CS Tunari, învinsă de Rapid în Giulești, într-un meci amical. Ilfovenii s-au descurcat mai bine decât în testul cu Dinamo, din precedenta pauză din campionat

Marius ANGHEL 14 Oct. 2023, 14:21 Liga 2

CS Tunari a avut din nou un adversar de lux în această pauză competițională generată de meciurile echipelor naționale. Ilfovenii au întâlnit, sâmbătă, pe stadionul din cartierul Giulești, Rapid, în fața căreia au pierdut la scor de neprezentare. 3-0 pentru bucureștenii din prima ligă s-a încheiat partida amicală.

CS Tunari, eșec cu 0-3 în Giulești, cu Rapid

Dacă la începutul lunii septembrie, în prima pauză luată de echipele din primele două ligi pe perioada jocurilor naționalelor, CS Tunari a întâlnit-o pe Dinamo, în fața căreia a cedat la Săftica cu scorul de 0-7, acum, la data de 14 octombrie, trupa condusă de această dată de Ștefan Odoroabă, după ce clubul s-a despărțit de Florin Stîngă, a mers în Giulești pentru un joc test cu Rapid, tot o prim-divizionară.

Ilfovenii din Liga 2 au încasat primul gol după 15 minute de joc, când a marcat Paul Iacob. Acesta a și fost scorul înregistrat la pauză. În partea secundă a întâlnirii, rapidiștii au dus rezultatul la 3-0, în urma reușitelor lui Jayson Papeau (52) și Alexandru Albu (62).

La meci a asistat și Antonio Sefer, fost jucător al Rapidului, acum legitimat în Israel, la Hapoel Beer Sheva.

Rapid: Drăghia (Ungureanu 60′) – Onea, Săpunaru (D. Șucu jr. 65′), P. Iacob (E. Iencsi 65′), Braun (Nenciu 46′) – Oaidă (Ebersbach 71′), Al. Albu – El Sawy (Bamgboye 65′), B. Valle (R. Stanciu 71′), Papeau (E. Dănilă 71′) – I. Oprișan (Petrila 46′, K. Soni 71′). Antrenor: Cristiano Bergodi

Ștefan Odoroabă a optat ca CS Tunari să înceapă în formula: Moroz – Barfă, Ad. Stoian, Al. Sima, Florică, Despa, Licsandru, Mih. Ene, L. Mitrică, P. Mitrică, Ivanovski.

CS Tunari joacă la Reșița în etapa a 10-a a Ligii 2

CS Tunari ocupă locul 17 din 20 în Liga 2, cu 8 puncte acumulate în nouă meciuri, iar în runda a 10-a va evolua în deplasare la CSM Reșița (locul 15, 9 puncte). Meciul este prograamt sâmbătă, de la ora 11:00.

De partea cealaltă, Rapid se află pe locul 3 în SuperLigă, cu 22 de puncte strânse în 12 meciuri. În runda a 13-a va juca la Oradea, cu UTA, vineri, de la ora 21:00.