VolunTARI și în fața Gloriei lui „Vioară”

Adrian Soare, Marius ANGHEL 25 May. 2015, 13:02 Campionat

Cu promovarea în buzunar, FC Voluntari a venit, sâmbătă, în Crâng, să demonstreze că nu întâmplător este cea mai bună echipă din serie, în timp ce gazdele se gândeau la o victorie prin care să își consolideze locul trei din clasament. Cei care s-au bucurat însă la finalul meciului au fost ilfovenii, aceștia reușind să câștige la limită, scor 2-1, grație „dublei” lui Elvis Stan. În urma acestui rezultat, liderul și-a menținut avansul de zece puncte față de Academica, în timp de echipa lui „Vioară” are emoții pentru păstrarea poziției pe podium după ce SC Bacău s-a apropiat la un singur punct.

Prima ocazie a partidei a aparținut Gloriei Buzău numai că mingea șutată din afara careului de Dedu (9) a trecut puțin peste transversală și astfel tabela de marcaj a rămas imaculată. Asta până spre finalul reprizei întâi, când Stan (41) a finalizat o acțiune ofensivă cu un șut din opt metri la colțul lung, deschizând astfel scorul.

După pauză, noul intrat în teren, Bobe (65), a reaprins speranțele în tabăra buzoiană după ce a împins balonul în poartă la cornerul executat de Marcu. Peste câteva minute și-a intrat din nou în rol Stan (73), care a reluat cu capul, din șase metri, centrarea lui Vasile, readucându-și echipa în avantaj. Unul menținut până la ultimul fluier al arbitrului și astfel FC Voluntari a plecat acasă cu toate cele trei puncte, administrându-i Gloriei al doilea eșec pe teren propriu în acest sezon.

GLORIA BUZĂ‚U    1
FC VOLUNTARI    2

Bobe ”65 / E. Stan ”41, ”73

Cr. Stoicescu – Al. Iordache (Koprindzhiyski ”88), Dăniță (cpt.), Ct. Vlaicu, D. Ghiță – G. Marcu, Al. Ioniță (Răduca ”46) – N. Popescu, Mug. Dedu, D. Burlacu (Bobe ”45) – Pălimaru
Rezerve neutilizate: Andrieș – F. Amet, S. Agache, Al. Drăguț
Antrenor: Ion Viorel

Hânțescu – E. Crăciun, Poverlovici, S. Rădoi (cpt.), Mitache – Novac, Bg. Barbu – A. Cârstocea (M. Leașă ”85), Lircă (Bg. Vasile ”66), E. Stan – Ad. Bălan (Voduț ”60)
Rezerve neutilizate: Botaș – G. Deac, C. Roșu, Călințaru
Antrenor: Ilie Poenaru

Stadion: Gloria (Buzău); Spectatori: 300; Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud); Asistenți: Gheorghită Bălan (Pitești) și Mihăiță Adrian Noroc (Botoșani); Jucătorul meciului: Elvis Stan.