-și surprindă adversarul și să înscrie

â–ºMin. 46: Startul reprizei secunde

â–ºMin. 45+1: Finalul primei reprize

â–ºMin. 45 FC Snagov are o ocazie din lovitură liberă, mingea ajunge la jucătorii Stelei care pornesc pe contraatac, dar irosesc ocazia de a intra la cabine cu avantaj de două goluri

â–ºMin. 43: Alexandru Radu, de la oaspeți, primește cartonaș galben

â–ºMin. 41: Abuzătoaie îi centrează lui Rusu, dar atacantul Stelei trage în afara cadrului porții, lateral dreapta

â–ºMin. 39: Șut peste poartă al oaspeților, mingea se duce mult peste.

â–ºMin. 35:  Meciul este echilibrat la centrul terenului, echipele par că așteaptă deja pauza

â–ºMin. 29:  Ocazie la poarta Stelei, prin Voicu, jucătorul lui FC Snagov

â–ºMin. 25:  După deschiderea scorului, Steaua a pus stăpânire pe joc la mijlocul terenului

â–ºMin. 22: GOOOOL STEAUA!!! A marcat numărul 15, Apostol Muzac din cornerul executat de Abuzătoaie

â–ºMin. 17: Steaua insistă mai mult în ofensivă, dar nu are nicio ocazie importantă

â–ºMin. 15: În primul sfert de oră, s-a jucat mai mult în terenul Stelei

â–ºMin. 13: Lovitură liberă pentru echipa oaspete, pe lângă poartă

â–ºMin. 12: Încă două mari ocazii pentru oaspeți, apărarea Stelei tremură

â–ºMin. 10: Oaspeții au prima mare ocazie, dar Filip scoate de pe linia porții

â–ºMin. 9: FC Snagov insistă mai mult pe flancurile terenului, este corner.

â–º Min. 4:  Fault la mijlocul terenului pentru formația oaspete, mingea ajunge în careul Stelei și portarul reține

â–ºMin. 2:  Steaua a beneficiat de o lovitură de colț, dar faza a rămas fără rezultat pe tabelă

â–ºMin.1: Începe meciul

â–ºArbitru: Cătălin Popa; Asistenți: Romică Bîrdeș și Andrei Ciuciu (toți din Pitești)

â–ºSteaua II: Pânzaru – Lupu, Stegaru, I. Mihai, Filip – Niculae, Abuzătoaie, Muzac, Albu -  Văduva, Rusu
Antrenor. Leonard Strizu
Snagov: Măcelaru – M. Dumitru, Voicu, Cozma, Florea – Al. Radu, Șanta, Nistor, Dinu I, Beresoaie – Petrescu
Antrenor: Mihai Stoica