Gong final în Cupa României pentru FC Brașov! Deplasată cu puștii la Odorheiu Secuiesc, echipa retrogradată din Liga 2 nu s-a făcut de râs

Adi MARICA 10 Aug. 2023, 09:40 Cupa României

Retrogradată în Liga 3 și părăsită de jucători și antrenori, cu conducerea pusă să demisioneze, FC Brașov a părăsit Cupa României de la primul meci din acest sezon, din Turul 2, după 0-2 în deplasare cu formația din Liga 3 ACS Odorheiu Secuiesc.

FC Brașov a fost eliminată din Cupa României de AFC Odorheiu Secuiesc

Cu o echipă improvizată cu mulți puști în jurul portarului veteran Daniel Mutu, FC Brasov a rezistat 21 de minute la Odorheiu Secuiesc, miercuri, până să încaseze primul gol, din partea lui Tamas Becze.

Juniorii brașoveni au alergat enorm, au jucat cu atitudine și s-au aparat grupat în fața unei echipe robuste și extrem de bine organizatală. Vasu, cu un șut bun de la 25 de metri, trimis puțin pe lângă bară, și Galliano, cu șut prea moale reținut de Vlasa, au fost acțiunile ofensive din prima repriză ale brașovenilor.

La pauză s-a întrat cu 0-2, după o acțiune a lui Botond Sebestyen finalizată cu un șut sub transversală.

În partea secundă, harghitenii lui Lucian Nicolau au continuat să atace, iar brașovenii au încercat să dea lovitura pe contraatac, iar cea mai mare ocazie a fost ratată de Sebastian Racz.

Cu 15 minute înainte de final, același Sebastian Racz a cerut un penalty după un duel în careu cu un adversar, dar arbitrul Bogdan Neculcea (Bucureşti) a lăsat jocul să continue în ciuda protestelor brașovenilor.

S-a terminat 2-0, iar AFC Odorheiu Secuiesc merge în faza următoare a Cupei României, Turul 3. ”Eu chiar am sperat că putem scoate un egal și că putem ajunge la prelungiri și chiar la penalty-uri”, a spus Mutu la finalul meciului.

AFC Odorheiu Secuiesc: Vlasa (Lipșor 46) – Belu (Tordai 31′), Kovacs, Cîrstian, Hadnagy – Kristof, Asztalos (Antal 46), Marucza, Farkas (Imets, 81), Sebestyen (Szakacs 86) – Becze
Antrenor: Lucian Nicolau

FC Brașov: Mutu – Ciucă (Andron 79), B. Racz (Dario Lazăr 87), Dascălu, Vasu, Chelaru (Mario Tudose 55) – Oprea, Moroie – Galliano (Pătrașcu 46) – Marco Popescu (Frumosu 79), Seb. Racz
Antrenor: Ionuț Mitroi / Director tehnic: Adrian Szabo

Alte două echipe prezente în Liga 2 în sezonul trecut au fost eliminate în această fază a Cupei României. Ripensia a fost învinsă cu 2-0 de CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, iar Poli Timișoara a pierdut după prelungiri, cu 0-2, la Phoenix Buziaş. Singura fostă în Liga 2 care a trecut mai departe a fost Minaur Baia Mare, care a trecut în deplasare, cu 3-2, de CSM Olimpia Satu Mare.