CS Mioveni, victorie la limită în amicalul cu Progresul Spartac. Echipa din Liga 3 s-a mulțumit cu golul testului

Andrei PASCU 16 Jul. 2023, 14:25 Liga 2

CS Mioveni a disputat, sâmbătă, 15 iulie, un meci amical în compania recent retrogradatei în Liga 3- Progresul Spartac. Trupa pregătită de Constantin Schumacher s-a impus la limită, cu scorul de 2-1.

La pauză, scorul a fost 1-0 pentru CS Mioveni, în urma unui autogol trecut în contul Progresului Spartac.

CS Mioveni, 2-1 cu Progresul Spartac

Duelul a avut loc la Mioveni, pe Stadionul Orășenesc, unde CS Mioveni își dispută partidele de pe teren propriu. Scorul a fost deschis de Radu Ștefan Zamfir, care și-a marcat în propria poartă, în minutul 39. După pauză, Progresul Spartac a egalat, la 11 minute de la reluare.

Formația antrenată de Andrei Erimia a punctat în minutul 56, prin Bogdan Grigore. Când mai erau 12 minute din timpul regulamentar a marcat CS Mioveni, prin Cătălin Gogor, și și-a trecut, astfel, victoria în dreptul ei.

Reușita lui Bogdan Grigore

Mai multe informații despre meci a oferit Progresul Spartac, care a precizat, în urma testului de sâmbătă, următoarele:

O saptamana de antrenamente in plus pentru Progresul fata de amicalul cu Chiajna si-a aratat deja roadele, bleu-albastrii reusind la Mioveni un meci echilibrat, incheiat cu o infrangere la limita, 1-2.

O prima repriza fara ocazii s-a incheiat cu autogolul tanarului nostru fundas Zamfir , la o centrare de pe partea dreapta a atacului gazdelor. Progresistii au reactionat insa rapid si au egalat in doar 15 minute, dupa o superba actiune individuala a lui Grigore, care a driblat patru adversari si a sutat necrutator din interiorul careului.

Ultimul sfert al meciului, in care pentru Progresul au evoluat exclusiv juniori sau jucatori aflati in probe, a adus insa golul victoriei pentru Mioveni, la lovitura de cap a lui Gogor (76). Dar prestatia de ieri a fost evident una datatoare de sperante, mai ales ca fata de meciul de la Chiajna au lipsit Radu, Purice, Costea si M. Dumitru, toti accidentati, singura noutate fiind revenirea lui Ditu!”.

• CS Mioveni: Sima – Tomozei, Garutti, Burnea, Șerbănică – Toma, Cărăruș – Coșereanu, Căprescu, Guțea – Tincău.
    Au mai intrat: Croitoru, Militaru, Iordache, Ivan, Văsălie, Duțan, Trașcu, Șerban, Gogor, Peștișor.
  • Progresul Spartac: Soare – Zamfir, Leafu, Parfeon, Grigore – Stanga, Ditu – Coseru, Ohaci, Tong – M. Andrei.
    Au mai intrat Balaceanu, Popescu, Firtanescu, Preda, Stoian, Pascariu, Dumitrescu, Strachinescu.

CS Mioveni s-a aflat la al treilea amical

CS Mioveni s-a aflat la al treilea meci amical al verii. A debutat cu ACS Muscelul Câmpulung Elite, de care a trecut cu 3-0, după care a întâlnit CSM Slatina, în fața căreia a pierdut, scor 0-2.