Cele cinci baraje care vor decide echipele promovare în noul sezon de Liga 2. Când au loc meciurile

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 May. 2022, 22:50 Actualizat: 28 May. 2022, 22:56 Liga 2
Cele cinci baraje care vor decide echipele promovare în noul sezon de Liga 2. Când au loc meciurile

Rezultatele înregistrate sâmbătă, 28 mai 2022, în manșa retur a fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2, pentru sezonul 2022-2023, au stabilit cele zece echipe calificat în faza finală a barajului decisiv. Acestea sunt: Dante Botoșani, SC Oțelul Galați, CS Tunari, Progresul Spartac, AFC Odorheiu Secuiesc, CSM Slatina, CSM Reșița, CSC Dumbrăvița, CS Hunedoara și Minaur Baia Mare.

Dintre acestea, doar Dante a avut nevoie de reprize de prelungiri pentru a trece de adversara sa, CSM Focșani, iar marea surpriză a acestei faze semifinale este CS Tunari, care din postura de a doua clasată în seria în care a activat, a 4-a, a reușit să elimine cu o dublă victorie favorita CS Afumați, lider în Seria 3.

În urma acestor calificări a fost stabilit și programul pentru faza finală a barajului de promovare în eșalonul secund.

Meciurile tur din runda finală a barajului de promovare în Liga 2

Runda finală a barajului de promovare în Liga 2 are loc în data de 4 iunie, de la ora 18:00, turul, respectiv 8 iunie, de la ora 17:30, returul.

În urma tragerii la sorți efectuată de FRF pentru a stabili în această fază prima echipă gazdă a rezultat următorul program al jocurilor:

F1: Dante Botoșani (Învingătoarea B1) – SC Oțelul Galați (Învingătoarea B2)
F2: CS Tunari (Învingătoarea B3) – Progresul Spartac (Învingătoarea B4)
F3: CSM Slatina (Învingătoarea B6) – AFC Odorheiu Secuiesc (Învingătoarea B5)
F4: CSC Dumbrăviţa (Învingătoarea B8) – CSM Reșița (Învingătoarea B7)
F5: CS Hunedoara (Învingătoarea B9) – Minaur Baia Mare (Învingătoarea B10)

Astfel, în retur, vor fi gazde SC Oțelul, Progresul Spartac, AFC Odorheiu Secuiesc, CSM Reșița și Minaur Baia Mare.

Învingătoarele din cele cinci partide din runda finală a barajului vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.

Rezultatele fazei semifinale a barajului de promovare în Liga 2:

B1: CSM Focșani (Locul 2, Seria 2) – Dante Botoşani (Locul 1, Seria 1) 0-0 în tur / 1-2 în retur, după prelungiri
B2: Foresta Suceava (Locul 2, Seria 1) – SC Oțelul Galați (Locul 1, Seria 2) 0-1 în tur / 0-2 în retur
B3: CS Tunari (Locul 2, Seria 4) – CS Afumați (Locul 1, Seria 3) 3-2 în tur / 2-0 în retur
B4: SC Popeşti Leordeni (Locul 2, Seria 3) – Progresul Spartac (Locul 1, Seria 4) 0-1 în tur / 1-1 în retur
B5: Viitorul Dăeşti (Locul 2, Seria 6) – AFC Odorheiu Secuiesc (Locul 1, Seria 5) 0-1 în tur / 0-1 în retur
B6: FC Pucioasa (Locul 2, Seria 5) – CSM Slatina (Locul 1, Seria 6) 0-2 în tur / 0-2 în retur
B7: CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (Locul 2, Seria 8) – CSM Reșița (Locul 1, Seria 7) 0-1 în tur / 1-1 în retur
B8: CSM Deva (Locul 2, Seria 7) – CSC Dumbrăviţa (Locul 1, Seria 8) 1-5 în tur / 3-1 în retur
B9: CA Oradea (Locul 2, Seria 10) – CS Hunedoara (Locul 1, Seria 9) 2-4 în tur / 0-0 în retur
B10: Metalurgistul Cugir (Locul 2, Seria 9) – Minaur Baia Mare (Locul 1, Seria 10) 0-4 în tur / 2-3 în retur

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 May. 2022, 22:50 Actualizat: 28 May. 2022, 22:56 Liga 2
Pe aceeași temă